Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Amerika / TRUMPİZMİN KRİZİ

TRUMPİZMİN KRİZİ

RICH LOWRY 29 Mart 2017

Trumpizm Krizde !
Bu durum, anket sayımlarının veya Rusya tartışmalarının ya da son üç ayın diğer melodramlarının bir işlevi değil, fakat daha temel bir şey: Washington’da hiçbir kamu görevlisi Başkan Donald Trump’ın popülizmini anlamıyor ya da pratikte nasıl etkili olacağı konusunda mantıklı bir teoriye sahip gibi görünmüyor ve buna başkanın kendisi de dahil.

Meclis Başkanı Paul Ryan bir popülist değil ve popülist olmak da istemiyor. Olgunluk dönemini geleneksel ve sınırları olan bir hükümet gündemine adamış olarak geçirdi. Kongre Cumhuriyetçilerini Trump’tan ayırmak için kendi platformunu sözde ‘’Better Way’’ gündemi olarak adlandırılan kampanya sırasında hazırladı.
Trump, popülizm alanını yasama biçimine çevirecek bilgi, odaklanma veya alakadan yoksundu. Yöneticiliğinin başlangıcında mevzuat öncelikleri ve stratejileri konusunda diğerlerine saygı duyuyordu ve sağlık hizmetleri tartışmasındaki dinmeyen tutkusu, söylentilere göre, özünde bir imza törenine girmekti.
Bütün bunlar ışığında Ryan-Trump sağlık hizmeti ortaklığı, cumhuriyetçilerin, işçi sınıfı seçmenlerinin gücünü kazandıkları ulusal seçimlerde garip bir biçimde karşılanan bir ortaklıkmış. GOP’un değiştirilmesi altında daha az insan kapsama altına girerdi ve gelir ölçeğini aşan işçiler özellikle sert vuruş yapmış olurdu. Her ne sebeple olursa olsun, bu gerçeklerin hiçbiri Beyaz Saray’ı kullanıyor gibi görünmüyordu, en azından onları düzeltmek adına hiçbir şey yapmaya yeterli değildi.

Belki Ryan, cumhurbaşkanının destekçilerinin söylediği gibi Trump’in zaferiyle yaratılan yeni siyasi gerçeği “kabul etmez”. Ancak cumhurbaşkanının kendisinin, açıkça “kabul etmemesi” için ne gibi bir gerekçesi var?
Onun enerjileri, Muhafazakar House Freedom Caucus’u sindirmeye çalışıyordu. Trump ve Freedom Caucus arasındaki muhtemel yakınlık, zamanımızdaki ideolojik yanlış anlamalardan biridir. Çünkü sadece Trump ve muhafazakar partinin “düzen karşıtı” oldukları başka ortak noktalara sahip oldukları anlamına gelmiyor. Trump daha doğal olarak, ılımlı bir Salı Grubu’nun müttefiki, ancak alev atan Twitter yayınları hariç.
Başkan Trump daha ziyade, konuşmalarında ve röportajlarında da ifade edildiği üzere halka hizmet etmek için serbest kur refleksiyle tutarlı olarak hareket ederek sağlık faturasını sola itecekti. Fakat Trump şu ana kadar Kongre ile uğraşırken kendi siyaset mantığını takip etmedi.

Ocak ayında, daha az katliam ve daha fazla kumbaya ile uyandıran ve birleştirici bir Açılış Konuşması yapacaktı. ”Chuck Schumer’u hemen Beyaz Saray’a davet edip ona “Chuck, bir altyapı paketi üzerinde anlaşma sağlanana kadar bu binadan ayrılmıyorsun” dedi. Sonuçta ortaya çıkan büyük harcama önerisini ele alalım ve ona karşı koymak için GOP liderliğine cesaret edelim. Onu iki partili bir koalisyonla geçin. Ve çok sayıda Demokratik kamu işleri- Beyaz Saray imza törenine mümkün olan en fazla destek veren belediye başkanlarını davet ediniz.
Ocak ayında çekilmediği yolda, göz açıcı birleştirici bir Açılış Konuşması yapacaktı daha az katliam ve daha fazla kumbaya ile. Acil olarak Chuck Schumer’i Beyaz Saray’a çağırdı ve şunları söyledi: ”Chuck, altyapı paketini biz kabul edene kadar bu binayı terketmiyorsun.” Ortaya çıkan büyük harcamalı öneriyi ele almak ve ona karşı koymak için GOP liderliği için cesaretlendirdi.” Ve çok sayıda kamu işlerine destek veren Demokrat belediye başkanlarını Beyaz Saray imza törenine mümkün olan en fazla davet ediniz.” dedi.

Sonra, bayrağını sıkıca merkezde beklettikten sonra, heterodox bir gündem için kongre koalisyonlarına karışmaya ve eşleştirmeye çalışmış olabilir.

Tabii ki, bunun işe yarayacağına dair bir garanti yok. Schumer ve Demokratlar her konuda Trump’la işbirliği yapmaktan kaçındılar. Trump bir altyapı oyunu oynasa bile, kendi partisinden gerçek bir bağımsızlık ilanı içeren yüksek riskli bir strateji olurdu.

İlk sağlık faturası çöktüğüne göre, Beyaz Saray’da kur yapan Demokratlar aleyhine konuşmalarda gevşeme durumları mevcut, ancak son birkaç ayda bunu çok daha zor hale getiren çok şey oldu. En önemlisi, sol kanat “Trump” a “direniş” tamamen harekete geçirilir ve herhangi bir vatan hainliği durumunda tam ceza için hazırlanabilir.
Trump’un siyasi tarzı, ne olursa olsun, partizarlık için uygun değildir. Demokratlar, kesin kararsız ve sıcak düğme konularına dokunmaktan nefret eden John Kasich veya Jon Huntsman gibi Cumhuriyetçilerden hoşlanıyorlar. Trump’da değil. Wall Street bankerlerinden zorunlu taleplerle finanse edilen 2 trilyon dolarlık bir altyapı tasarısını önerebilir ve Demokratlar büyük olasılıkla “Cehenneme Hayır” diyebilirlerdi.

Her durumda Beyaz Saray vergi reformuna geçiyor. Bu da,  eskimiş GOP yarışın sonuna neden olabilir. Trump, 1980’lerde takıntılı olan ve marjinal vergi oranlarını düşüren bir Cumhuriyetçi Partinin düşmanca devralımını gerçekleştirdi. Şimdi, Cumhuriyetçi Plan B, marjinal vergi oranlarındaki geniş indirimlerle 1986 vergi reformunu tekrar gözden geçiriyor. Yeni patron, eski patronla aynı – ancak politik mitinglerde daha canlı konuşmalar yapıyor.

Bunların hiçbiri, Trump’ın tamamen boş eli olduğunu göstermek değildir. Gorsuch adaylığı tur vuruşuydu. Özellikle enerji konusundaki serbestleşme, popülistler ve gelenekselci Cumhuriyetçiler için doğal bir örtüşme noktasıdır. Trump göçmenlik uygulamasını önemli ölçüde sıktı. Ancak kendi yetkisinde ne kadar çok şey yapabileceği konusunda sınırlar vardır; Vergi reformu üzerine bir kötü sonuç ilk yıl yasal bir geçersiz kılmak olacaktır.
İşler kötüye gitmeye devam ederse, Trump’ın Beyaz Saray’daki New York Demokratlarına dönmesi kolay. Bu, ticarete ve göçe daha az vurgu yapmak ve ana akım medyası ile savaşırken daha çok ideolojik olmayan ekonomi destekçiliğine vurgu yapmayı gerektirir. Bu senaryonun gevşek öncüsü, bir popülist haçlı seferi kazandıktan sonra Kaliforniya’da süpürüp reformcu olarak görev yapan Vali Arnold Schwarzenegger, popülist bir haçlı seferi kazandıktan sonra Kaliforniya’da bir bataklık reformcusu olarak görev yaptıktan ve siyasi olarak gerileyen sıkıntılardan acı çektikten sonra sisteme uyum sağlamak için yeniden kalibre edildi.

Trump başkanlığının olası sonuçlarının dağılımı hala geniş. Beklenmedik bir şekilde, bunlardan biri, en sert direnişçi popülist destekçilerinin, sonunda sosyalizm gibi Trumpizmin başarısız olmadığını söyleyebilmesidir; bu henüz hiç denenmedi.

Yazan: RICH LOWRY

Kaynak: http://www.politico.com/magazine/story/2017/03/the-crisis-of-trumpism-214967

Çevirmen Hakkında

Atilla Arda Beşen

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir