Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / TÜRK HAVA KUVVETLERİ IŞİD’E KARŞI HAVA OPERASYONLARINA BAŞLADI

TÜRK HAVA KUVVETLERİ IŞİD’E KARŞI HAVA OPERASYONLARINA BAŞLADI

Türkiye, Kürt savaşılçıları üzerine yoğunlaştığı ve Işid’e karşı hava saldırılarına yeteri kadar konstantre olmamakla suçlanıyordu.

Türkiye ve Abd bir anlaşmaya vardı. Türk jetlerinin, Işid militanlarına karşı operasyonlara katılacakları görülecek.Amerikalı yetkililer Işid’e karşı mücadelede önemli bir adımın atıldığı bir antlaşayı müjdeledi.

Türkiye zaten iki üssünü Abd uçaklarının kullanımı için izin veriyor. Türkiye’nin zaten bir avuç dolusu saldırısı vardı ama şimdi Işid’e karşı olan daha geniş bir koalisyonun içine entegre olacak.

Pentagon sözcüsü Peter Cook, anlaşmanın birkaç gün içinde uygulamaya konulacağını söyledi. Türklerle işbirliği ve bu işbirliğinin genişlemesi için kayda değer bir iş olarak kalacak ve sınır sorunlarının da görüşüldüğünü ekledi.

Türkiye geçen ay, Işid militanlarının 2013’ten beri Suriye ve Irak’a ilerleyişinden bu yana ilk kez Işid’e karşı hava saldırısı başlattı.Daha önce askeri eylemde isteksiz olmuştu ama Işid, Türkiye içinde yapılan bir saldırıda suçlandı ve Türkiye pozisyonunu değiştirdi.

Türkiye’nin Kuzey Irak saldırılarında Işid militanları olduğu kadar Pkk militanları da hedef alınmıştır.Pkk militanları, Işid militanlarından daha fazla hedef alınmıştır. Ama Türk yetkililer Işid’e karşı yapılan saldırılar da Kürt kazanımlarına engel olunduğu söylentileri reddetti.

Kurulan koalisyonda Türkiye’nin de olmasına rağmen ve Işid’e karşı mücadele de yeterince bir şeyler yapmadığı  için Türk hükümeti daha önce eleştirilere maruz kalmıştı.

Çevirenin yorumu: Türkiye’ye karşı yapılan eleştirilere katılmıyorum. Çünkü Türkiye’nin öncelikli sorunu ülke içinde Pkk eylemlerinin bitirilmesidir. Işid, tabiki de Türkiye için ciddi bir tehlike söz konusu ama Türkiye’nin öncelikle yoğunlaşması gereken sorun Pkk sorunudur. Pkk sorunu çözülmeden kürt sorunu da çözülemez bir hal almıştır. Bir an önce silahların bırakılıp ve çözümün siyasi eksende devam edilmesi gerekmektedir.

Kaynakhttp://www.bbc.com/news/world-middle-east-34056269

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir