üniversitesi

Türkiye’nin En İyi Beş Üniversitesi

Sıra No:  Üniversite Adı:
      1  Orta Doğu Teknik Üniversitesi
      2  Hacettepe Üniversitesi
      3  İstanbul Teknik Üniversitesi
      4  İstanbul Üniversitesi
      5  Bilkent Üniversitesi

Kaynak: Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü – URAP Araştırma Laboratuvarı

Giriş

Türkiye’de en iyi üniversite sıralamasını her yıl olduğu gibi ODTÜ ‘ye bağlı Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan URAP araştırma laboratuvarı tarafından belirleniyor. Tabi ki bu sıralama belirlenirken üniversiteler makale sayıları, öğretim üyesi başına düşen makale sayısı, atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı olmak üzere dokuz farklı kategoride ayrı ayrı incelenmektedir. Ama listeye genelde olduğu gibi ilk beş sırayı kapan üniversiteler sırasıyla; ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)(Ankara),Hacettepe Üniversitesi (Ankara), İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) (İstanbul), İstanbul Üniversitesi (İstanbul). Bilkent Üniversitesi (Ankara)’dir.  Tabi bunlar ilk beş. Sıralama devamında ise bu ilk beş üniversitenin sırasına aday olabilecek üniversiteler; Ankara Üniversitesi (Ankara), Gebze Teknik Üniversitesi (Kocaeli) ve sıralamada Türkiye’de ve dünyada çok tanınan 9.sırada Gazi Üniversitesi (Ankara), 10.sırada Boğaziçi Üniversitesi (İstanbul), 11.sırada Koç Üniversitesi (İstanbul),  12.sırada Sabancı Üniversitesi (İstanbul), 15.sırada Yıldız Teknik Üniversitesi (İstanbul), 20.sırada Marmara Üniversitesi (İstanbul) gibi üniversiteler yer alıyor. Şimdi sırası ile bu ilk beş üniversitelere gelin bir göz atalım.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Ankara)

ODTÜ, Türkiye’nin ilk üniversite kampüsü olmasını sağlıyor. 2005 yılına gelindiğinde faaliyete geçen Kuzey Kıbrıs Kampüsü, Türkiye’de yabancı bir ülkede kampus açan ilk ve tek üniversite olarak bir ilke daha imza atmış.

777 öğretim üyesi, 216 öğretim görevlisi, 1300’den fazla araştırma görevlisi ve 27 000 ‘i aşkın öğrenci bulunmaktadır. Toplam mezun sayısı ise 130 000 ‘in üzerindedir.(1)

ODTÜ, Türkiye’nin rekabeti yüksek sayılı üniversitelerindendir. Her yıl ülke çapında yapılan üniversite giriş sınavlarına giren en yüksek puanlı 1000 öğrencinin üçte birinden fazlası ODTÜ’yü tercih etmektir. ODTÜ öğrenim görme talebi çok yüksek olduğundan, ODTÜ’nün pek çok bölümü, üniversite giriş sınavına giren yaklaşık bir buçuk milyon öğrenciden sadece en üstteki %1‘lik dilime girebilmeleri kabul etmektedir. ODTÜ öğrencilerinin %40’dan fazlası yüksek lisansa devam etmektedir.

ODTÜ’deki Mühendislik fakültesindeki pek çok bölüm ODTÜ’nün isteği üzerine Accreditation Board for Engineeering and Technology (ABET) adındaki akreditasyon kurumu tarafından değerlendirilmiş ve bu kurumun onayını almıştır.

ODTÜ’de öğrenim dili İngilizcedir.

Hacettepe Üniversitesi (Ankara)

2 Şubat 1954 tarihinde Ankara Üniversitesine bağlı olarak kurulmuştur.(2) Daha sonraki yıllarda kurulan yeni bölümler ve fakültelerle büyüyen Hacettepe Üniversitesi, ikinci yerleşkesini merkez yerleşkesine 20 km uzaklıkta Beştepe mevkiinde 1500 hektarlık alanda kurulmuştur.

Hacettepe Üniversitesi’nde, 1982 yılında kabul edilen 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu kapsamında, 14 fakülte, 15 Enstitüsü, 2 Yüksekokul, 1 Konservatuar, 4 Meslek Yüksekokulu, 98 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İstanbul)

Türkiye’nin ilk teknik üniversitesi olan İTÜ’nün adı, mühendislik ve mimarlık öğretimi ile özdeşleştirilmiştir.

245 yıllık bir tarihe sahip. İstanbul’un merkezi noktalarına konumlanmış 5 ayrı kampüste, 13 fakülte 39 lisans programı ve 6 enstitüde yüksek lisans ve doktora programlarında eğitim verilmektedir.(3)

İTÜ’de ilk tüp uydu, ilk elektrikli minibüs, ilk hidrojen ile çalışan tekne, ilk insansız otomobil, ilk yerli bilgisayar üretilmiştir. Türkiye’de ilk televizyon yayınını yine İTÜ’de yapılmıştır. İlk üniversite radyosu İTÜ’dedir.

Kısacası İTÜ, ilklerin üniversitesidir.

İstanbul Üniversitesi (İstanbul)

İstanbul Üniversitesi’nin tarihi araştırıldığında 1453 yılına kadar uzatılabiliyor. Osmanlı ve Cumhuriyet’le önemli bir eğitim, ilim merkezi haline gelmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından alınan kararla, 31 Temmuz 1933’te İstanbul Üniversitesi, Kasım ayında Türkiye’nin ilk ve tek üniversitesi olarak eğitim vermeye başlar.(4)

15 Fakülte, 12 Enstitü, 2 Yüksekokul, 2 MYO, 2 Bölüm ile 3337 Öğretim Elemanı, 4.184 İdari personel ile Toplam 71.624 Öğrenciye yol göstermektedir.

Bilkent Üniversitesi (Ankara)

1984 yılında Prof. İhsan Doğramacı tarafından Ankara’da kurulan, Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesidir. 29 lisans ve 59 lisansüstü programı vardır. Öğretim kadrosunu 34 ülkeden akademisyenler oluşturmaktadır.

Türkiye’deki Üniversitelerin Temel Sorunları

-Öğretim Elemanı Niteliği ve Yeterliliği

Türkiye’de üniversitelerde yetersiz altyapı bulunmasından dolayı öğretim elemanları kendilerini yeteri kadar geliştirememektedir.(5) Kaynakların pahalı olmasının yanı sıra derse giren öğretmenlerin de derse gereken önemi vermemeleri, teorik derslerin süre açısından kısıtlı olması da cabası.

-Fakültelerin Yapılanmasının Aynı Olması

Her fakülte ve birimin aynı yapılanma içinde değil de her bölümün kendine göre yapılanması olmasının daha ileri ve bilimsel çalışmalarının kendi alanlarında ivme katacağına inanıyorum. Yani tıp,mühendislik ya da faklı bir bilim aynı yapılanma şeması ile olmamalı.

-Öğrencilerin Örgütlenme Sorunları

Daha eskilerden üniversite yöneticileri öğrenciler tarafından seçilmiştir. Bugünlerde hala Batı ülkelerindeki üniversitelerin öğrenci konseyleri maddi ve manevi anlamda çok güçlü yapılar ama gelin görün ki bizim ülkemizdeki öğrenci konseyleri sadece siyasi iktidara yakın düşüncede olan toplulukların oluşturduğu ve asıl üniversite yani bilim yuvası olan üniversite öğrencilerin sorunlarına çözüm olamamaktadır.

Aynı zamandan fikirleri açıkça ifade etmeyi geçtim üniversitedeki gençlerin düşüncelerini bir üst makama iletmekten aciz bir yapı haline gelmiştir. Benim önerim üniversite öğrenci topluluklarına daha özerk yapıya sahip bir ifade özgürlüğü statüsü getirilmesi gerektiği kanaatindeyim.

Sonuç

Türkiye’deki Üniversitelerin Yorumlanması

Tabi ülkemizde de Nobel Ödülü alan olmasa da kendi çapımızda ödül alan, Akademik yazılar yazan tıpta öncü olan üniversitelerimiz var. Hatta ülke içinde sıralamada ilklerde yer alan devlet adamı yetiştiren üniversitelerimiz de var.Evet daha önce belirttiğimiz üniversiteler listesinde isminden de aşina olduğunuz ODTÜ, Boğaziçi, Mimar Sinan ve nice daha büyük ve köklü üniversitemiz var. Nitekim bunlar onlara yetişmekte gün geçtikçe ilerlemek yerine daha da sınırlı kanunlarla bilim üretmesi yada maddi imkânsızlıklarla ilim ve fen’e katkıda bulunması yada dünyaya yetişmesi zorlaşıyor. Yani üniversitelerin ne zaman kurulduğu ya da ne kadar büyük kampüse sahip olduğu önemli değil.Önemli olan buradan çıkan sonuç. Listeye ilk sıralardan girmek istiyorsak sadece bilim, sadece bilgi üreteceğiz ve eğitime, eğitilene,eğitene destek olacağız. Türkiye’de üniversite sayıları son 10 yılda çok hızlı bir şekilde arttı. Neredeyse hiç üniversite bulunmayan ilimizin kalmamasının yanında en az bir üniversite bulunan illerimizin sayısı bile çok değildir. Bana sorarsanız sayıyı büyütmek yerine kaliteyi ve bilgiyi arttıralım. Türkiye’den üniversitelerden ilk beşini ayrıntılı bir bilgi verdim ve dolayısıyla listenin geri kalanı yanı ilk on ya da ilk 20’deki üniversiteler hakkında açıklamada bulunmadım.Listelerin devamında ismini bildiğiniz ve ünlü olan üniversiteler de var. 9.sırada Gazi Üniversitesi (Ankara), 10.sırada Boğaziçi Üniversitesi (İstanbul), 11.sırada Koç Üniversitesi (İstanbul), 12.sırada Sabancı Üniversitesi (İstanbul), 15.sırada Yıldız Teknik Üniversitesi (İstanbul), 20.sırada Marmara Üniversitesi (İstanbul). Tabi bu listeye ilklerde giremeyen ya da tam olarak dünya kalitesine yetişemediğimizin sebebini sizler için üniversitelerimizin temel sorunlarını da paylaştım.Umarım yetkililer bu sorunlara çözüm odaklı yaklaşır ve bilime değer katan üniversiteler olarak dünya sıralamalarında ilk başlarda yer alırız.

Türkiye’deki Üniversitelerin Temel Sorunları

Bu başlık altında verdiğim sorunlar tabi ki de sınırlı ama alt başlık şeklinde uzatacak olursak mühendislik öğrencilerinin akreditasyon sorununa kadar inilebilir.Sorunlar aslında aşılmayacak ya da çözülmeyecek değil ama yetkililerin çözümü bekleniyor. Daha sonraki başka bir yazımda bu sorunlara geniş çaplı yer verip çözüm yöntemleri ve önerileri ile karşınızda olacağım.Bir sonraki araştırma yazımda görüşmek dileklerimle.

 


Kaynakça:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü – URAP Araştırma Laboratuvarı: https://ii.metu.edu.tr/tr/urap

-(1)  Üniversite İnternet Sayfası: https://adayogrenci.metu.edu.tr/

-(2) Üniversite İnternet Sayfası:  https://www.hacettepe.edu.tr/hakkinda/tarihce

-(3) Üniversite İnternet Sayfası:  http://www.itu.edu.tr/itu-hakkinda/genel/genel-bilgiler

-(4) Üniversite İnternet Sayfası: http://www.istanbul.edu.tr/tr/content/universitemiz/bir-bakista-iu

-(5) Basri Mert Tuğlu.’’Türkiye’de Üniversite Eğitiminin Durumu, Sorunları Ve Çözüm Arayışları’’ 303-310

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir