Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / YUNANİSTAN İÇİN ASIL SORUNLAR ŞİMDİ BAŞLIYOR

YUNANİSTAN İÇİN ASIL SORUNLAR ŞİMDİ BAŞLIYOR

Yunanlar, alacaklıların taviz vereceği ümidiyle referanduma “Hayır” dedi. Fakat ülke büyük bir nakit sıkıntısı ile karşı karşıya. Şimdi sorunlar nasıl aşılacak?

Yunanistan pek çoklarının tahmin ettiği gibi kararını “Hayır” yönünde verdi. Halkın %60’ı alacaklıların reform isteklerini reddetti. Çipras “Demokrasiye şantaj yapılamaz” diyerek zaferi kutluyor. Fakat ülke bugünden itibaren büyük finansal problemlerle karşı karşıya kalacak.

Yunanistan’da bankalar günlük 60 eurodan fazlasının çekilmesine imkân vermiyor. Bunun değişmesi için Pazartesi günü toplanacak olan Avrupa Merkez Bankasından (AMB) yeni Kredi notu talep ediyorlar.” Hayır” kararından sonra bunun gerçekleşmesi mümkün görünmüyor. Aksine AMB eski kredileri iptal edebilir. Bu da banka kasalarının tamamen boşalması demek. Zaten çoktan madeni para kıtlığı baş gösterdi.

Maliye Bakanı yaptığı açıklamada Euro’ya paralel elektronik bir para biriminden bahsetti. Bu sayede emeklilik ve çalışan maaşlarının ödenmesi düşünülüyor.

İlaç ve diğer temel gıdalarda da kıtlık baş gösterebilir. Yurtdışına yapılacak ödemeler özel sektör için de oldukça zor. En küçük ödemeler dahi yapılamıyor. Günler geçtikçe süpermarketlerin rafları yavaş yavaş boşalıyor.

Cuma günü Avrupa Finansal İstikrar Fonu Yunanistan’ın zaten iflas etmiş bir ülke olduğunu açıkladı. Peki devlet tahvilleri için ödemeler yapılabilecek mi? Eğer Yunanistan devlet tahvillerine geri ödeme yapamazsa ülke uluslararası finans piyasası kuralları gereğince temerrüte düşecek.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen Başbakan Çipras alacaklılarla yeni bir anlaşma yapılabileceğini umuyor. Seçmenler ona güvendiklerini “Hayır” oyuyla gösterdi. IMF’nin geçen hafta Yunanistan’ın borçlarından sorumlu olduğu yönünde yaptığı açıklamaya rağmen, Çipras halkoyuna güvenerek alacaklılardan borçların silinmesini tekrar talep edecek.

Kaynak: http://www.faz.net/-gqu-85d03

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir