Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Amerika / Vietnam Savaşı’na Uzaylılar mı Müdahale Etti ?

Vietnam Savaşı’na Uzaylılar mı Müdahale Etti ?

Kıdemli Birleşik Devletler Gazisi Gizemli Olayları Keşfetti

VİETNAM SAVAŞINA UZAYLILAR MI MÜDAHALE ETTİ ?

Washington / Hanoi – Vietnam Savaşı’nda ( yaklaşık 1955’ten 1975’e kadar ) batı yanlısı olan Güney Vietnam, komünist olan Kuzey Vietnam’a karşı savaşmıştı. Peki milyonlarca kişinin ölümüne sebep olan bu savaş, gerçekten sadece dünyevi bir mesele miydi ?

O zamandan bu yana birçok UFO söylentisi etrafta geziniyordu. Tüm görgü tanıkları bu UFO’lar hakkında aşırı derecede ciddiydiler. Bunlardan birçoğu Birleşik Devletler Askerleri, hatta içlerinden bazıları yüksek rütbeli Amerikan Subaylarıydı.

Arka plan : Birleşik Devletler savaşa müdahaleye 1965 yılının Mart ayı başlarında başlamıştı. Sovyetler Birliği ve Çin askeri anlamda kuzey tarafında yer aldılar ve desteklediler.

Birden UFO Belirdi

Birleşik Devletler gizli servisi için çalışmış olan Yüzbaşı George Filer III. Vietnam savaşındaki ABD hava operasyonlarının şefi olan General George Brown’a düzenli olarak diğer birçok şey ile birlikte ufaların raporlarını yolluyordu 1960’ların sonlarında. Bugüne kadar gelen bu mektuplar ayrıca uzaylıların uzay gemilerine dikkat çekiyordu. “Air-Force uçaklarımızın yanından onların 3 katı hızında geçmeden önce, bizim uçaklarımız 500 Knot ( ya da yaklaşık 900km/h ) hızındayken bir anda bir UFO belirdi ve etrafımızda birkaç daire çizdi. Bu teknoloji bizim için olağanüstüydü.

George Filer III hala Vietnam Savaşı’ındaki en önemli görgü tanığı olarak kabul ediliyor. Savaştan sonra George Filer UFO’ları ve onların kanıtlarını bulmaya adadı. Düzenli olarak kanıtlarını internet sitesinde yayınladı “Ulusal UFO Merkezi-National UFO Center”

Bu hikaye hiç anlatıldı mı bilmiyorum, onlara UFO denilmiyordu. Onlar düşman helikopterleri olarak tarif ediliyordu. Geceleri belli yerlerde gözüküyorlardı. Bir keresinde 1968 yazının başlarında gözlemlendiler ve bu küçük bir savaşa sebep oldu. Biz asla bir düşman bulmadık, orada bizden başka kimse olmuyordu fakat oradan biri ateş etmişti. Her zaman aynı şey oluyordu. Biz düşmanı tanımlayamıyorduk ama yine de aynı tepkiyi veriyorduk. Hatta bir keresinde Avusturya gemisine hasar vermiştik.

Bunlar izole edilmiş konular mı ? Hayır !

VİETNAM SAVAŞI BOYUNCA UFO GÖRÜLMELERİ

* Pete Mazzola’nın başından genç bir amerikan askeriyken ilginç bir olay geçmişti (Open MindsTV) Pirinç tarlalarından yükselen parlak nesneyi gördükleri zaman, Pete görev arkadaşları ile beraberdi. Bu nesnelere ABD ordusu ve Vietcong* tarafından ateş açıldı fakat hiçbirine isabet edilemedi. Mazzola olaydan çok etkilendi ve “Scientific Bureau for Investigation” kurumunu kurdu ve kendini 1987’deki ölümüne kadar UFO’lara adadı.

* Norman Burns ve komutasındakiler cephane gemisi USS Kilauea güvertesinde gemiyi uzaktan izliyorlardı. Birden bir top sudan fırladı ve geminin yanından geçti. Ardından diğer taraftan suyun içine doğru tekrar kayboldu. Topun çapı 60 metre olmalıydı.

* 15 Haziran 1968’de devriye botlarından PCF 12 ve geminin lideri teğmen Pete Snyder, Cua Viet kenarında seyrediyordu. Gecenin ortasında bir diğer devriye botu PCF 19 acil durum çağrısı vermişti. Bu bot düşman helikopterleri tarafından saldırıya uğramıştı. Teğmen Snyder daha sonrasında kendinin ve adamlarının PCF 19 üzerinde garip ışıklar çıkaran UFO’lar gördüğünü raporunda yazdı. Ardından bir patlama oldu ve bot tamamen yok oldu. Bu patlamadan yalnızca iki asker sağ çıkabildi. Uzaylıların gemisi ardında hiçbir iz bırakmadan kaybolmuştu.

Snyder benzer UFO’lar tarafından takip edildi. Saat 3.20’de ABD donanması, Snyder’in devriye botunu korumak için hava saldırısı başlattı. Aynı zamanda Royal Avustralya donanması ( HMAS Hobart ) ‘30 farklı garip ışık’ bildirdi.

Birleşik Devletler Jetleri birkaç roket ateşledi. UFO’lar kayboldu ama Avustralya gemisi hasar almıştı.

(Fotoğraf açıklaması )Bir ABD askeri gökyüzünde bir gemi keşfetmişti

1967 yılında bir asker fotoğrafı askeri araçtan kendi Elektro 3 Yashica Kamerası ile çekmişti. Bu resim Vietnam Savaşı’ndaki tek UFO resmiydi.

Uzay gemilerinin gözlendiğini belirten herhangi bir resmi açıklama hiç yapılmadı.

*Vietnam Ulusal Kurtuluş Cephesi

 

Kaynakça: http://m.bild.de/news/mystery-themen/mystery/waren-ufos-am-vietnamkrieg-beteiligt-50956092.bildMobile.html

 

 

 

Çevirmen Hakkında

Esra Sümeyra BİLGİN

İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir