Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
yemen
Kaynak Mohamed al-Sayaghi / Reuters

Yemen’de Ayrılıkçılar, Sokotra Adası’nı Ele Geçirdi

Güneyli ayrılıkçılar, Yemen’in Arap Denizi’ndeki Sokotra Adası’nın kontrolünü ele geçirdi, valisini görevden aldı ve eylemi darbe olarak kınayan Suudi destekli hükümetin güçlerini kovdu.

Güney Geçiş Konseyi (STC), Nisan ayında güneyde özerklik ilan ederek, ayrılıkçıların ve Suudi Arabistan destekli hükümetin, kuzey bölgesini kontrol eden Husi grubuna karşı hükmi olarak müttefik oldukları bir savaşta, BM’nin daimî ateşkes kurma çabalarını karmaşıklaştırdı.

Cumartesi günü STC, dünyanın en işlek nakliye yollarından Aden Körfezi’nin ağzında bulunan seyrek nüfuslu Sokotra adasında hükümet tesislerine ve askeri üslere el koyduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi liderliğindeki hükümet, adadaki eylemin “tam teşekküllü” bir darbe olarak kınadı ve STC güçlerini hükümet binalarına “çete tarzı davranışla” saldırmakla suçladı.

Sokotra Valisi Ramzi Mahrous, koalisyon liderleri Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni görmezden gelmekle suçladı. BAE daha önce güneydeki hükümete karşı mücadelede hava saldırılarıyla STC güçlerini destekliyordu.

Koalisyonun Suudi sözcüsü ve BAE Dışişleri Bakanlığı, Reuters’in yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Kaynaklar geçen hafta Reuters’e verdiği demeçte, STC ile Hadi hükümeti arasında bir anlaşma yapmaya çalışan Suudi Arabistan’ın, ayrılıkçı tavrın sona erdirilmesi için bir teklif sunduğunu, ancak STC’nin bunu reddettiğini söyledi.

Riyad, Yemen’in yıllardır askeri çıkmazda kilitlenmiş olan çok yönlü savaşında başka bir cephenin oluşmasını önlemek istiyor.

Koalisyon, İran destekli Husilerin 2014 yılının sonlarında Suudi destekli hükümeti başkentte güç sahibi olmak için Sana’dan defetmesinin ardından Mart 2015’te Yemen’e müdahale etti. Husiler yozlaşmış bir sistemle mücadele ettiklerini söylüyor.

Benzersiz hayvan ve bitki varlıkları nedeniyle UNESCO Dünya Mirası listesindeki Sokotra, Kızıldeniz ve Süveyş Kanalı üzerinden Asya’yı Avrupa’ya bağlayan nakliye şeridinde yer almaktadır.

Muhabir: Muhammed Mukhaşaf

Kaynak: Reuters