Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Asya / UAEK Başkanı, Kuzey Kore’nin Denetimi İçin Yüksek Bir Hazırlık İlan Etti

UAEK Başkanı, Kuzey Kore’nin Denetimi İçin Yüksek Bir Hazırlık İlan Etti

Çeviren: Elif Beygirci

UAEK (Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu) Genel Müdürü Yukiye Amano Kuzey Kore’yi yeniden işbirliğine çağırdı ve Kuzey Kore’nin nükleer programının teftişi için ajansın “yüksek” hazırlığını bildirdi.

Amano, örgütün yönetim kurulu toplantısında, “Ben kurumun hazırlığını arttırmak, Kuzey Kore’nin nükleer program teftişinde önemli rol oynamak ve bunu zamanında yenilemek niyetindeyim” dedi. Bu ifade, kurumun basın servisi tarafından bildirilmiştir.

Kurum müfettişleri 2009 nisan ayından beri Kuzey Kore’de bulunmadılar. Ama ülkenin nükleer programı hakkında gelişmeleri ile ilgili gözlemler devam ediyor. Uydu görüntülerinin yardımıyla Yonben’de poligondaki sayı belirleniyor.

Amano, Kuzey Kore nükleer programı için ciddi endişe duyuyor.

Amano,”Kuzey Kore,BM Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarını uygulamak için hazır olduğunu hala belirtmedi.  Bu oldukça üzücü bir durum.” dedi. Bu kararlar altında Kuzey Kore yetkililerini yükümlülükleri uygulamaları için uyardı,müfettişlerin yokluğunda ülkede çıkan diğer sorunlar dahil sorunların çözülmesine ve UAEA ile işbirliğine çağırdı.

Kuzey Kore, BM Güvenlik Konseyine rağmen ABD tehditlerine karşı korunmak bahanesiyle füze testleri yapmaya devam etmektedir. Kuzey Kore’nin balistik füzeleri,sahilden bir kaç yüz km uzaklıkta Japonya’nın özel ekonomik alanlarına sık sık düşmektedir.

 

Kaynakça: https://ria.ru/world/20170612/1496328342.html

 

Çevirmen Hakkında

Elif Beygirci

Beykent Üniversitesi

Rusça Mütercim Tercümanlık

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir