ticaret
Çin'deki Lianyungang limanında vince malları yükleyen işçiler. (Kaynak: Reuters/Stringer)

Yetkililer, ABD-Çin ticaret görüşmelerinin gelecek hafta devam edeceğini söylüyor

Muhabir: Jeff Mason (Washington)

Çarşamba günü Amerikalı yetkililerin yaptığı açıklamalara göre ABD ve Çin üst düzey temsilcileri, dünyanın en büyük iki ekonomisinin ticaret savaşını sonlandırmak için görüşmelere gelecek hafta kaldığı yerden devam etme hazırlıkları yaptığını söyledi.

Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow, muhabirlere verdiği brifingde “Görüşmeler gelecek hafta ciddiyetle devam edecektir.” dedi.

Amerikan Ticari Temsilcilik Dairesi’nden bir yetkili, gelecek hafta için Çinli yetkililerle bir telefon görüşmesi için zamanlama aşamasında olduklarını söyledi.

Amerikan tarafındaki baş müzakereciler, Amerikan Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Maliye Bakanı Steven Mnuchin; Çin tarafındaki baş müzakereci ise Devlet Başkanı Yardımcısı Liu He.

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Mayıs’ta durma noktasına gelen görüşmeleri tekrardan başlatmakta anlaşınca iki taraf, geçen haftadan beri telefon yoluyla iletişime geçti.

Kudlow, tekrardan başlayacak yüz yüze görüşmelerin zamanı hakkında kararsızdı ve bu görüşmelerin “yakın zamanda” başlayacağını ve bir duyurunun da yakında olacağını söylüyordu:

“Tam olarak ne zaman olacağını bilmiyorum. Telefonda görüşüyorlar. Gelecek hafta yine telefonda görüşecekler ve yüz yüze görüşmeleri zamanlayacaklar.”

İki taraf arasındaki görüşmeler, Mayıs ayında Amerikalı yetkililerin Çin’i, müzakerecilerin bitirmeye yakın olduğu bir anlaşma metninde etmiş olduğu taahhütlerden çekilmekle suçlaması sonrası kesilmişti.

ABD, Çin’i entelektüel bilgi hırsızlığına izin vermekle ve Amerikalı şirketlerin Çin’de iş yapabilmeleri için teknolojilerini Çinli firmalarla paylaşmasını zorlamakla suçlamıştı. ABD, Çin’den bu ve diğer konular hakkındaki yasalarını değiştirmesini talep ediyor. Çin de bu iddiaları reddediyor ve yasal değişiklikleri yapmaktan çekiniyor.

İki ülke de birbirine ek gümrük vergileri getirdi ama Trump, Xi ile yaptığı toplantıda görüşmeleri tekrardan başlatmak için iki büyük taviz verdi: Ek Çin ithal mallarına 300 milyar dolar ek vergi koymadı ve Çinli teknoloji şirketi Huawei’ye getirilen sınırlamaları esnetti.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, Perşembe günü verdiği brifingde Çin’in, ABD’nin Çin mallarına yeni ek vergiler getirmeme kararını memnuniyetle karşıladığını belirtti ama bir ticaret anlaşması için şu anki Amerikan vergilerinin kaldırılmasının gerekli olduğunu da ekledi:

“ABD’nin Çin ithal mallarına vergiyi tek taraflı yükseltme hareketi, Çin-ABD ekonomik ve ticari ayrışmasını başlattı. Eğer iki taraf bir anlaşmaya varacaksa o gümrük vergileri tamamen kaldırılmalıdır.”

ABD, yarı iletkenlerden mobilyaya kadar uzanan 250 milyar dolarlık Çin mallarına %25 vergi getirdi.

Kudlow, “Her türlü duruma uyabildik. Görüşmeler sırasında vergileri indirmeyeceğiz. Çin’in çoğu Amerikan mallarını satın alarak yola geleceğini umuyoruz.” açıklamasını yaptı.

Gao da Çin’in, Trump’ın telekomünikasyon devi Huawei üzerindeki kısıtlamaları azaltma sözünü takip etmeyi umduklarını söyledi.

Trump, Cumartesi günü Amerikan şirketlerinin, ulusal güvenlik endişeleri üzerine Mayıs’ta sözde Tüzel Kişilik Listesi’ne yerleştirilen Huawei’ye ürün satabilmelerine izin verileceği açıklamasıyla piyasalara sürpriz yaptı.

Ama sanayiciler ve hükümet yetkilileri, yeni politikanın ne olacağı konusunda hala kararsız.

Amerikan Ticaret Bakanlığı, Huawei’ye ürünlerini ihraç etmeyi amaçlayan Amerikan şirketlerinin lisans taleplerini “en üst ulusal güvenlik incelemesiyle” değerlendiriyor.

 

Kaynak:

https://www.reuters.com/article/us-usa-trade-china-kudlow/trump-officials-say-u-s-china-trade-talks-to-resume-next-week-idUSKCN1TY2KR