Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / YUNANİSTAN VE RUSYA YAKINLAŞMASI

YUNANİSTAN VE RUSYA YAKINLAŞMASI

Yunanistan sonunda Rusya ile €2 milyar doğal gaz boru hattı anlaşmasını itiraf etti

Atina ile Moskova’nın yakın bağları ABD’yi meraklandırmış olup, Yunanistan’nın borç krizine katılımını hızlandırmıştır.

Yunanistan Rusya ile €2 milyar doğal gaz boru hattı planladığını ilk kez itiraf etti. Nakit sıkıntısı çeken Yunanistan’ın tek para birimini bırakmasından korkan uluslararası kreditörler, Yunanistan ile borç müzakerelerini arttırmaya başladı, bu durum ABD için merak uyandırıcı bir hareketti ve soğuk savaş rakibi etkisi altına girdi.

Panayotis Lafazonis, Yunanistan Enerji Bakanı hamlenin ülkenin kilit parçası olduğunu ve çok yönlü dış politikanın 20000 istihdam oluşturduğunu söyledi. Bu istihdam oranını Financal Times raporladı.

Rakamlar, Yunanistan Ulusal İstatistik Dairesi tarafından Nisan’da yayınlandı ve bu dönemde işsizlik %25.6 seviyesindeydi.

Nisandaki raporlar Moskova’nın 2018’den itibaren yıllık 47 milyar metreküp gazın taşınmasını sağlayacak Türk Akımı boru hattı projesi için Yunanistan’a peşin ödemeye hazır olduğunu belirtiyor.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ın Rusya’ya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmelerde bulunmak üzere yaptığı ziyarete rağmen bu raporlar Kremlin tarafından hızlı bir şekilde reddedildi.

Kremlin görüşmesi sırasında Sayın Tsipras Yunanistan’ın kendi dış politikalarını yürütmek için silinmez haklarında ve bağımsız ulus profilinde ısrarcı oldu.

Almanya Maliye Bakanı, Wolfgang Schauble geçenlerde Moskova ile olabilecek herhangi bir anlaşma için itirazı olmadığını; fakat bunun Yunan reform problemlerini düzeltmeyeceğini söyledi. Aynı zamanda Pekin, Yunanistan’ın liman alt yapı tesisleri için yatırım yapmaya çabalıyor.

Sol platformun başını çeken Sayın Lafazonis Rusya ile Yunan ilişkilerinin yeniden doğuşunu memnuniyetle karşıladı ve devlet destekli Gazprom’u Yunan Sahil petrol sondajı için davet etti. IMF’nin geçen aya göre varsayılan kredilerini takip eden Yunanistan’ın Avrupalı alacaklıları ülkeye borç yardımı yapmaya hazırlar.

Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/finance/economics/11729433/Greece-finally-admits-2bn-gas-pipeline-deal-with-Russia.html

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir