Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / TÜRKİYE GÜVENLİ BÖLGE OPERASYONU BAŞLADI

TÜRKİYE GÜVENLİ BÖLGE OPERASYONU BAŞLADI

Son 24 saatte asi gruplar Suriye içinde, Halep valiliğinin Kuzeybatı bölgesinde Işid’in mevzilendiği bölgelerde çatışmaya başladı. Burada ki çatışmalar, Türkiye’nin sözde Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge yaratması için cüretkar bir planın başlangıcı olarak görünüyor.

Suriye içinde 98km uzunluğunda ve 45km genişliğinde bir tampon bölge oluşturulmasını gerektirecek bu plan, Ypg kontrolündeki Afrin Canton bölgesi kenarından Işid’in kontrolünde olan Cerablus kasabasına kadar genişliyor. Türkiye’nin kendi askerini buraya yollamak gibi bir planı yok iken, ılımlı muhalif gruplara hava gücü ve uzun menzilli ağır silahlar ile destekleyeceğinin sözünü verdi.

Önerilen Türk Güvenli Bölge haritasi.

Türkiye/Kuzeybatı Suriye sınırındaki durum.

Ancak, bunu yapmanın çok daha kolay olduğunu söyledi. Planlanmış ‘güvenli bölge’nin çoğunluğu Işid güçlerinin kontrolünde. Ve ayrıca muhalifler güçlerini Halep kent bölgesinin daha da güney taraflarına yığarak burada ki rejim güçleriyle tekrardan savaşıyor (ya da en azından savunuyor). Yani hangi güçler savaşa dahil olacak ve yetenekleri ne olacak?

İslam cephesinin yanı sıra laik ve bölgede kalıntıları olan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) da birincil gruplarda savaşıyor olacak. Her ikisi de birlikte, Levant Cephesi(Jabhat Al-Shamiyya)*denilen koridorda cepheye eklem olarak yeni reformların bir parçası gibi çalışıyor olacak.

Işid’e karşı savaşan Levan Cephesi güçleri

Buralardaki birincil gruplarla ilgili ek bir grup olarak da Suriye Türkmenleri’ni de Işid’e karşı kurulan koalisyona destek veren gruba ekleyebiliriz. Suriye Türkmen Tugayları, Halep’in Kuzey kırsalında orta ölçekli bir tugaylar olup etnik Türkmen savaşçılarını içermektedir. Bu gruplar doğrudan Türk Hükümeti tarafından silahlandırılmış ve eğitilmiştir. Bu konu hakkında güçlü kanıtlar bulunmaktadır. Bu savaşçıların Suriye içine girmesi için Türkiye’nin açıkça sınır geçidini açtığını bu hafta ortaya çıkan raporlarla belirlendi. Türk askeri vekilleri bu düşünceye daha çok ağırlık veriyor.

Daha önce belirtildiği gibi, son 24 saat içinde bu gruplar zaten Işid’e karşı çoktan saldırıya geçmişti. Şimdiye kadar grup, cephede ki bu alandan Işid’i bazı küçük köylerden geri püskürtebilmiş. Ancak buna rağmen, Abd ya da Türkiye kitlesel olarak Levant Cephesi için hava desteğini artırmadıkça, Işid’i hızlıca yenilgiye uğratabilmek ve güvenli bölgeyi kurmak mümkün olmayacaktır.

İsyancılar Işid pozisyonlarına bir Katyuşa füzesi atarken

Türkiye’den yapılacak sınır ötesi kaçakçılık için Işid bu bölgeye bağlıdır ve burada kayıpa uğratılmalıdır. Böylece grup kendisini dış tedarikten neredeyse kesmiş bulacaktır. Bu nedenle gruptan sert ve inanılmaz bir direnç görüp, olası bir organize Türk saldırısını durdurduklarını bekleyebiliriz.

Bu durumda, Türkiye daha küçük bir güvenli bölge ile yetinmek zorunda olup olmadığına, katılımını artırıp ya daha fazla milis içeri sokacak ve havadan vuracak ya da az sayıda düzenli kara kuvvetleri ile katılımına karar vermek zorunda olacak. Ne olursa olsun onların bu kararı bu yıl Suriye iç savaşının gelişimine önemli bir etki yapacak.


Çevirenin yorumu: *Jabhat Al-Shamiyya, bu cümle arapça bir cümledir ve Al-Shamiyya Cephesi anlamına gelmektedir.

2. fotoğrafta ki haritada sarı bölgeler Ypg güçlerinin ve yeşil bölgeler ise suriye muhaliflerinin kontrol ettiği bölgelerdir. Siyah noktalar ise Işid güçlerinin kontrolündeki bölgelerdir.

Taranmış bölge ise Türkiye Güvenli Bölge alanıdır.

Kaynak: http://www.conflict-news.com/the-turkish-safe-zone-operation-has-begun/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir