Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Unicef Raporu ve Iraklı Çocuklar

Unicef Raporu ve Iraklı Çocuklar

Unicef raporuna göre Irak’ta 3.6 milyon çocuk risk altında.

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu, Irak’ta 3.6 milyon Iraklı çocuğun yaralanma, cinsel, şiddet, kaçırılma ve silahlı gruplar içerisine işe alımlar yüzünden ciddi ölüm riski altında oldukları konusunda uyarıda bulundu.

Raporda, Çocuklar İçin Ağır Bedel başlığı altında Unicef, Irak’ta çocuk haklarını korumak adına savaşan taraflara çağrıda bulundu ve ülkede risk altında olan genç çocuk sayısının son 18 ayda 1.3 milyon arttığını söyledi.

Raporda Irak, çocuklar için ”Dünyanın en tehlikeli yerlerinden biri” olarak tanımlanıyor.

Rapor, 2014’te kuzey ve batı Irak’ta geniş alanları istila eden Işid’in ve askeri operasyonların yarattığı ”felaket etkisi” ile yerinden olan 4.7 milyon Iraklı çocuğun insani yardıma ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Ayrıca rapor, çocukların yetersiz sağlık bakımından, kötü kamu hizmetlerinden ve umut vermeyen bir devlet eğitiminden de etkilendiğini söylemiştir.

Unicef’in Irak temsilcisi Peter Hawkins ” Irak’ta çocuklar ateş hattında ve amansızca hedef oluyorlar.” dedi.

”Biz ayrıcalık gözetmeyi sona erdiren kısıtlama ve çocukları korumak için tüm partilere müracaat ediyoruz. Irak’a daha fazla refah ve barış adına yardım etmeliyiz, çocukları savaşın dehşetinden kurtarmalıyız ve onlara destek vermeliyiz.”

Kaynak: http://www.irishexaminer.com/world/36-million-children-in-iraq-at-risk-says-unicef-407986.html?utm_campaign=Contact+SNS+For+More+Referrer&utm_medium=twitter&utm_source=snsanalytics

Yazar Hakkında

Mervan Nazım
İstanbul Üniversitesi
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir