barış

Uluslararası Gençlik Günü: Benim Neslim Dünyaya Barış Getirecek

Genç Lider ve Nesil Değişim Üyesi Aluel Atem, Dalai Lama ile olan değişim deneyimi ile ilgili söz etti. 

Güney Sudanlı Aluel Atem, Kadını Taçlandır – Güney Sudan adında bir kadın gelişim oluşumu kurdu ve bunun yanında kadın ve çocuk haklarını destekleyen diğer sivil toplum organizasyonlarına yardım ediyor. Aluel, Nobel Barış Ödülü sahibi Ruhsal Lider Dalai Lama’nın mentorluğu ve eğitimleri için 2017 yılında şiddet ve çatışma ile yüzleşen binlerce milletten USIP’nin (Amerika Birleşik Devletleri Barış Enstitüsü) bir araya getirdiği 25 genç sivil toplum liderinden biridir. Son yıllarda USIP ve Dalai Lama, bu genç liderleri güçlendirmeye, gençlerin, daha çok genç nüfuslu ülkelerde yoğunlaşmış olan şiddetli ayaklanmaları ve savaşları durdurmada oynayabilecekleri büyük rollerin farkına varmalarını sağlamaya çalışıyorlar. 

Gençlere inanan, onların gücüyle etkili olabileceklerine ve değişimi getireceklerine güvenen ilham verici birini bulmak çok mümkün değil. Kasım 2017’de değerli Dalai Lama ile tanışma ve mentorluğundan yararlanma şansına sahip oldum. Onunla hayatımın bana artık hiç anlamlı gelmediği bir zamanda tanıştım ve O, bana hayata bambaşka bir açıdan bakmamda yardımcı oldu: tevazu ve merhamet. 

Değerli Lama’nın hayatımda etkilediği anları gerçekten açıklayabileceğimi ya da ölçebileceğimi düşünmüyorum ancak bir değişim olduğunu biliyorum: Tamamen değişmiş ve yepyeni bir insan olduğumu hissederek geri döndüm. 

Dalai Lama’nın Endişeleri Gidermesi 

Dalai Lama ile ilk günümüzde ben, değerli Lama’ya kendi ülkemle ilgili spesifik bir soru soran grubun içindeydim. Güney Sudan’da neler olup bittiğini anlattığımda O’nun tavsiyesi  eğitime yatırım yapın’’ oldu. İşimden bahsetmememe rağmen zihnimi okumuştu. Ben Kadını Taçlandır – Güney Sudan diye bilinen bir organizasyonun kurucusuyum ve kız çocuklarının eğitiminin desteklenmesi bizim odaklandığımız öncelikli konulardan biridir. O, beni bu sorumlulukla ülkem için yaptıklarımda doğru yolda olduğuma yeniden inandırdı. 

‘’Kadını Taçlandır’’ isminin benim için yeri çok kişiseldir. Ben, etrafımdaki kadınların, benim, annemin muazzam rollere sahip olduğunu görerek büyüdüm ancak bugün kadınların kurtuluş mücadelesine ve mevcut uluslaşma süreçlerine katkılarının çok azı biliniyor veya çok azından bahsediliyor. Bu organizasyon benim kendimi en iyi ifade etme platformum haline geldi. Onun sayesinde cinsiyete yönelik suçları, eğitim, çatışma çözümü, Güney Sudan’daki yönetim ve değişimi söyleyebildim. 

Dalai Lama beni umut, tutku ve pozitiflik ile doldurdu. 

Dalai Lama soruları cevaplamayı sürdürürken, sorular diğer farklı kıtalar ya da ülkelerin barış kurucularından gelse dahi benim ülkemde de uygulanabilir çözümler duydum. Farklı kıtalardan ve ülkelerden bir araya gelen 25 genç insan olarak biz, aynı acıyı hissederek aynı mücadelelerle yüzleştik: çatışma ve statükoyu değiştirme arzusu. 

Ben iç huzura yatırım yapmanın değerini bilmiyordum ve bu benim en büyük eksiğimdi. Gelen her günü nasıl olursa olsun kabul etmeyi ve mutluluğu hayattaki en basit şeylerde bulmayı öğrendim. Değerli Lama, bana kendimle barışık olmayı öğretti ve bu dünyanın hiçbir yerinde bulamayacağınız bir hediye. Aslında ziyaretimden sonra kilo almaya başladım. Arkadaşlarım ve ailem ‘’Son zamanlarda bize söylemediğin ne yiyorsun?’’ diye sorarlardı. Onlara, hala, kendimle barıştığımı söylerim. Tabi ki onlar gülüyor ve komiklik yaptığımı düşünüyorlar ama zihnimdeki yeni barış aslında çok gerçek. 

Genç İnsanlar ‘’Barışı ve Uzlaşmayı Getirecek’’ 

Değerli Lama, benim jenerasyonum fazlasıyla ‘’Biz’’ ve ‘’onlar’’ jenerasyonuydu ve bu dünyanın şu anki halinin bir nedeni aslında; ancak sizin nesliniz dünyaya barışı ve uzlaşıyı getirecek olan nesil diyerek düşüncelerini belirtti. O an hissettiğim bir şeyler yapma isteğini daha önce hiç hissetmemiştim. Bu durum aklımda bir alarma dönüştü ve bunu durduramıyorum. Moralsiz ve kaybetmiş hissederek yatağa gittiğim günlerde neden geri itmeye devam etmem gerektiğini anladım. Dalai Lama beni umut, tutku ve pozitiflik ile doldurdu. Ne kadar karanlık olursa olsun, ben her zaman bir barış kurucusu olmayı ve ülkemdeki kadın ve çocuk hakları için savaşmayı seçeceğim çünkü ben ‘’nesil ile ilgili bir rol’’ e sahibim. Lama, beni Güney Sudan’ın küçük Dalai Lama’sı olarak atadı ve onu yüzüstü bırakmayı asla istemem. 

Siz Onunla vakit geçirip sadece hala kendiniz olarak kalamazsınız, O sizin bütün perspektifinizi değiştirir. Umarım USIP, daha çok genç barış kurucuya bu tecrübeyi yaşama fırsatı verir. 

Kaynak : https://www.usip.org/blog/2018/08/international-youth-day-my-generation-will-bring-peace-world 

Çevirmen Hakkında 

Yaren Hancı / TESA İngilizce Çevirmeni 

İstanbul Üniversitesi 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Mezunu