Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / YUNANİSTAN’I RUSYA MI KURTARACAK?

YUNANİSTAN’I RUSYA MI KURTARACAK?

”Rossijskaja Gaset” Çarşamba günü, BRICS ülkelerinin Merkez Bankalarının birbirlerini karşılıklı olarak destekleyecekleri bir anlaşmaya imza attığını duyurdu.

Rus Basınında Bu Hafta Yayınlanan Bir Karikatür

Rus Merkez Bankasının Salı günü açıkladığı gibi BRICS-Merkez Bankaları birbirilerini karşılıklı olarak destekleme usullerini belgelerde yazılı olarak tespit ettiler.

Eğer bir BRICS ülkesi dolar likidite sıkıntısı çekerse diğer üye devletler yardım edecek. Rus Merkez Bankası, “bir nevi Sigorta Sistemi yaratılarak, üye ülkelerin müdahaleleri ile finansal istikrar sürebilecek” dedi.

BRICS-Para Rezervi 100 milyar olacak ve bunun 41 milyar dolarını Çin üstlenecek. Brezilya, Hindistan ve Rusya 18 milyar, Güney Afrika ise 5 milyar dolar katkıda bulunacak.

Rus Merkez Bankası Başkanı Elwira Nabiullina’ya göre yakın gelecekte hiçbir üyenin yardım talebinde bulunması beklenmiyor. Anlaşma, imzaların atıldığı gün değil 30 Temmuz’da yürürlüğe girecek.

Nabulina, başka ülkelerin üyeliğinin ise henüz etraflıca belirlenmediğini, söyledi. BRICS-Yönetim Kurulu Üyesi Sergei Katyrin, kısa bir süre önce BRICS ve Yunanistan arasında işbirliği önerisinde bulunmuştu. Katyrin’e göre eğer Yunan ekonomisi yüksek büyüme hedefleri saptarsa bu birlik mümkün.

Putin’in danışmanı Juri Uschakow Salı günü, medyada Yunanistan’ın BRICS-Üyelerinin kuracağı Kalkınma Bankasına üye olmak isteyebileceğinin sinyallerini gördüğünü, belirtti. Sözlerine şöyle devam etti: “Bunlar yalnızca medyadan aldığımız sinyaller, tabii ki henüz resmi bir açıklama yok.”

Kaynak: http://sptnkne.ws/zqJ

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir