Ana Sayfa / Haber Çevirileri / TÜRKİYE İLE İRAN ARASINDA İMZALANAN ASKERİ ANTLAŞMA NE ANLAMA GELİYOR?

TÜRKİYE İLE İRAN ARASINDA İMZALANAN ASKERİ ANTLAŞMA NE ANLAMA GELİYOR?

Rusça aslından çeviren: Zelina Çeper
Türkiye’nin ve İran’ın generalleri işbirliğini konusunda anlaştılar. Geçen Perşembe günü Türkiye’ye, Ankara’da, resmi bir ziyarette bulunan İran Silahlı Kuvvetleri Genel Sekreteri Muhammed Hüseyin Bağheri, Türk mevkidaşı General Hulusi Akar ile görüştü. Generaller bu iki ülke arasındaki askeri işbirliğinin genişletilmesi konusunda bir antlaşma imzaladılar. Türkiye ve İran’ın Beşşar Esad konusunda farklı tutumları vardır ancak Irak’taki çıkarlar çakışmaktadır: Irak Kürdistanı’ndaki bağımsızlık referandumunun gerçekleşmesini ne Ankara ne de Tahran istiyor.

Yüzyıllar boyu Pers ve Osmanlı İmparatorluğu, nüfuzlarını geniş bir jeopolitik alanda – Kafkasya’dan Irak’a – tabi tutma hakkı için sert savaşlarla karşı karşıya gelmiştir. Hem İranlı şahlar hem de Türk sultanları, Mezopotamya ve Kafkasya üzerinden geçen stratejik ve ticari yolları kontrol etmek istemişlerdir. Fakat 21. yüzyılda Ankara ve Tahran, birbiriyle savaşmamaya, çıkarlarının uyuştuğu alanlarda barış içinde işbirliğinde bulunmaya karar verdiler. 15 Ağustos 2017 tarihinde İran Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı, Tuğgeneral Muhammed Hüseyin Bağderi üç günlük bir ziyaret için Ankara’ya geldi. Yüzyılın son çeyreğinde İran generallerinin Ankara’yı nadiren ziyaret ettiği ve üstelik resmi bir ziyaret olması dikkatleri çekmiştir. İran generalinin bu ziyareti üzerinde yapılan anlaşmanın inceliklerine Recep Tayyip Erdoğan ile Hasan Ruhani yüz yüze görüşmesinde varılmıştı. Bu görüşme 1 Mart 2017’de 13.Uluslararası Ekonomik İşbirliği Örgütü (ECO) zirvesi çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Erdoğan ve Ruhani, Şık Serena Oteli’nde bir saat boyunca kapalı kapılar ardında iki ülkenin siyasi, askeri ve enerji gibi farklı alanlarındaki çabalarını bir araya getirme imkânını tartıştı.

Ve sonuç, 17 Ağustos’ta Türkiye ve İran Genelkurmay Başkanları, generaller Hulusi Akar ve Muhammed Hüseyin Bağher, Ankara’da askeri işbirliğini genişletme konusunda bir anlaşma imzaladılar. Bu belgenin içeriği kamuya açıklanmamıştır, ancak ortak tehlikelere karşı koymada iki ülkenin yakın işbirliği içinde olacağı kabul edilebilir. En başta Rusya olmak üzere Türkiye ve İran, Suriye’de bir ateşkes garantörü olduklarını ve geçen ayda Suriye topraklarında bu üç ülke iç savaşla boğuşan bir bölge oluşturduğu belirtilmiştir. Dolayısıyla Ankara’daki görüşmeler sırasında Türk ve İran ordusu ortak eylemler ve muhtemelen Suriye’deki askeri operasyonlar için bir “yol haritası” yarattı.

İlk bakışta Türkiye ve İran’ın Suriye’de farklı hedefleri vardır. Recep Tayyip Erdoğan defalarca “Beşar Esad’ın kanlı rejimini” iktidardan derhal kaldırma ihtiyacı hakkında sözler söylemiştir. İran ise Şam rejimine tamamen farklı bir yaklaşıma sahiptir. Rusya gibi İran da Esad’ı Suriye’nin meşru cumhurbaşkanı olarak görüyor ve orduyu kuvvetle destekliyor. Ama aynı zamanda, Erdoğan İran ile müzakere edilebileceğini fark etti. Yani – Suriye’deki Kürt isyancıların acılı sorunu hakkında…Donald Trump, ağır silahların Suriye Kürtlerine teslim edilmesine karar vermesi nedeniyle Ankara, hala kendine gelememiştir. Dolayısıyla ABD Kürt meselesinde Erdoğan için artık bir müttefik değildir. Ve Türk liderini, yakında Türkiye’yi resmi olarak ziyaret edecek olan Pentagon başkanı James Mattis ile zor bir görüşme beklemektedir.

Fakat Tahran’la birlikte Ankara’nın Kürt meselesindeki çıkarları uyuşmaktadır. İran’da ve Türkiye’de Kürdistan diasporası yoğun bir şekilde yaşıyor ve uzun vadede İran, Türkiye, Suriye ve Irak toprakları üzerinde Büyük Kürdistan’ı yaratmak istiyor. Bu hiçbir şekilde Türkiye ve İran tarafından kabul görmemektedir. Bu nedenle, Ankara’daki Türk ve İran generallerinin görüşmelerinde gündemin ana konularından biri, gelecek Irak Kürdistanı liderliğinin devam edeceği bağımsızlık referandumu sorunudur. Türkiye ve İran bu referandumu önlemek için ortak önlemler alacaklardır.

Bununla birlikte, Ankara ve Tahran’ın çıkarları sadece askeri konularda uyuşmamaktadır. Ayrıca her iki ülke, petrol ve gazın taşınması konusunda işbirliği yapmak istiyor. Türkiye ve İran’ın İslamabad’daki toplantısının en önemli sonuçlarından biri de, Ankara’nın İran’daki en zengin petrol ve doğalgaz alanlarının geliştirilmesine katılımı konusunda yapılan bir anlaşmaydı. 15 Ağustos 2017’de Rusya, Türkiye ve İran şirketleri İran’ın petrol ve gaz alanlarını ortaklaşa geliştirmek üzere bir anlaşma imzaladılar. Sözleşmenin maliyeti 7 milyar dolar olarak tahmin edildi. Sözleşme, Türk tarafında futbol kulübü “Galatasaray”ın eski başkanı Ünal Aysal’a ait olan Unit International şirketi tarafından imzalandı. Rus tarafında ise, Zarubezhneft şirketi tarafından İranlı Ghadir Investment şirketi tarafından imzalandı.

Böylece İran’da, günlük üretim 100.000 varil olan dört mevduat geliştirecek bir konsorsiyum oluşturuluyor. Uzmanlar, bu mevduatın rezervlerini 10 milyar varil petrol ve 75 milyar metreküp doğalgazda tahmin ediyor. Konsorsiyum ayrıca İran’ın diğer bölgelerinde de petrol ve gaz alanlarının geliştirilmesine niyetlidir. Uzmanlar, İran tarlalarındaki doğalgazın geliştirilmesi ve üretiminin Türkiye’ye 150 yıldan fazla doğal gaz sağlayabileceğini belirtti. Ve bu, Rusya’nın gelecekte Türkiye’ye getireceği gaz miktarını sorgulamakla birlikte bu işbirliği Rusya’ya bir tehdit oluşturuyor. Dolayısıyla İran, Türkiye pazarında Gazprom’un rakibi olarak hareket ediyor.

Buna ek olarak, Türkiye, Avrupa pazarına Hazar Denizi, Orta Asya ve Orta Doğu’dan petrol ve gaz akışları ihracatında önemli bir kavşak noktası olma konusunda kararlıdır. Bu yüzden Erdoğan; Türkmenistan, Özbekistan ve Kazakistan’ın doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya ihraç ederek Rusya’yı atlatmasına izin verecek bir doğal gaz boru hattı yapımı üzerinde İran’ı ikna etmeyi umut ediyor. Bu konu, Rusya’nın Hazar kıyı şeridi boyunca Trans-Hazar doğal gaz boru hattının inşasına izin vermeyi reddetmesiyle önemli hale gelmiştir.

Dolayısıyla, Recep Tayyip Erdoğan karmaşık jeopolitik bir oyunu yönetiyor. İran, öncelikle Kürt ayrımcılığı tehdidiyle mücadele etmek için Türkiye’ye ihtiyaç duymaktadır. İkinci olarak ise Türkiye, yavaş yavaş Rusya doğal gazının İran’dan geçirmeye İran’a ihtiyaç duymaktadır. Buna ek olarak, Ankara’ya göre İran, Türkiye’nin Orta Asya’dan AB ülkelerine giden önemli doğal gaz akışlarının büyümesinde ana bağlantı haline gelmesine yardımcı olacaktır. Bu iddialı hedef Ankara’nın Brüksel’e, eski kıtanın enerji güvenliğinin ana garantörüne dönüşebileceğini göstermek için tasarlandı. Bu durum Türkiye’yi, Avrupa Birliği’ne katılımı konusunda AB ile müzakerelere devam ettirebilir.

Kaynak: https://www.pravda.ru/world/17-08-2017/1345787-iran_turkey-0/

Çevirmen Hakkında

Zelina Çeper

İÜ-Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir