Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / YUAN’NI DEĞER KAYBI SINIRLI KALIRKEN, EURO, YEN, RUBLE, VE TL CİDDİ ORANDA DEĞER KAYBETTİ

YUAN’NI DEĞER KAYBI SINIRLI KALIRKEN, EURO, YEN, RUBLE, VE TL CİDDİ ORANDA DEĞER KAYBETTİ

Son zamanlarda ekonomisinde yaşadığı durgunluğa son verebilmek ve ihracatını arttırabilmek için pazartesi günü Yuan’da devalüasyon (değer düşürme) uygulayan Çin, uluslararası piyasaları çok ciddi boyutlarda etkilemeye devam ediyor.

Devalüasyon kararın alınmasında bir diğer etken olarak ise Dolar’ın son 12 ay içinde ciddi oranda değer kazanarak dünya’nın birçok ülkesinde rekor değerlere ulaşması olarak gösteriliyor. 

Çevirenin yorumu: Başta Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler, kendi iç koşullarının da etkisiyle art arda Dolar değerlerinde rekor kırmışlardı. Türkiye’de Dolar son olarak TL karşısında psikolojik sınır olan 3 TL’yi geçerek çok büyük bir rekora imza atmıştı. Uzmanlar bu artış sürecinin 3,1 seviyesine kadar gideceğini tahmin ediyorlar.

Kaynak: http://money.cnn.com/infographic/economy/china-yuan-devaluation-is-nothing-compared-to-dramatic-losses-in-euro-yen-and-ruble/?sr=fbmoney082215yuan500int

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir