Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Asya / “Türk Akımı” İçin Dünyanın En Büyük Gemisi Anapa Geldi

“Türk Akımı” İçin Dünyanın En Büyük Gemisi Anapa Geldi

Çeviren: Elif Beygirci

“Türk Akımı” boru hattı sisteminin döşenmesi için dünya çapındaki en büyük boru döşeme gemisi Pioneering Spirit geldi. Allseas şirketinin bir başka gemisi Audacia nın hazırlığına bakılırsa çalışmalara bir kaç gün içinde başlanacak. Bunu aksatabilecek şey ise hava durumu.
EMERCOM (Acil Durumlar Bakanlığı) Anapa’yı içine alan Krasnador Krayı’nı 3 haziranda gerçekleşebilecek şiddetli yağmur, fırtına, saniyede 25 metreye kadar yükselen güçlü rüzgarlar için uyardı. Pioneering Spirit “Türk Akımı”nın bir kısmını derinden yerleştirecek.Audacia zaten sığ suların yarısını geçti. Marinetraffic websitesi navigasyonuna göre 477 metre yüksekliğindeki dev gemi Rotterdam’dan gelişini 3 haftada tamamlayarak 2 haziran sabahı saat 4’te Rus limanına yerleşti.
 Pioneering Spirit İstanbul Boğazı’ndan geçmeden iki gün önce Türkiye,güvenliği sağlamak amacıyla diğer gemilerin boğazdan geçişini kapattı.Türkiye kıyılarında gemiciliği takip eden Türk blogger Alper Beler, Twitter’da “Eğer İstanbul’daysanız bu dev geçişi kaçırmayın.” diye yazdı. Ayrıca Alper Beler dünyanın en büyük boru döşeme gemisinin doğrudan görebildiği fotoğraflarını çekti.
Eadaily’in önceden bildirdiği gibi Karadeniz üzerinden 910 uzunluğundaki boru hattının inşaatına 3 hafta önce başlandı. Şimdi ise Audacia gemisi inşaata devam edecek. Pioneering Spirit kendi sınıfının en büyük boru döşeme gemisi.Bu kataraman 4 km derinlikte boru hattı döşeyebiliyor.(Karadeniz’de “Türk Akımı”rotası ise 600-2000) tümü hareket sağlayabilecek offshore platformlarını geminin taşıma kapasitesi 48 bin tonun üzerinde.Pioneering Spirit ‘in ana güvertesine 27 bin ton boru yerleştirmek mümkün. Geminin 571 yönetim kurulu kapasitesi var.Boru hattı izolasyonu için 13 kaynak istasyonuna ve 6 istasyona sahip. Özelliklerine göre Pioneering Spirit,iki geminin yapabileceklerinden fazlasını yapıyor. Uzmanlara göre geminin nakliye masrafı günde 250-300 bin euro. Kuzey denizinde üretim platformlarının sökülmesi konusunda son projelerin en büyüğü.
 Hatırıyoruz ki,aralık ve şubat ayında “Türk Akımı”nın iki bölümünün inşaatı için “Gazprom”  ve Sout Stream Transport B.V şirketi sözleşme imzaladı.Buna göre 2019 yılında inşaanın bitmesi gerekiyor.Ana boru Karadeniz’den  Türkiye’nin Avrupa kısmından geçip Yunanistan sınırına ulaşacak.
Karedeniz’de Rusya’dan Türkiye’ye “Mavi Akım” denilen bir hat zaten var. “Gazprom” “Mavi Akım’ı” 2002 yılında inşa etti. Hat 1213 metre uzunlukta.”Mavi Akım” geçen yıl 13 milyar metreküp gazın geçişini sağladı.
Bu yıl,”Türk Akım”nın 2 boru hattı Ukrayna’ya 32 milyar metreküp gaz ulaştıracak. İlk olarak 12 milyar metreküp Türk yetkililerininde bildirdiği gibi,inşa edilecek “Güney Gaz Koridoru” ile Azerbeycan’dan Yunanistan ve İtalya’ya ulaştıracak. Mart ayında “Gazprom” İtalyan firması ENİ ile “Güney Gaz Koridor” ile Avrupa’ya ulaştırılacak gaz ihracatı hakkında sözleşme imzaladılar. Gaz ihracatının değişen noktaları ile ilgili yenilenen sözleşme hakkında ise açıklama yaptılar.
Türk akımının 2.boru hattından bütün Avrupa beslenecektir. Geçen yıl şubat ayında “Gazprom” Edson Spa ve Depa SA  Rusya’dan Yunanistan’a, Yunanistan’dan İtalya’ya geçeçek doğal gaz kaynakları üzerine mutabakat anlaşması imzaladı, ama henüz sorunlara bir çözüm bulunamadı. Rusya enerji bakanı Alexander Hovak’ ın da açıkladığına göre Rus gazı, bölgesel gaz merkezi oluşturmayı planladıkları Bulgaristan’dan gidebilir.
Ancak inşaat halindeki bir boru hattı Ukrayna’yı ciddi derecede kötü etkileyecektir. Ukrayna Naftogaz başkanı Andrey Kabolev  geçtiğimiz günlerde “Kuzey Akım”ın etkileri kadar büyük olmasa da bu proje Ukrayna’da olumsuz sonuçlar doğuracaktır. 70 milyar metreküp geçişin 15 milyar metreküpünü kaybedecek.Bu büyük bir kayıp ” dedi.Bugün ise Ukrayna Rusya’dan sağladığı doğal gazla  yılda 2 milyar dolar gelir sağlıyor.”Türk Akımı” ve ” Kuzey Akım 2 ” ise bunun 5 katı gelir sağlıyor. Sözleşmenin sona ermesi ve yeni by-pass yollarının devreye girmesiyle “Garprom” Ukrayna’dan 15 milyar metreküp gazın geçişini kesecek.Bu geçişi balkanlar üzerinden sağlayacak.
Kaynak: https://eadaily.com/ru/news/2017/06/02/krupneyshiy-truboukladchik-v-mire-pribyl-v-anapu-na-tureckiy-potok

Çevirmen Hakkında

Elif Beygirci

Beykent Üniversitesi

Rusça Mütercim Tercümanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir