Başkan Trump geçen Salı gazetecilere Charlottesville'de yürüyen aşırıcıların arasında "birkaç düzgün insan" olduğunu söylerken. Credit Al Drago for The New York Times

Tüm Yönleriyle Başkanlıktan Sınıfta Kaldı

İngilizce aslından çeviren: Özen Ayşe ÖZBASA

Başkan Trump geçen Salı gazetecilere Charlottesville’de yürüyen aşırıcıların arasında “birkaç düzgün insan” olduğunu söylerken. Credit Al Drago for The New York Times

Lidersiz kaldık. Amerika’nın hâlihazırda bir başkanı yok. Amerika’nın Beyaz Saray’da yer kaplayan ve gerçek bir başkanın onun yerine geçmek için geldiği günü beklerken zarar veren bir adamı var.

Donald Trump için, çoğu aşağılayıcı olan, birçok şey söyleniyor. Ancak “bir ulusun lideri” bu birçok şeye dahil değil. Trump müthiş bir adam değil. Kahretsin ki iyi bir adam bile değil. Donald Trump defolu karakteri olan, ahlaki açıdan eksik bir adam. Hiçbir şekilde ahlaki açıdan yol gösteremez, zira manevi pusulası yoktur. Şişirilmiş egosundan bir şey göremeyecek kadar da ufak bir adamdır.

Trump, her savaşı kendi hisleriyle ilgili hâle getirerek başkanlık makamını bugüne kadar görülmemiş şekilde kişiselleştirmiştir. Dünyanın bir ucundaki ya da sokaktan karşıya geçen biri onun hakkında kötü bir şey mi söyledi? Medya ona olması gerektiği gibi mi davranıyor? Kendi yolsuzluk grubunun içinden birisi onu gölgede mi bırakıyor, ya da onu olumsuz eleştirilerin muhatabı hâline mi getiriyor?

Menfaatler neyse merkezinde mutlaka kendisi vardır, ülke mahvolabilir.
Bazılarının Trump hakkında hâlihazırda bildiği şeyler, diğerlerinin de kafasına yavaş yavaş dank etmeye başlıyor. Başkanlık, bu adamın ruhunu ortaya çıkarıyor ve o ruh kapkara.
Amerikan halkı, Charlottesville’deki şiddet olaylarına karşı müdahaleyi eline yüzüne bulaştıran Trump’ın, sempatizanı olmasa da Nazi ve beyaz ırk destekçisi, gerici bir öfke bağımlısı, yalancı ve tarih bilinci sıfır olduğuna tanıklık etti.

Charlottesville’de yürüyen aşırıcıların arasında “çok düzgün insanlar” olduğunu iddia ederek, Başkan çok etkileyici bir demeç de vermiş oldu yani: Irkçılığın yerleşmesi onun kutsal görevidir.
Charlottesville’de öldürülen Heather Heyer’in annesi Susan Bro geçen hafta: “Elimi sıkıp bana üzgün olduğunu söyleyerek bu işten sıyrılamazsın.” demişti. Heather Heyer, Nazilere ve beyaz milliyetçilere tepki göstermek için toplanan eylemcilerin bulunduğu kalabalığa James Alex Fields Jr’ın süratle sürdüğü arabasıyla eylemcilerin arasına dalması sonucunda ölmüştü.

Chicago Tribune’e¹ göre Fields’ın lise öğretmenlerinden biri bir keresinde “Nazi ideolojisini ve Führer silahlı kuvvetlerininin kahramanlığını örnekleyen” üç sayfalık bir ödev teslim ettiğini ve o zamandan önce bile “Fields’ın ırkçılığını ve Yahudi karşıtlığını” Fields’ın ilk senesinde kendisiyle yaptığı özel tartışmalardan ötürü çok iyi bildiğini söyledi.

Bundan daha da kötüsü Tribune’ün raporuna göre: “Çocuk sekiz ve dokuzuncu sınıftayken en az dört kez Floransa polisi evlerine gitmek zorunda kalmıştı. Bunun olmasında bilişim uzmanı olan çılgın annesinin çağrılarının Samantha Bloom’un rolü büyüktü. İkisi birlikte yaşıyordu ve diğer olayların arasında genç James’in annesinin yüzüne tükürmesi, başına telefonla vurması ve 30 santimlik bir bıçakla üstüne yürümesi 911’e ulaşan kayıtlı çağrılar arasındaydı. Komşuları da olayları benzer şekilde, annesine acımasızca davranan sorunlu bir genç olarak anlattı.”

O düzgün bir insan değildi. Onunla omuz omuza yürüyen hiç kimse düzgün değildi. Çünkü iyi Nazi diye bir şey yok. Düzgün bir beyaz milliyetçi uzlaşmacı yok. Irkçıları görüp kusmak istemeyen düzgün insan yok.

Ancak şimdi “Başkan” dediğimiz kişi, Charlottesville’de olanları, Heyer’i öldürmek için kullanılan arabayı gördü ve hâlâ “iki taraftan da” kötü insanların bulunduğunu söylemeyi uygun bulabiliyor.

Konuşmasını bir prompter² yardımıyla toparladı ancak ertesi gün savunulamaz insanları savunmaya devam etti. Hatta bu seferkinde daha hevesli ve daha aksiydi. Görünen o ki medyanın kendisini orijinal sözleri yüzünden haksız yere kınadığını ve medyaya bunu ödetip onlardan intikamını alacağını söyledi. Tekrarlıyorum, yine hepsi onunla ilgili, bizimle değil. Ama medyaya saldırdığında kameralar onun önündeydi. Hazırlanmış bir konuşması yoktu. Prompter yoktu. Trump ortada en doğal haliyle duruyordu ve suratından püsküren ise ruhunun en derin, en doğru düşünceleri olan öfke ve kindi.

Orada olmasının sebebi milletine şifa bulmak ya da milletinin moralini yükseltmek değildi. Orada olmasının sebebi kendisini aklamak, adını temize çıkarmaktı. Orada olmasının sebebi, Amerika’nın, iyi meleklerin kanatlarıyla yükselebileceğini savunmak değildi. Orada olmasının sebebi, şeytanların avukatlığını yapmaktı.

Ve birisi yapılamayacak, hatta yapılmaması gereken bir şeyi yapmaya kalktığında onu geri döndürmek için aldatma araçları kullanılmalıdır: şaşkınlık, saptırabilme, çabucak yalan söyleyebilme.
Trump, başta iki tarafı da kınamadı çünkü olayla ilgili bütün gerçeklerin ortaya çıkması için beklemek istiyordu. Çünkü o bunu yapmayı çok seviyor.

Yalan.

Cumartesi günü on binlerce eylemci küçük bir grup radikal ırkçıya karşı geldiğinde Trump’ın ilk tepkisi: “Boston’da yaşananlar polis karşıtlarının kışkırtması gibi duruyor. Ama polisimiz çetin ceviz ve açıkgöz! Teşekkür ederim.”

Bu adam gerçeklerin su yüzüne çıkmasını falan beklemiyor. Gerçekler umurunda bile değil, ya da bu konuda çok bir şey yapmaz. Düşündüğü tek şey kendisi, itibarı ve konumu.
Amerika, işlevsel bir Başkan olmadan güç bela işlemeye çalışıyor. Trump, ofisinin her sınavından sınıfta kalıyor. Ve bu ne kadar korkunç!

[1] Chicago’da çıkarılan ve Amerika’nın diğer bölgelerinde de satılan günlük gazete.

[2] Kamera önüne yerleştirilerek, çekimi yapılan kimseye yazılı veya görüntülü hatırlatmalar yapan elektronik suflör.

Kaynak: https://www.nytimes.com/2017/08/21/opinion/donald-trump-leadership-failing-presidency.html

Çevirmen Hakkında

Özen Ayşe ÖZBASA
Bilkent Üniversitesi
Mütercim Tercümanlık