Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
nato
Kaynak: Al Jazeera

Ukrayna’dan NATO’ya Nükleer Silah Uyarısı

Kiev’in Almanya büyükelçisi, Transatlantik Güvenlik İttifakı’ndan[1], Ukrayna’nın uzun süredir beklediği NATO üyeliğini vermesini talep etti.

Ukraynalı bir diplomat, Ukrayna ile Rusya arasında gerilim artarken NATO’nun Ukrayna’nın üyelik talebini kabul etmemesi halinde Kiev’in ülkenin güvenliğini korumak için nükleer silahlanma yoluna gidebilecekleri konusunda uyarıda bulundu.

Ukrayna’nın Almanya Büyükelçisi Andriy Melnik, Perşembe günü Almanya devlet radyosu Deutschlandfunk’a, Başkan Volodimir Zelenski yönetiminin, ülkenin ihtilaflı doğusunda meydana gelebilecek çatışmalar endişeleri arttırdıkça olası tüm seçenekleri değerlendirdiğini açıkladı.

“Ya NATO gibi bir ittifakın bir parçası olur ve Avrupa’nın güçlenmesi için katkımızı yaparız, ya da geriye tek bir seçeneğimiz kalır: Kendi başımıza silahlanmak” ifadelerini kullanan Büyükelçi Melnik, “Güvenliğimizi başka nasıl garanti altına alabiliriz?” diye ekledi.

Büyükelçinin bu açıklamaları, Ukrayna’nın Donetsk ve Luhansk bölgelerinde son haftalarda yoğunlaşan çatışmalardansonra geldi. Hükûmet güçleri, isyancıların Nisan 2014’te bölgeyi ele geçirmesinden bu yana Rusya destekli ayrılıkçı gruplarla mücadele ediyor.

Bu sırada Rusya, bölgedeki ortak sınırın yakınlarına on binlerce askerin yanı sıra tank ve topçu da konuşlandırdı. Moskova, aynı zamanda Mart 2014’te Ukrayna’dan topraklarına kattığı Karadeniz’in Kırım bölgesinde de asker seferber etti.

Kiev’in NATO Hamlesi

Ukrayna şu anda NATO’nun bir müttefiki ancak üyesi değil. Yıllarca üye olmak için çabalamasına rağmen bu çabaları sürekli geri çevrildi. Şimdi Moskova ile arasındaki çekişmenin sonucunda bu mesele kaçınılmaz bir duruma geldi.

Bu ayın başlarında Kiev, Donetsk ve Luhansk’ın da parçası olduğu Donbass bölgesindeki çatışmayı sona erdirmenin tek yolunun bu olduğunu söyleyerek üyelik sürecinin hızlandırılması çağrısında bulundu.

Moskova, Kiev’in yükseliş hedefine karşı çıkarak NATO’yu ve önde gelen üyesi ABD’yi, ülkedeki artan silah tedarikiyle Ukrayna’yı çok riskli bir konuma sokmakla suçladı. Bu arada NATO, Ukrayna’ya üyelik için değerlendirilebilmeleri için iç reformları başlatmasını ve savunma kapasitelerini geliştirmesini söyledi.

Zelenski, cuma günü yaptığı açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Paris’te yaptığı görüşmelere katılırken Ukrayna’nın NATO üyeliği konusunu tekrar gündeme getirdiğini belirtti. Almanya Başbakanı Angela Merkel de Paris’teki görüşmelere video bağlantısı ile katıldı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı görüşmenin ardından gazetecilere verdiği demeçte, NATO üyesi olan Fransa ve Almanya’nın ülkesinin ittifaka katılma planını desteklediğini düşündüğünü söyledi.

Zelenski, komşusuyla ilişkileri yatıştırmak için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de dahil olduğu dört taraflı görüşmeler yapmaya da hazır olduğunu söyledi ve ABD Başkanı Joe Biden ile Putin arasında Washington’ın önerdiği ayrı bir görüşmenin bazı sorunların çözülmesine yardımcı olabileceğini de ekledi.

Putin, Ukrayna’nın Geri Çekilmesi Konusunda Israrcı

Bu haftanın başlarında Kiev, Rusya ile artan gerilimin suçunu doğrudan Moskova’ya yüklerken, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba Kremlin’in bölgedeki güvenlik durumunu ağırlaştırmasını kınadı. Perşembe günü bir basın toplantısında konuşan Kuleba, Rus uzmanları ve yetkilileri Ukrayna’yı açıkça savaşla ve Ukrayna devletini yıkma tehdidiyle suçladı.

Ayrıca, Donbas bölgesindeki tırmanmanın şiddetlenmesinin Rusya için “çok acı” sonuçlara yol açacağını belirterek, Moskova’yı Ukrayna’ya karşı herhangi bir saldırı başlatmaması konusunda uyardı. “Ukrayna için kırmızı çizgi, devlet sınırıdır. Eğer Rusya bu kırmızı çizgiyi aşarsa, bunun sonuçlarına katlanmak zorunda kalır.” ifadelerini kullanan Kuleba “Dünya, Ukrayna’nın ve uluslararası hukukun yanındadır.” diye ekledi.

Kremlin, Donbas’a müdahale ettiğini defalar reddetmesine rağmen Ukrayna ve birkaç Batılı ülke, Rusya’nın bölgedeki ayrılıkçı güçlere finans sağlamak, silah temin etmek gibi yardımlarda bulunduğunu bildirdi. Bölgedeki askeri hareketlerin tehdit oluşturmadığını, yalnızca savunma amaçlı olduğunu söyleyen Moskova ayrıca, Kremlin uygun gördüğü sürece askeri birliklerin yerinde kalacağını belirtti.

Ancak bu durum Ukrayna’nın müttefiklerini alarma geçirdi ve NATO’nun yanı sıra ABD, Almanya ve Fransa da dahil olmak üzere birçok ittifak üye devlet, Putin’e geri çekilme emri verme çağrısında bulundu.

Macron, Merkel ve Zelenski cuma günkü toplantıda Moskova’ya durumu ortaklaşa düzeltme teklifinde bulundu. Berlin’de Başbakanlık, üçlünün toplantısının ardından yaptığı açıklamada ikili arasındaki gerilimi azaltmak için bu takviye kuvvetlerin geri çekilmesini talep ettiklerini söyledi.

Kaynak: Al Jazeera


[1]NATO’nun ve transatlantik topluluğun karşı karşıya olduğu temel zorluklara ilişkin görüşleri paylaşmak ve yenilikçi yaklaşımlar geliştirmek için Avrupa ve Kuzey Amerika’dan üst düzey politikacıları, hükümet ve askeri yetkilileri, yöneticileri ve uzmanları bir araya getiren bir girişimdir.