Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
izmir

Türkiye’nin Batı Şehirlerinden Biri Olan İzmir ‘de Ölümcül Bir Patlama Meydana Geldi

İzmir Valisi, İzmir Adliyesi yakınlarındaki patlamada en az iki kişinin öldüğü ve iki saldırganında polis tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

İzmir Valisi’nin yaptığı açıklamaya göre; Ege şehri olan İzmir ‘de adliye dışındaki patlamada, içlerinde bir polisin de olduğu en az iki kişinin öldüğü ve birkaç kişinin de yaralandığı söylendi.

Anadolu Ajansı’nın Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre; araba ile patlatılan bombanın ardından çıkan çatışmada, güvenlik güçleriyle çatışmaya başlayan iki saldırganın da öldürüldüğü ve polislerin de kaçan üçüncü saldırganı aramaya başladığı açıklandı.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız gazetecilere verdiği demece göre; olayda bir polis memuru ve bir de adliye çalışanı şehit edildi. Vali, olayda yaralanan 6 kişinin de sahil yakınlarındaki hastaneye kaldırıldığını söyledi. Ayrıca, Vali, saldırganların adliye dışındaki kontrol noktasında durdurulduktan sonra saldırıyı yaptıklarını söyledi.

Yanan Araçlar

Ulusal televizyon kanallarında gösterilen fotoğraflara göre; araçların yandığı ve ambulansların acele bir şekilde patlama yerine geldiği görüldü. Ayrıca patlamanın gerçekleştiği anda adliye kapısının yakınlarında orta çaplı hasar meydana geldiği bildirildi.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak yaptığı açıklamada, bombalama olayından sonra bulunan silahlara dayanılarak daha geniş çapta bir saldırının planlandığını ele geçirilen mühimmat ve bombalara bakılırsa büyük bir vahşetin önlendiğini söyledi.

Al Jazeera muhabiri Mohammed Jamjoom İstanbul’dan bildirdiği haberde, ‘’En son yapılan bu saldırı, Türkiye’deki güvenlik durumunun ne kadar değişken olduğunu gösteriyor.’’ açıklamasında bulundu.

Jamjoom ayrıca, ‘’Bugün yapılan eylem çok ilginç, çünkü dün, yılbaşı gecesinde yapılan Reina saldırısı nedeniyle şüphelenilen en az 20 kişi gözaltına alındı. Bu saldırıda büyük bir katliamı yaşandı.’’ açıklamasını yaptı.

Pazar günü, gece kulübündeki yılbaşı kutlaması sırasında bir saldırgan 39 kişiyi öldürmüştü.

Kaynak: http://www.aljazeera.com/news/2017/01/blast-hits-western-turkish-city-izmir-170105133621900.html

Çeviren Hakkında

Mervan Nazım
İstanbul Üniversitesi
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler