Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Fahrizade
Mecid Asgaripur/WANA

Yetkililer, Fahrizade’nin Ölümüne Karşı ‘Uygun’ Yanıtın Verileceğini Söylüyor

İran’ın dini liderinin baş danışmanlarından biri, İran’ın önde gelen nükleer bilim insanlarının öldürülmesine “uygun ve kesin” bir yanıt vereceğini ifade ederken, muhafazakâr bir gazete ise Tahran’ın intikamının, İsrail’in Hayfa kentine vurmayı da içermesi gerektiğini öne sürdü.

Aynı zamanda İran Dış İlişkiler Stratejik Konseyi başkanı Kamal Kharrazi yaptığı açıklamada, “İran şüphesiz, şehit Muhsin Fahrizade’yi İran milletinden koparan suçlulara uygun ve kesin bir yanıt verecek.” dedi.

Batı hükümetleri ve İsrail hükümeti tarafınca uzun süredir gizli bir nükleer silah programı planladığından şüphelenilen Fahrizade’yi, cuma günü Tahran yakınlarındaki bir otoyolda pusuya düşürüldü ve arabasında vuruldu.

İranlı mollalar ve askeri yöneticiler, cinayet suçundan İslam Cumhuriyeti’nin uzun süredir düşmanı olan İsrail’i sorumlu tuttu. İran, geçmişte İsrail’i, 2010’dan beri, birkaç İranlı nükleer fizikçiyi öldürmekle suçlamıştı.

Başbakan Binyamin Netanyahu’nun ofisi cinayetle ilgili yorum yapmayı reddetti. İsrail Kabine Bakanı Tzachi Hanegbi, cumartesi günü, bunu kimin yaptığını bilmediğini söyledi.

İran’ın katı tutumlu medyası pazar günü, sert bir intikam çağrısında bulundu.

Baş editörü, Dini Lider Ali Hamaney tarafından atanan Kayhan gazetesi, Fahrizade’nin öldürülmesinde İsrail’in rolü kanıtlanırsa İsrail’in liman kenti Hayfa’ya saldırı çağrısında bulundu.

Sadullah Zarei bir analizinde, “Saldırı, tesisleri yok etmenin yanı sıra ağır insan kayıplarına da neden olacak şekilde gerçekleştirilmelidir.” dedi.

Bununla birlikte, İranlı yöneticiler İsrail’e saldırmanın korkutucu askeri ve siyasi zorluklarının farkında. Böyle bir saldırı, ABD Başkanı seçilen Joe Biden’in 20 Ocak’ta göreve geldikten sonra Tahran’la arasındaki yumuşamayı yeniden canlandırma çabalarını da baltalayacaktır.

Başkan Donald Trump’ın, İran’ın P5+1 ile yaptığı Kapsamlı Ortak Eylem Planı’ndan (JCOPA) çekildiği ve İran ekonomisini sert bir şekilde etkileyen yaptırımları yeniden uygulamaya koyduğu 2018 yılından bu yana, Tahran ile Washington arasındaki gerilim yüksek. Buna karşılık Tahran, anlaşmanın nükleer program üzerindeki kısıtlamalarını kademeli olarak ihlal etti.

Biden, İran’ın uyum göstermesi halinde ABD’nin anlaşmaya geri döneceğini söyledi. İran nükleer silah peşinde olduğunu her zaman yalanladı.

Muhabir: Parisa Hafezi

Kaynak: Reuters