Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Afrika / Washington Post: “Yemen’i Kurtarabilmek için Onu Yok Etmek Gerekiyor”

Washington Post: “Yemen’i Kurtarabilmek için Onu Yok Etmek Gerekiyor”

Rusça aslından çeviren: Zelina ÇEPER

Geçen yılda Washington Post gazetesi ABD’nin Yemen’deki kuşatma operasyonunu görmezden gelmiştir. Bombardımanların sonucunda yayılan kıtlıkla beraber 15 binden fazla insan hayatını kaybederken, yaklaşık bir milyon insan koleraya yakalanmıştır.

8 Kasım 2017 yılında gazete, Yemen’deki katliamları detaylıca anlatan ancak Amerika’nın rolüne değinmeyen bir makale yayınlamıştır. AntiMedia haber sitesi ise, Amerikan gazetecilerin bütün suçu Suudi Arabistan’a ve İran’a attığını öne sürüyor.

2017 yılı yazında ise, editör Jackson Diehl aynı konu üzerine başka bir makale yazmıştır, ancak Amerika’nın, Yemen’in bombalanması konusunda Suudi Arabistan’a verdiği desteği de göz ardı etmiştir. Aksine, makale yazarı Yemen’in kurtarıcısı olarak ABD’yi göstermiştir. Üstelik bu kurtarma görevinde yardımcısının ateş arkadaşı Suudi Arabistan ile “insan hakları savunucusu” senatör Lindsey Graham olduğunu belirtmiştir.

Geçtiğimiz aylarda gazete, Washington’un bu kanlı kuşatmadaki rolünü itiraf etmekte isteksiz davranmasının üstüne bir de insani hedeflere ulaşabilme gerekçesiyle, Amerika’nın bu bombardımana katılmaya devam etmesi gerektiğini öne sürüyor.

Washington Post editörü, “Dünyanın en zor insani krizi daha da kötüleşebilir”( “The world’s worst humanitarian crisis could get even worse”)  başlıklı 28 Mayıs 2018 tarihli son makalelesini, Amerika Birleşik Devletleri’nin Suudileri desteklemeyi bırakmaması gerektiği üzerine yazıyı kaleme almıştır. Ancak ABD bunu yaparken de Suudileri kibar bir yolla suçlayabilir ve ileride çözülecek olan bu krizde pek çok savaş suçu işlemeye zorlayabilir.

Mart ayında gazete “Birleşik Devletler bu kötülüğü durdurmak için kuvvetlerini devreye sokması gerektiğini” ve Trump’ın “insani yardım” adı altındaki askeri desteğini arttırması gerektiğini yazmıştı. İlk bakışta, ABD merkez gazetelerinden birinin bariz savaş suçlarını durdurma üzerine yazmaya başladığı görülüyordu. Ama aslında bu yayınlar, Yemen’deki savaşı sona erdirecek olan Lee-Sanders tasarısının karşısına çıkan durumları finanse ederek desteklemiştir. Gazete, gerçekleri kendi bildiği yolla yeniden yazmaya devam etti. Yakın tarihli bir makalesinde hem Obama hem de Trump yönetiminin Suudi koalisyonuna sınırlı bir destek sağladığını, korkunç bombalamayı ve Yemen’deki insani krizin şiddetlenmesini önlemeye çalıştığını belirtti. Obama ve Trump’ın Suudi Arabistan’a “sınırlı” destek sağladıkları aslında açık bir şekilde yalan ifadedir. ABD yardımı, üç buçuk yıldır devam eden Yemen’deki askeri eylemler için oldukça önemli olmuştur. Maddi ve teknik destek başta olmak üzere, yakıt ve lojistik yardımı, 110 milyar dolar değerinde silah satışı ve bu yardımların dışında BM’de siyasi koruma sağlayarak bombalanacak hedefleri saptamak gibi birçok yardımda bulunmuştur. Amerikan kuruluşunun gazetecilerine göre, ABD’nin bu desteği bir yardımcı değil adeta hayati derecede önemlidir. Washington Post, Amerika’nın emperyalist dış politikasının ve temel ilkelerinin bir parçası olduğu kadar, insan hakları savunucusu olarak hareket etmeye çalışıyor. Bu durum aynı zamanda ABD’nin, dünyanın en fakir ülkelerine karşı askeri harekat yürütmesinden dolayı son derece karmaşık ve kıvrak bir tutumda bulunmayı gerektiriyor. Böylelikle resmi basın, objektiflikten uzak bir biçimde, bu katliamları cinayetleri önlemeyi amaçlayan eylemler olarak sunmak zorunda kalıyor.

Kaynak: https://www.pravda.ru/world/northamerica/usacanada/05-06-2018/1385539-yemen-0/

Çevirmen Hakkında

Zelina Çeper / TESA Rusça Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir