Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Yahoo'dan alınmıştır.

Vapur Müzisyenliği – Denizin Üzerinde Minik Bir Konser Coşkusu!

İstanbul ve İzmir için ulaşım aracı olarak vapuru tercih edenlerin mutlaka bir vapur müzisyenine denk gelmiş olduğunu söylemek mümkündür. Deniz üzerinde bir kıtadan diğer bir kıtaya yolculuk yaparken, harikulade deniz manzarasının tadını çıkartıp aynı zamanda ruhumuzu besleyecek en temel şeye – müziğe – erişme şansı bulmak kadar güzel bir fırsat yoktur diye düşünmekteyim. Vapura bindiğinizde belki elinde gitarı ile şarkı söyleyen bir genç, kemanı ile soliste eşlik eden bir kadın ya da klarnet çalan yaşlı bir amca görmüş olabilirsiniz. Bütün müzisyenleri birleştiren nokta, müzik ile bizleri yolculuk anında bir araya getirmeleri! Bunu yaparken de önlerine açtıkları belki bir gitar çantasında belki de bir şapkada emeklerinin karşılıklarını biriktirmeye çalışıyorlar. Belki uzaktan bakıldığında ne kadar zor yollarla müzik yaptıklarını kavrayamayabiliriz fakat, yolcuların hepsinin karşısında bir anda belirerek şarkılar söylemek, enstrümanlar çalmak hiç de kolay değil. Özellikle 2016 yılından önce, vapurdaki müzisyenlere ceza kesildiğine dair ya da yolculardan birinin saldırıda bulunduğuna ve şikayetçi olduğuna dair birçok haber görüp, duyuyorduk. Müzisyenlerin Kadıköy’den neşeyle binip, şarkılar çalıp söylemelerinden sonra Karaköy vapur iskelesinde onları bekleyen memurlar yüzünden yolculara enstrümanları dağıtıp, kendilerini de yolcuların arasına karıştırıp indiklerine dair şeyler duymuş olabiliriz. Belki ciddiye almamışızdır, belki inanmamışızdır bile… Aslında gerçekten hemen hemen her gün bu şekilde sıkıntılarla yüzleşmek zorunda kalıyorlardı.

Habertürk’ten alınmıştır.

2016 yılında İBB yeni bir proje başlatarak vapurda müziğe destek oldu. O tarihten bu yana, İstanbul Şehir Hatları Müdürlüğü’nce kurulmasına karar verilmiş bir müzisyen topluluğuna sahibiz. ‘’Feribotta Müzik’’ projesi ile müzisyenler; haftanın altı günü, sabah 06.00’dan 00.00’a kadar, 4 hat üzerinde vapurlarda gönül rahatlığı ile konserler vermeye devam ediyorlar. Müzik öğrencisi olup harçlık çıkarmak için bu işi yapan mı dersiniz, tamamen geçimini vapurlarda müzik yaparak sağlayan mı dersiniz, yoksa vapurda müzik fikrine tutkuyla bağlı olup, sırf sevdiği için yapan mı… Amaç ve sebepleri ne olursa olsun, bu sanatçıları dinlemek sadece bir vapur kadar uzağınızda…

Konservatuvar okuyan ya da mezun olmuş öğrencileri sosyal medya aracılığı ile rahatça bularak kendi ekiplerine dahil etme yanlısı olduklarını söylüyorlar. Projenin koordinatörü Tunç Baydar ile  konu üzerine yapılan bir röportajda Baydar şöyle söylüyor: ‘’ Pek çok büyük şehirde harika sokak müzisyenleri var, ancak hepsinde performansları için güzel bir fon yok.’’ Ferbotta müzik projesi ile Ramazan Ayı’na özel etkinlikler bile düzenlenir olmuş. Tasavvuf müziklerine yer vererek, Eminönü-Kadıköy seferlerinde insanlara harikulade bir müzik sunmuşlar. Bunun gibi, 23 Nisan’da da ortaokul çocuklarından oluşan bir orkestra da vapurda sahne almış. Çeşitli vapur etkinliklerinin sürekli olacağını umarak size minik bir tavsiyede bulunabiliriz: Bostancı’dan başlayıp Anadolu kavağında son bulan 2,5 saatlik bir vapur gezintisinde, deniz kokusuna doyarken ve manzaranın tadını çıkarırken canlı müziğe doymak mümkün!

İstanbul’da yapılan uygulamanın yanı sıra İzmir’de de bir benzer vapurda müzik projesi mevcut. İzmir Büyükşehir Belediyesi ‘’Genç Sahne’’ adı altında birçok müzisyeni vapurda insanlarla buluşturuyor. 2019 Genç Sahne etkinliğinde sahne alacak müzisyenler, vapur saatleri ve istikametleri hakkında detaylı bilgiye internetten kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Gelelim o güzel vapur müzisyenlerine ve performanslarına:

Gazete Vatan’dan alınmıştır.

1. VAPURDAKİ KADIN – HİLAL NALBANT

“Vapurdaki Kadın” olarak bilinen Hilal Nalbant’ın YouTube kanalında pek çok videosu bulunmakta. Sevdiğimiz şarkıları vapurda söylerken çekilen güzel kayıtlarla donatılmış bir profili var kendisinin. Hatta aralarda çeşitli mekanlarda kayda aldığı coverlara da denk gelmek mümkün.

18 bin abonesi olan kanala bakarak diyebiliriz ki, aslında vapur sanatçılarına kulak veren birçok kişi var aramızda.

“Grafik-tasarım mezunuyum. Geçmişte okuduğum bölümün işini yaptım ama müzik bırakmadı peşimi. Üç yıldır vapur hatlarındayım. Haftanın beş günü çalışıyorum. Bazen iş teklifleri alıyorum. Yanıma çaktırmadan telefon numarasını bırakanlar, insanların önünde aşkını ilan eden erkekler oluyor. Kült haline gelmiş parçalar isteniyor. Ömrümün sonuna kadar vapurda şarkı söyleyebilirim, çünkü buraya ait hissediyorum.”

2. ATEŞ ARYA

Farklı ses tonu ile dikkatleri üzerine çeken Ateş Arya’nın internet üzerinde yorumladığı birçok şarkıya rastlayabilirsiniz. Duymaya alışık olduğumuzdan daha farklı bir yorumlayış tarzı olduğunu söyleyebiliriz.

3. EVRENCAN GÜNDÜZ

Aslında Evrencan Gündüz’ü artık konserleri, kendi besteleri ile tanısak da vapur müzisyenliği yaptığını ve bunu çok sevdiğini birçok röportajından öğrenebiliriz. Aynı zamanda sokak müzisyenliğini de sıkça yapmış, hatta hala yapmaya devam eden Evrencan, vapurda müzik yaptığı zamanları kendisi için büyük bir tecrübe olarak görüyor.

YouTube’da Çay Simit Sohbet başlığı ile yayınlanan videolardan birine dahil olması bize eski günlerini anımsatıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=LBwRFgI0nMU

4. DALGANABAK

2013 yıllarında vapurlarda kendi bestelerini çalıp söyleyen, şimdi ise konserleri ve yayınlanmış şarkıları ile aşina olduğumuz Dalganabak…  Funk, jazz, balkan ve swing gibi stillere yönelmiş bu güzel müzik grubuna artık ulaşarak dinlemek bir tık kolay olsa da eskiden vapurlarda denk geldiğimizde acaba bir daha ne zaman dinleyebileceğimizi düşünürdük. İnsanlar üzerinde heyecan dolu neşeli bir etki bırakan Dalganabak’tan Sercan ‘’ Herkes, denizin üstünde bir ofisi olsun ister. Ayrıca insanların ruh hali, çaldığımız müziğe göre dönüşüm geçiriyor. Hikâyelerinin camdan yansımaları, beni çok etkiliyor. Bu yüzden vapurda çalmak, her daim tercihim. ‘’ cümleleri ile dile getiriyor bu durumu.

5. SERTAB ERENER

Sertab Erener’in aslında vapur müzisyeni olmadığını aslında hepimiz farkındayız, fakat 2017 yılında çokça ses getiren ve beğeni toplayan vapurdaki ‘’yanarım’’ performansını buraya eklemeden geçmek olmazdı.
Kendisi bir röportajda, konu ile ilgili hislerini ‘’ İnanılmazdı. Sonra eve geldim ve yorumları okudum. Bu kadar büyük haber olmasına çok şaşırdım. Halbuki aslında müziğin amacı tam da bu. Müzik paylaşmaktır. Yeri ve zamanı yoktur ki. Müzik uhu gibi birleştirir. O gün insanların o kısacık yolculukta müzikle nasıl yüzleri güldü, iyi hissettiler gördüm. ‘’ cümleleri ile anlattı.

6. GÜVEN KARGIN

‘’Vapurda Gitarı Ağlatan Adam’’ olarak başlıklarda geçen Güven Kargın’ın vapurdaki gitar performansı çokça tartışılmış ve beğenilmişti.

Kendisini gitarıyla birlikte vapurda gördüğünüz takdirde gözlerinizi kapatarak müziğe kulak vermeniz kaçınılmaz olacaktır.

Yazının sonunu TRT’de her Pazar yayınlanan ‘’Vapurda Çay Simit Sohbet’’ serisinden bir performans ile noktalayıp, müzik kavramıyla sizleri baş başa bırakıyorum.

 

 


Kaynakça

Yahoo Actualites, Sur les ferries d’Istanbul, traverser le Bosphore en musique, 26.05.2019, https://fr.news.yahoo.com/ferries-distanbul-traverser-bosphore-musique-052308395.html?guccounter=1 , (ET: 16.07.2019)

CNN TÜRK, Şehir Hatlarında Konser Vakti!, 28.05.2018, https://www.cnnturk.com/turkiye/sehir-hatlarinda-konser-vakti , (ET: 16.07.2019)

Gazete Kadıköy, VAPURDA ‘İZİNLİ’ MÜZİK DÖNEMİ, 17.11.2016, http://www.gazetekadikoy.com.tr/genel/vapurda-izinli-muzik-donemi-h9481.html , (ET: 16.07.2019)

Son Dakika, Evrencan Gündüz:”Vapurda Müzik Yaptığım Günler Benim İçin Çok Özeldi!”, 01.12.2017 , https://www.sondakika.com/haber/haber-evrencan-gunduz-vapurda-muzik-yaptigim-gunler-10299870/ , (ET: 16.07.2019)

Ege Haber, İzmir’de vapur beklerken müzik ziyafeti!, 17.11.2018, https://www.egehaber.com/izmir/izmir-de-vapur-beklerken-muzik-ziyafeti-h252124.html , (ET: 16.07.2019)

HT Hayat, Vapurda Müzik, eğlence Dalganabak, 24,09,2016, https://hthayat.haberturk.com/yasam/roportajlar/haber/1038463-vapurda-muzik-eglence-dalganabak , (ET: 16.07.2019)

İstanbul Vapur Müzisyenleri, Basında Biz, 21 Nisan 2019, https://www.istanbulvapurmuzisyenleri.com/basinda-biz/ , (ET: 16.07.2019)

IZMIR Mag, Genç Sahne Sanat Konserleri, 2019, https://www.izmirmag.net/2019/05/genc-sahne-sanat-etkinlikleri-7-mays-2.html , (ET: 18.07.2019)

Vatan, Ekmek Paralarını Vapurdan Çıkarıyorlar, 12.03.2017, http://www.gazetevatan.com/ekmek-paralarini-vapurdan-cikariyorlar-1046981-pazar-vatan/ , (ET: 18.07.2019)

Gaia Dergi, Yeni bir dünya müziği: Vapuring Trio Dalganabak, https://gaiadergi.com/vapuring-trio-dalganabak/ , (ET: 17.07.2019)

Hürriyet Kelebek, Sertab Erener: Vapurda Şarkı Söylemek İçin Para Verdim, 21.02.2017, http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/magazin/sertab-erener-vapurda-sarki-soylemek-icin-para-verdim-40373049  ,  (ET:23.07.2019)