Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Asya / Xi ÇKP’nin Siyasi İnşasının Öneminin Altını Çizdi

Xi ÇKP’nin Siyasi İnşasının Öneminin Altını Çizdi

İngilizce Aslından Çeviren: Hatice Büşra TÜRK

Xi ÇKP’nin Politik İnşasının Öneminin Altını Çizdi

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi’nin Genel Sekreteri Xi Jinping, partinin siyasi yapısının önemini vurguladı.

Xi cuma günü ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu’nun grup çalışma toplantısına başkanlık ederken, ÇKP’nin siyasi yapısının, partinin zaferden zafere ilerlemesinin önemli bir teminatı olması için bunun temel yapı olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

“Eğer bir Marksist parti politikadaki tabii avantajını kaybederse, partinin tabiatında saflık ve gelişme olmayacaktır.” dedi Xi.

Xi, Polit Büronun grup çalışmalarını partinin siyasi yapısının daha iyi anlaşılması ve ÇKP’nin 97. Kuruluş Yıldönümünü kutlanırken daha bilinçli ve sağlam şekilde ilerlenmesi için yaptığını söyledi.

2012’deki 18. Ulusal Kongreden bu yana kaydedilen ilerlemeye dikkat çekti.

Xi, siyasi yönün partinin gelişmesi ve bekası için en önemli şey olduğunu, bunun partinin amacını ve geleceğini belirleyeceğini söyledi.

Çin’in sosyalizm anlayışının belirleyici özelliği ÇKP’nin liderliğidir. Çin’in sosyalist sisteminin en güçlü yönü ÇKP’nin liderliğidir. Parti, siyasi liderlik için en büyük güçtür, dedi Xi.

Xi, ÇKP’nin Merkez Komitesinin otoriter ve merkezileşmiş, birleşik, liderliğinin partinin siyasi liderliğine bağlı kalmak için gerekli olduğunu vurguladı:

“Tüm parti üyeleri onların siyasi bütünlüğün sürdürülmesinin gerekliliği konusundaki bilinçlerinin sağlamlaşması için yol gösterici olmalı, genel görünümün koşullarını düşünmeli, merkezi liderliği takip etmeli ve ahlaki, etik bakış açısını muhafaza etmeli, Merkez Komite’nin fikirlerini, siyasi yönelimini ve eylemlerini yakından takip etmelidir.”

Halkın desteğini kazanmak, bilgeliğini ve gücünü toplamak için çaba sarf etmeye çağırdı.

Sağlıklı bir siyasi ekosistem oluşturmak için uzun süren çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

“Partimiz iç karışıklıklar ve dışarıdan saldırılar yapılırken doğdu ve zahmetlere katlanarak, engellerle büyüdü, riskleri ve zorlukları aşarak daha da güçlü hale geldi.” diyen Xi, partinin her zaman potansiyel tehlikelere ve risklere karşı korunmaya hazır olduğunu belirtti.

O, yolsuzlukla mücadele çabalarına devam ederek, partinin doğasını asla değiştirmeyeceğine söz verdi.

Xi, “Parti yetkilileri, çalışmalarını doğru yöne, eğilime ve genel resme dayandırmak, doğruyu yanlıştan ayırmak, siyasi yönelimi sürdürmek, siyasi durumları yönetmek ve siyasi risklere karşı korumak için yeteneklerini geliştirmelidir.” dedi.

Kaynak: http://www.xinhuanet.com/english/2018-06/30/c_137292057.htm

Çevirmen Hakkında

Hatice Büşra Türk / TESA Siyaset Masası Araştırmacı Yazarı / İngilizce Çevirmeni 

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Mezunu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir