Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / TÜRK YETKİLİLER REİNA GECE KULÜBÜ SALDIRGANININ YAKALANDIĞINI DUYURDU

TÜRK YETKİLİLER REİNA GECE KULÜBÜ SALDIRGANININ YAKALANDIĞINI DUYURDU

Çeviren: Buğra Özsaydı      

Türk yetkililer, İstanbul’da bir gece kulübünde yılbaşı saldırısında 39 kişiyi vurarak öldüren şüphelinin yakalandığını doğruladı.

Saldırıyı gerçekleştirdiği yerden 25 mil uzakta İstanbul’un Esenyurt ilçesindeki bir evde güvenlik güçleri tarafından yapılan operasyon ile yakalanan saldırgan Abdulkadir Masharipov‘un Türk basını tarafından Özbek asıllı olduğu aktarıldı.

Devlet haber ajansı, ayrıca saldırganın dışında Kırgızistanlı bir adamın ve 3 kadının da bulunduğu 4 kişinin de yakalandığını bildirdi. Devlete bağlı Anadolu Ajansı, şüphelilerin sorgulanmak üzere İstanbul’daki polis merkezine götürüldüğünü söyledi. Ayrıca polisin, şüphelenilen İslam Devleti Örgütüne bağlı hücre evlerine de baskın düzenlediği iddia edildi.

Saldırganın yakalanmasından sonra, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, saldırganı yakalayan polis ve güvenlik güçlerine halk adına teşekkür ettiğini söyledi.

Son 2 hafta içerisinde, Reina adlı gece kulübünde meydana gelen dehşet verici saldırı ile bağlantılı olduğu düşünülen onlarca insan gözaltına alındı ve sorgulandı.

Saldırgan, 31 Aralıkta Ortaköy ilçesindeki Reina adlı mekana bir taksiyle geldi ve saldırı esnasında 21 yaşındaki polis memuru Burak Yıldız ve mekan girişinde yürüyen 47 yaşındaki seyahat acentesi çalışanı Ayhan ARIK’ı vurdu. Ardından içeri girdi ve içerideki 600 kişiyi mermiyle püskürtmeye başladı. Saldırgan ayrıca yerde yatan yaralıları da öldürmek için silahını tekrar tekrar doldurdu.

İsrail, Fransa, Tunus, Hindistan, Belçika, Ürdün ve Suudi Arabistan vatandaşlarının da aralarında bulunduğu 70 kişi de yaralandı.

IŞID yapılan bu saldırıyı üstlendi ve Türk ordusunun Suriye’ye girmesinin bir intikamı olduğunu söyledi.

Saldırganın katliamdan kaçtıktan sonra ilk olarak karısı ve çocuklarının da bulunduğu güvenli bir evde saklandığı iddia edildi. Türk gazetesi Hürriyete göre ekipler daha sonra evi tespit edip  kıskaca alınca saldırgan 4 yaşındaki oğlu birlikte kaçtı.

Sosyal medyada yayınlanan bir fotoğraf, yüzü ve tişörtü kanlı siyah saçlı bir adamı gösteriyor.

Dün Gece Esenyurt’ta Yakalanan Abdulkadir Masharipov Vatandaşlar Tarafından Linç Edildi.

Türk televizyon kanalı NTV, şüphelinin oğlunun ise gözetim altına alındığını söyledi. Ayrıca NTV, polisin, saldırganın bulunduğu yeri  dört ila beş gün önce tespit ettiğini fakat operasyonu geciktirerek saldırganın hareket ve temaslarını izlediğini söyledi.

Saldırganın yakalanmasından önce, Türkiye Başbakan Yardımcısı bu saldırının çok profesyonelce gerçekleştiğini ve arkasında yabancı bir istihbarat örgütünün olduğunu düşündüğünü söylemişti.

A HABER ile Pazartesi günü yaptığı röportajda Numan KURTULMUŞ; “Reina saldırısı sadece bir terörist örgütün eylemi değil, aynı zamanda bu eyleme bir istihbarat örgütünün de dahil olduğu görülüyor. Saldırı son derece planlı ve organize bir saldırıydı.” dedi.

Kaynak:   https://www.theguardian.com/world/2017/jan/16/istanbul-nightclub-gunman-new-years-day-reina

 

Çeviren Hakkında

Buğra Özsaydı

Selçuk Üniversitesi

Uluslararası İlişkiler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir