Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
iran
Kaynak: Ebrahim Noroozi/AP

Türkiye ve Pakistan, Coronavirüs’ten Dolayı İran’la Sınırlarını Kapattı

İranlı yetkililer ülkelerindeki salgını kontrol altına almaya çalışırken Ankara da gelen uçuşları durdurdu. İran 43 vakayı raporladıktan sonra Coronavirüs’ün potansiyel yayılımını durdurmak için Türkiye ve Pakistan, İran ile sınırlarını kapattı. Türkiye ayrıca gelen uçuşları da durdurdu.

Türk Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Pazar günü yaptığı açıklamada İran ile Türkiye arasındaki sınırda tüm kara yolları ve demir yollarının kapatıldığını söyledi. Türkiye’den İran’a olan uçuşlara hala izin veriliyordu.

Ayrıca Pakistan’da eyalete ait bir yetkili ve ülkenin sınır teşkilatı İran ile kara sınırının kapatıldığını doğruladı. İran’da 8 kişinin ölümüne sebep olan Covid-19’un yayılmasını kontrol altına almak girişimiyle İran’ın bir kısmı tecrit edildi. Tahran Belediye Başkanı Pirouz Hanachi “Eğer durum kötüleşirse şehirdeki personeller işini evinden takip eden çalışanlara dönüşmeyi bekleyecek.” dedi. İranlı yetkililer ayrıca halka, salgının ölçeği hakkında doğru olanın söylenip söylenmediği arasında bir bilgi savaşı veriyordu.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Tahran’ın düşmanlarının güvensizliği yaydığını iddia etti ve Cuma günkü parlamento seçimindeki düşük katılım için Batı’ya ait korku hikâyelerini suçladı.

Ortadoğu’da virüsten ilk ölümün Tahran’dan bir saatlik sürüş mesafesinde olan Kum şehrinde olduğu onaylandı. Başkentte sokaklarda insanlar gözle görülür derecede normalden azdı, birçok dükkân kapalıydı ve yüz maskeleri az tedarik ediliyor ve giderek pahalılaştı.

Yetkililer Tahran’da ve 13 şehirde okulların, üniversitelerin, sinemaların ve tiyatroların kapatılmasını içeren zorlayıcı tedbirler aldı.

Dezenfeksiyon için şehirdeki okullar en az iki gün kapatıldı. Aynı zamanda evde kalmak ve insanları toplandıkları yerlerden önlemek için yaygın tavsiyeler verildi. Bazı futbol maçları iptal edildi. Metro istasyonları kapatılmadı ama çeşmeler ve dükkânlar kapatıldı. Meclis, atıkların ortadan kaldırılmasında yeni adımlar atıldığını söyledi.

Hava alanında yolcuların tahminen üçte biri maske takıyordu, ama ülkeden ayrılan insanlar için özel bir kontrol yoktu. Türkiye, Irak ve Pakistan sahip olduğu sınırlarını kapattı ya da ekstra sağlık kontrolleri uygulamaya koydu.

Önlemlere rağmen büyük çoğunluk günlük yaşantısına devam ediyordu.

Kum’da ölenlerin ailelerinden bazıları Çin’deki hiç kimseyle teması olmadığını bildiğini, belki yöreye özgü bir hastalık olabileceğini iddia etti. İran Sağlık Bakanı Saaded Namaki, bir kurbanın Çin’de ticaret yaptığını ve dolaylı olarak oraya gittiğini söyleyerek bunu reddetti. İran’da ortaya çıkan hastalığın Çin’dekiyle eşleştiğini söyledi.

Bakan ayrıca Kum’a ya da Kum’dan yapılacak herhangi bir seyahati tavsiye etmedi, ilaveten şehirde yaşayanlara ücretsiz maskeler ve eğitici broşürler içeren Coronavirüs paketleri dağıtılacağının sözünü verdi.

Muhabir: Patrick Wintour

Kaynak: The Guardian