Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
rock

Zeytinli Rock Festivali 2015

4 yıl sonra ilk defa geçen yaz gerçekleşen ve bu sene Milyon Yapım’ın organize ettiği Zeytinli Rock Festivali, Türkiye’nin en büyük rock festivali olma özelliğini hala koruyor. Geçen sene 68.000 bin kişinin katılımıyla rekor bir rakama ulaşan festivalin rakamları bu sene daha tam açıklanmasa da, 11.000 kişinin 5 gün boyunca çadırda kaldığı bilgisi paylaşıldı. Festival 19 Ağustos Çarşamba günü saat 15.00’da kapıların açılmasıyla başladı. İlk gece sadece kampçılara özel olarak Istanbul Arabesque Project sahne alacaktı ancak son anda bir sürprizle Moğollar sahneye çıktı.

İlk gün festivalde Teoman, Feridun Düzağaç, Pinhani, Aylin Aslım, Luxus, Gece ve Tuna Kiremitçi’nin solisti olduğu Atlas sahne aldı. Pinhani ile birlikte çalmaya devam eden Akın Eldes büyük beğeni topladı ve izleyicilere bir de sürpriz yaptı. Onunla aynı yolda ilerleyen oğlu Akıncan Eldes sahneye çıktı ve Pinhani ile beraber çaldı. Teoman her zamanki performansı ve sevilen parçaları ile geceyi sonlandırdı.

Duman, Bulutsuzluk Özlemi, Ceylan Ertem, Niyazi Koyuncu, TNK ve organizasyonun koordinatörlüğünü yapan Türk rock müziğinin önemli isimlerinden Umut Kuzey ikinci gün sahnedeydi. Konseri sırasında Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’yı sahneye çağıran Umut Kuzey tüm katılımcılara, Edremit Belediyesi’ne ve sponsorlara teşekkür etti. Bulutsuzluk Özlemi ise konseri tam bir fiyaskoyla sonlandırmak zorunda kaldı. Verilen süreyi aşarak daha fazla şarkı seslendiren ve dinleyicilerden olumlu tepki alamayan Bulutsuzluk Özlemi’nin sahnede sesi kısıldı, hoparlörleri kapatıldı.

Bu olayı grubun klavyecisi olan ve kurucuları arasında bulunan Sina Koloğlu Milliyet Cadde’deki Rating Canavarı köşesinde anlattı ; “Bulutsuzluk Özlemi olarak sahneye çıktık efendim. Bizim süre tabii ki daha kısıtlı. Sonra sevgili Duman var. Önümüzde çalacağımız şarkıların listesi var. Bir saati biraz geçen bir liste.Bazı parçaları atlıyoruz. Bizim menajeri gördüm sahnenin altında. Dedim, “Yine uzattık uyarı geliyor.” Neyse ‘Uçtu Uçtu’ parçasına geçtik. Finali ‘Sözlerimi Geri Alamam’la yapacaktık. Şak önümüzdeki monitörlerden ses gitti. Masaya baktım kimse yok. Nejat (Yavaşoğulları) ‘Uçtu Uçtu’ya girmiş bile. Yani ben, davulcu, gitarcılar (Haa bu arada Akın Eldes gruba döndü bas çalıyor. Kendisine sordum, “Keyfim iyi” dedi.) kimse olayı anlamadı…‘Uçtu Uçtu’ nasıl bitti anlamadım.

Sonra sahnenin önünde selam verirken buldum kendimi. Türkçesi monitörler kapanmış, sesler kesilmiş bu şekilde ‘inmemiz’ istenmiş. Nahoş bir durum. Bulutsuzluk Özlemi tarihinde, böyle bir durumu ben ‘jandarma’ emri dışında görmedim! “Sarkma oldu, zamanı çok geçtiniz, kapatmak zorunda kaldık özür dileriz” diye bir hal aldı. Hani aldık başımızı gittik sanki. Bunun yöntemleri vardır. Zaten Nejat hesaplamış, bitecek konser. Bu ‘garip bitiş’ seyirciden de tepki gördü haliyle! Ben şahsen çok üzüldüm, sinirlendim, rencide oldum…‘Sözlerimi Geri Alamam’ diyemediğimiz bugüne kadar tek konser oldu.” Gece Duman’ın iki buçuk saati aşan performansıyla sona erdi.

Redd, Demir Demirkan, İskender Paydaş, Melis Danişmend, Sattas 22 Ağustos Cumartesi günü sahneye çıkan isimlerdi. İskender Paydaş’ın aranjörlüğünü yaptığı Ferman Akgül ve Cahit Berkay da onunla beraber sahneye çıkan isimlerden oldu. Paydaş, daha önce bir röportajında “ İlk defa tam anlamıyla yüzde yüz Türk malı bir festivaldir.” diyerek Zeytinli’yi tanımlamıştı.

Cumartesi gününe damgasını vuran ise Şebnem Ferah ve ekibi oldu. Metin Türkcan’ın hem Şebnem Ferah hem Pentagram ile ortaya koyduğu performansı büyük alkış topladı. Sahneyi, ses ve ışık oyunları ve görüntüler ile en iyi kullanan “Şebo” oldu. Özellikle “Eski” şarkısı sırasında ekranda beliren ünlü simalar izleyicileri bir hayli etkiledi. Kemal Sunal’dan Müşfik Kenter’e, Nazım Hikmet’ten Pir Sultan Abdal’a kadar birçok yüz şarkı sırasında ekranlardan gösterildi.

Festivalin son günü Pentagram, Hayko Cepkin, Pilli Bebek ve Kurtalan Ekspres sahneye çıktı. Bu isimler dışında Keşif Ssahnesi’nde yer alan Yüzyüzeyken Konuşuruz, Adamlar, Son Feci Bisiklet, Yok Öyle Kararlı Şeyler, Burcu Tatlıses izleyicilerden artı puan topladı. Mesut Süre, Güven Erkin Erkan ve Kanat Atkya dinleyiciler arasındaydı.

Deniz, kum, güneş, eğlence ve rock müziğe doyan kitle “Bundan daha iyisi nasıl yapılabilir?” sorusunu sormaya başladı bile.

Kaynakça

http://www.radikal.com.tr/kultur/zeytinli_rock_2015_ne_festivaldi_ama-1421071

http://www.milliyet.com.tr/uzattiniz-boyle-alalim-sizi-/cadde/ydetay/2106621/default.htm

http://www.milliyet.com.tr/zeytinli-de-bu-festival-unutulmaz/cadde/ydetay/2106225/default.htm

http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/kanat-atkaya_25/acil-demokrasi-acil-acil_29880645

http://www.gazetevatan.com/rock-tatili-icin-yola-cikiyoruz-803745-makaron/

http://www.hurriyet.com.tr/ege/29898029.asp