Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Ürdün'de
Kaynak : Arij

Ürdün’de Suriyeliler: Riskler ve Fırsatlar

Binlerce Suriyeli mülteci Ürdün’ün farklı illerine göç etmesine rağmen, bu göç dalgasının etkileri sadece siyasi anlamda görülmedi. Ekonomik anlamda birçok sektörde ürün ve hizmete olan talep artışından dolayı hem doğrudan hem de dolaylı bir şekilde etkili oldu.

Ürdün, 1,5 milyondan fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor ve sayının yarısından fazlası BM ve uluslararası kuruluşlar tarafından yapılan kamplarda yaşıyor. Geri kalanı ise kendi imkanlarıyla kentlerde yaşıyor. Ürdün hükümeti, mültecilerin ekonomiye ve altyapıya olumsuz etkileri olduğunu söylerken üretim sektöründen bazı isimler mültecilerin katkılarını dile getiriyor.

UNHCR Koordinatörü ve Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Ali Bibi, krizin başladığı 2011’den 2013’e kadar UNHCR’de kaydedilen Suriyeli sayısının 600 bin olduğunu açıkladı.

Ürdün İçişleri Bakanlığı’ndan gelen resmi istatistiklere göre Ürdün’de bulunan Suriyelilerin sayısının yaklaşık bir milyon 700 bine ulaştığı ve onların 750 bininin krizden önce de burada yaşadığı görülüyor.

Ali Bibi, açıklanan mülteci sayısının Zateri, Merijib, el-Fuhud ve el-Ramta kamplarında olanları da kapsadığını ve mülteci statüsünün 1951 anlaşmasına göre verildiğini söyledi. Araştırmalara göre Ürdün’de yaşayan bir mülteci için, Birleşmiş Milletler ve yardım veren ülkelerin yıllık 2500 Dinar harcadığını gösteriyor.

Üretimde Fırsatlar

Arbid Ticaret Odası başkanı Ra’id Semare, Ürdün’deki Suriyelilerin meşhur oldukları gıda üretimi sektörüne büyük bir katkı sağlayabileceklerini açıkladı ve bundan istifade etmek gerektiğinin altını çizerek, “Şimdi Arbid’de Suriye’den taşınmış ve gıda sektöründe çalışan 12 fabrika var. Bu fabrikaların ihracat yapmak için tarım alanında çalışan yerli üreticilerle iş birliği yapması, Ürdün’de hem üretim hem de tarım sektöründe olumlu sonuçlar yarattı.” ifadesini kullandı.

Suriyeli yatırımcıların etkilerini değerlendirmeye devam eden Semare “Bu fabrikalar Ürdünlü işçileri olumlu yönde etkilemesinin yanı sıra Ürdün ihracatını artıracaktır. Arbid ve el-Ramta şehirlerindeki Suriyeli mülteciler, ticaretin canlanması için büyük bir rol oynadılar.” dedi.

Suriyeli İşçiler

Yermuk Üniversitesi Mülteciler ve Zorunlu Göç Araştırmaları Merkezi’nin yaptığı bir araştırmaya göre Mart 2011 tarihinden bu yana Suriyelilerin 38 bin iş fırsatı yakaladığı ve bu sayının Mefrik Şehrindeki iş fırsatların %40’ına tekabül ettiği görülüyor.

Mefrik Şehri’nde çalışma sorumlusu Abdülhamid Harakişe, yaptığı bir açıklamada, yaşanan en temel sorunun Suriyeli çalışanların diğer yabancılar gibi çalışma izinlerinin olmadan çalışmaları olduğunu söyledi. Açıklamanın devamında, “Çalışma izni olmadan Suriyeli çalıştıran 30 kurumu kapattık. Ve yakalanan Suriyeli çalışan sayısı 5500’e ulaştı, onları geldikleri kamplara geri gönderdik.” dedi.

Şirketleri Denetleme Dairesi’nin internet sitesinde yayınlanan bilgilere göre Mart 2011’den Ağustos 2013’e kadar Ürdün’de Suriyelilerin kurduğu 499 şirketin sermayesinin 39,6 milyon Dinar olduğu görülüyor. Gayrimenkul satışında ise Suriyeliler 3. sırada geliyor.

22 yaşındaki A.M. olayların başlamasıyla birlikte Der’a kentinden göç etti. Babasının lokantasında çalıştıktan sonra Mefrik’te iş bulma imkanının çok zor olacağını düşünüyordu, fakat şimdi üç kardeşiyle birlikte bir fabrikada çalışıyor. Ayrıca, aylık 200 Dinar aldığını ve iş sahibinin ona konaklama yeri sağladığını söylüyor.

N.H. isimli diğer bir Suriyeli mülteci ise el-Zetari kampını dükkân açmak için seçti. Kendisiyle yapılan röportajda “Humus’tan geldim, orada tekstil dükkanım vardı, burada da kampta küçük bir dükkân açtım ve böylece 7 kişilik ailemin ihtiyaçlarını karşılayabiliyorum. Ayrıca birçok Ürdün vatandaşı, kampta fiyat uygun olduğu için buradan alışveriş yapmaya geliyor” dedi.

Yardımlar

Planlama ve İş Birliği Bakanlığı, mültecilere ev sahipliği yaptığı için Ürdün’e yapılan yardımları ele alarak yardımların 234,8 milyon dolar olduğunu ve STK’lar tarafından yapılan yardımların ise 66.2’e ulaştığını açıkladı.

Planlama ve İş birliği Bakanlığı’nın yayınladığı bir belgeye göre, yabancı ülkelerden ve Arap dünyasından direkt Suriyelilere yapılan yardımların 187,5 milyon dolar olduğu ayrıca sağlık, eğitim ve içme suyu hizmetlerine destek olarak hükumete yapılan yardımların miktarının ise 24 milyon dolara ulaştığı görülüyor.

Fakat bu sayılar İçişleri Bakanı’nın söyledikleriyle uyuşmuyor; Bakan Hüseyin Hazzaa yaklaşık 600 bin Suriyeli mültecinin sadece Ürdün’ün yaptığı destekle yaşadığını ve yapılan yardımların harcanan miktarın ancak %30’unu karşıladığını söylüyor. Ayrıca Yermuk Üniversitesi’nde konuk olduğu bir seminerde Bakan Hüseyin Hazzaa “Ürdün, ekonomik, turistik ve güvenlik anlamında olumsuz etkileniyor ve ordumuz bu güvenlik tehditleri ve kaçakçılık faaliyetlerini tek başına önlemeye çalışarak büyük bedeller ödüyor.” dedi.

Diğer yandan Bakan Hüseyin Hazzaa, ABD Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Mültecilik ve Göç sorumlusu Ann Richard’a, söz konusunun insani bir durum olduğundan dolayı Ürdün’ün Suriye ile olan kuzey sınırlarını kapatmayacağını söyledi.

Kaynak: Arij

*Eğer çevirimizi beğendiysen ve “Ben de böyle çeviriler yapmak istiyorum!” diyorsan seni buraya alalım.