Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Asya / Yeni Zelanda, İklim Değişikliği Nedeniyle Mültecileri Kabul Eden Dünyanın İlk Ülkesi Olabilir   

Yeni Zelanda, İklim Değişikliği Nedeniyle Mültecileri Kabul Eden Dünyanın İlk Ülkesi Olabilir   

İngilizce aslından çeviren: Ali Ersal Kaçan                                        

Eğer uygulanırsa, yılda 100 kadar mültecinin, yeni yaratılan vize kategorisinde adaya kabul edilmesi bekleniyor.

Yeni Zelanda ve iklim değişikliği ve bundan dolayı mülteci kabulü
DIRECTINPUT~ This image has been directly inputted by the user. The photo desk has not viewed this image or cleared rights to the image. Colorful houses in Wellington, New Zealand. Wellington is the capital city and second most populous urban area of New Zealand, with 398,300 residents.

Bir bakanın Salı günü verdiği röportajda Yeni Zelanda’nın, iklim değişikliğini resmi olarak sığınma talep etmek için kabul eden ilk dünya ülkesi haline gelebileceğini söyledi. Eğer uygulanırsa, yılda 100 kadar mültecinin, yeni yaratılan vize kategorisinde adaya kabul edilmesi bekleniyor.

Bu rakam önemsiz gibi görülebilir fakat İç Göç İzleme Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre 2050 yılına kadar 150 ila 300 milyon insan iklim değişikliği nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalacak. Yine de, duyuru, uzun süredir bu yeniden yerleşim programlarını talep eden, ancak Yeni Zelanda’nın kendi Yüksek Mahkemesi de dahil olmak üzere hükümetler ve mahkemeler tarafından engellenmiş çevre aktivistlerini şaşkına çevirdi.

Yeni Zelanda yaklaşımı diğer ev sahibi ülkeleri bağlamasa da, deney hem ulusal mahkemelerde hem de kamusal tartışmalarda rol modeli olarak kullanılabilecek. Politikanın uygulanması halinde, Yeni Zelanda önerisi büyük olasılıkla İsveç veya Almanya gibi Avrupa ülkelerindeki aktivistler tarafından kendi hükümetlerini benzer planlar oluşturmaya zorlamak için kullanılacaktır.

İklim değişikliği hadisesi olmadan çok önce yazılmış olan 1951 BM Göçmenlik Sözleşmesi, iklim değişikliği mağdurlarını tanımıyor.

Sözleşmede söz sahibi ülkeler şimdiye kadar sözleşmeyi değiştirmeye isteksiz davrandılar ve iklim değişikliği yüzünden zorluk yaşaması beklenen bazı adaların sorunun bir çözüm olarak tekrar ele alınmasını istediler.

Kiribati Pasifik Adası, vatandaşları Yeni Zelanda’da veya başka yerlerde çalışabilsinler diye kalifiyeli eleman yetiştiren “Onurlu Bir Göç” isimli planını başlattı.

Kiribati’nin programı, çok uluslu şirketlerin iklim değişikliğinden etkilenen fakir ülkelerden çok daha fazla lobicilik etkisiolduğunu ve ülkelerin vize yönetmeliklerini değiştirebilecekleri varsayımıyla oluşturuldu.Yeni Zelanda, ABD veya Almanya gibi daha zengin ülkelerdeki şirketler, vasıflı işçileri belirli görevler için işe almakta zorluk çekmekte ve hükümetlere, Tuvalu veya Kiribati gibi ülkelerden daha fazla vize kısıtlamalarını rahatlatması için baskı yapmaktadır.

Bu strateji bazı küçük adalar için de geçerli olabilir, ancak tüm iklim değişikliği mağdurları yüksek vasıflı işçiler haline gelemeyebilir.

Büyük çoğunluğu eğer yaşayabilecekleri bir evleri olursa ya kendi ülkelerinde kalacak ya da resmi olarak mülteci statüsünde tanınmayarak yurt dışında “ikinci sınıf” vatandaşlar haline gelecektir.

Yeni Zelanda’daki aktivistler, nispeten zengin ülkelerinin Tuvalu ya da Kiribati gibi deniz seviyesinin sadece iki metre (6 fit) üzerinde olan ve eğer önüne geçilmezse 30 ile 50 yıl arasında tamamen su kaplı olacak küçük ada ülkeleri tarafından çevrili olması nedeniyle bu tür bir senaryonun önüne geçmek için uluslararası çabalar başlattılar.

Bu tür çabaların savunucuları için büyük bir adımla Yeni Zelanda Yeşiller Partisi, Eylül seçimlerine kadar süren yeni vize kategorisinin kullanımına söz verdi. Parti şuan İşçi Parti liderliğindeki hükümette koalisyon ortağı konumunda.

Yeni Zelanda’nın UNICEF direktörü Vivien Maidaborn, Ekim ortasında “Pasifik komşularımızın hayatlarının ve geçim durumlarının zaten tehdit altında olduğunu ve kaçınılmaz olarak iklim mültecilerinin akını için hazırlanmaya ihtiyacımız var” sözleriyle hükümetin bu olaya karşı duyarsız kalmamasını vurguladı.

Yeni Zelanda ve iklim değişikliği ve bundan dolayı mülteci kabulü

Auckland’daki AUT Hukuk Fakültesi’nde hukuk alanında kıdemli öğretim görevlisi olan Vernon Rive, ‘Haziran 2014’te, Tuvalu’dan bir aileye iklim değişikliği tehdidi altında bulundukları iddia edildikten sonra ülkenin Göç ve Koruma Mahkemesi tarafından ilk kez ikamet izni verildi.O zamanlar uzmanlar bana, kararın daha geniş bir etkiye sahip olup olmayacağına şüpheyle baktığını söyledi. Ailenin bu isteği heyet tarafından ‘olağanüstü insani gerekçeler’ olarak adlandırılarak kabul edildi ki bu tabir Yeni Zelanda’nın göç mevzuatında tanınan ancak birçok başka hükümet tarafından tanınmayan bir ifade niteliğindedir.’ açıklamasında bulundu. İklim değişikliği haricindeki diğer faktörler de mahkemenin ailenin ülkede kalmasına izin veren 2014 kararına etkide bulundu. O zamandan beri benzer vakalar reddedildi ve sığınmacılar sınır dışı edildi.

Birçok ülkenin 1951 BM Mülteci Sözleşmesi’nde değişiklik yapma yönündeki direnci ve diğer durumlarda mahkeme kararlarının geçerli olmadığı göz önüne alındığında, hukuk bilimcileri üçüncü bir alternatifi keşfettiler: ikili veya bölgesel bazda yasal düzenlemeler oluşturulması.Yeni Zelanda’nın yeni önerisi bu kategoriye giriyor. Çoğunlukla Pasifik adalarından iklim değişikliği mültecilerine açık olacak ve Yeni Zelanda’daki yetkili kişiler ile etkilenen ülkeler arasındaki yakın işbirliğini gerekli kılmak suretiyle işlemler yapılacak.

Bu ada ülkeleri uzun süredir görüşmelere açık bulunmakta. İngiliz tıp dergisi Lancet tarafından Pazartesi günü yayınlanan yeni bir raporda, en azından Yeni Zelanda gibi zengin ülkelerde artık zamanın tükenmekte olduğu konusunda artan bir bilincin varlığının görüldüğü belirtildi. Dergi yazarları, iklim değişikliğinin aslında tüm dünyadaki sağlık tehlikeleri için‘tehdit çarpanı’ olduğunu ve ‘açık ve potansiyel olarak geri döndürülemez’ tezahürlerle sonuçlanacağını bildirdi.

 

Kaynak: http://nationalpost.com/news/world/new-zealand-could-become-the-first-country-in-the-world-to-accept-refugees-because-of-climate-change

 

Çevirmen Hakkında

Ali Ersal Kaçan / TESA İngilizce Çevirmeni 

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir