Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / TÜRKİYE CUMHURBAŞKANLIĞI : PARİS’TE MUHTEMEL ERDOĞAN-PUTİN TOPLANTISI

TÜRKİYE CUMHURBAŞKANLIĞI : PARİS’TE MUHTEMEL ERDOĞAN-PUTİN TOPLANTISI

Bu ay Paris’te toplanılacak İklim Zirvesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in görüşmesi muhtemel, fakat Türkiye Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının Cuma günü açıkladığına göre şuan için kararlaştırılmış bir ikili görüşme planı mevcut değil.

Rusya ise Cuma günü Erdoğan’ın mevkidaşı Putin ile Paris’te görüşmek istediğini söyledi. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov cuma günü gazetecilere verdiği demeçte: “Türk tarafından Devlet başkanları düzeyinde bir toplantı hakkında ki öneri Cumhurbaşkanlığına teslim edildi.” dedi. 

Moskova ve Ankara’nın arasındaki bağlar salı günü Rus savaş uçağının düşürülmesi ve hava sahası ihlali konusu nedeniyle daha önce görülmemiş düzeyde gerildi. 

Perşembe günü haber kanalı France 24’e konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin’i aradığını fakat Rusya Cumhurbaşkanı Putin’in onun çağrısına geri dönmediğini söyledi. 

Kremlin perşembe günü; Türkiye’nin Rus savaş uçağı SU-24’ü düşürmesinin Rusya-Türkiye arasındaki ikili ilişkilere “yıkıcı” şekilde darbe vurduğunu söyledi. 

Peskov: “Bu oldukça yıkıcı hasardan sonra ikili ilişkileri onarmak çok zor olacak. Bu ciddi olayın sonunda ciddi sonuçların doğması kaçınılmaz bir durumdur… ve biz hala Türk tarafından gerçekçi açıklamalar bekliyoruz.” dedi.

KAYNAK: http://www.chinadaily.com.cn/world/2015-11/27/content_22524747.htm

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir