Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / Trump’ın Kuzey Kore’nin Nükleersizleştirilmesi Üzerindeki Bulanık Zaman Çizelgesi

Trump’ın Kuzey Kore’nin Nükleersizleştirilmesi Üzerindeki Bulanık Zaman Çizelgesi

İngilizce Aslından Çeviren: İlkay TÜRKEŞ

Trump’ın Kuzey Kore’nin Nükleersizleştirilmesi Üzerindeki Bulanık Zaman Çizelgesi

Başkan Trump Singapur’da, nükleer silanlandırmadan arınma hedefini ortaya koydu ama tam olarak ne zaman başarılacağına dair ayrıntılı bilgi veremedi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile tarihi el sıkışmasından sonra  Başkan Donald Trump, Salı günü Singapur’da bir saatten fazlasını muhabirlerin sorularını cevaplayarak harcadı.

Ancak sıra Kore Yarımadası’nın nükleersizleştirilmesi veya herhangibir başka olayı ortaya sunmaya geldiğinde geriye birçok açık uçlu yanıt bıraktı.

Trump belli belirsiz bir şekilde, Kim’in nükleer cephaneliğini “çok hızlı” bir şekilde boşaltacağını söyledi.

Bununla birlikte, basın konferansı süresince, konu “hızlı “ ve “uzun” tanımlamasına geldiğinde Trump söylemlerini dolandırdı.

Trump, şu an Güney Kore’de konuşlanmış olarak bulunan Amerikan birliklerini geri çekmek istediğini dile getirdi.

Tam Olarak Ne Zaman?

“Bazı noktalarda askerlerimizi çıkarmak istiyorum.” derken, “Bir noktada bunu gerçekleşmesini umuyorum fakat şu an değil.” diyerek soruları cevapladı.

Trump, Kim ile görüşmelere devam etmek için Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’a seyahat etme konusundaki ilgisini dile getirirken zaman çizelgesine tekrardan itirazda bulundu.

Belli bir zamanda yapacağını söyleyerek, “Bu uygun bir zamanda dört gözle beklediğim bir vakit olacak.” sözlerini ekledi.

TBD’ye göre ayrıca Kim de Washington’a ziyarette bulunabilir. Trump, “Ben de Başkan Kim’i uygun bir zamana Beyaz Saray’a davet etmiş olacağım.” dedi.

2011’de iktidara gelmesinden itibaren kamu idamlarını düzenleyen ve zorla çalıştırma ile keyfi tutuklamalara nezaret eden Kim’in insan hakları ihlalleri ne durumda?

Trump, “Nihayetinde bir şeyleri kabul edeceğiz.” sözünü  verdi.

Ancak Trump’ın lafı dolandırdığı ana zaman çizgisi, nükleersizleştirme ile ilgili olanıydı. “Uzun zaman alıyor” diyerek, “Bilimsel olarak belli bir süre beklemek zorundasınız.” açıklamasında bulundu.

Basın toplantısında dikkat çeken başka bir nokta, Trump’ın aslında “uzun zaman” kavramı kullanımına itiraz etmesi oldu.

Trump, “Uzun zamandan kastınızı bilmiyorum.” derken programa daha fazla bir şey sunmadı. “Bilimsel olarak mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde, mekanik olarak da yapılabilecek kadar hızlı yapacağımızı düşünüyorum” diye eklemelerde bulundu.

Trump’ın çevreleri, başkanın herhangi bir zaman çizelgesine karar vermekten çekinmediğini, bunun bir çok zamanını şimdiye kadar düşünmek zorunda kalmamasından ötürü bir parça strateji olduğunu, uzun zamandan beridir söylemekte.

Atlantic City’deki Trump Plaza casinosu eski başkan yardımcısı Jack O’Donnell “Trump, altı ayın içinde olabilecek veya olmayacak bir konu hakkında konuşmayacak.” diyerek eski patronu hakkında bu yorumda bulundu.

“Bu yalnızca Trump. Bu anlaşma ne olursa olsun, çok uzun zaman alacak ve muazzam bir doğrulama alacak. Bununla uğraşmak istemiyor. Bunu şimdiden çok düşünmez. O şu anda, şu sırada haklı.”

‘Trump’ın aklının ötesinde’ olarak nitelendiren siyasi operatörler ile Salı günü haberlerin döngüsü, toplantıyı ‘tarihi’ olarak tanımladı. Başkan Barack Obama’nın eski danışmanlarından David Axelrod, “Bence The Moment’i istediğini düşünüyorum” dedi. “Senatörlere, NRA’dan korktuklarını ya da DACA’ya “aşk faturası” vaat ettiklerini söylüyorlar. Bu, gerçeklikle çarpıştığında ortadan kaybolan bir gerçeklik gösterisinin parçası. ” dedi.

Trump, sırada gelecek olanın zamanı ve yeri hakkında ayrıntıları kaçırdı.

Kuzey Kore’de ekonomik yaptırımların potansiyel olarak kaldırılması söz konusu olduğunda Trump, “Umarım yakında olacak. Belli bir noktada, onları çıkarmayı sabırsızlıkla bekliyorum. ” dedi.

Muhabirlerin sorularını cevaplayan birçok yanıtında, nükleersizleştirmenin gerçekte ne kadar sürdüğünü bilmediğini açıkça belirtti. “Hadi nükleerden kurtulalım demekle böyle bir şey olmaz, ”diyerek sözlerine devam etti  ve ekledi  “Bu belirli bir zaman alıyor. Ama konuştuğum ana zaman diliminde ilk dönemi kastediyorum ve belli bir noktaya geldiğinizde geri dönemezsiniz. Geri dönmek çok zor.”

Bu yanıta takiben muhabir ne kadar zaman alacağını tekrarladı:

“Bilmiyoruz ama çok çabuk geçecek.” açıklamasında bulunan Trump’ın  “hızlı” taahhüdünden korunması çok zaman öncesinden değildi.

“Yanlış olabilirim, demek istediğim, 6 ay içinde sizden önce gelebilir ve şunları söyleyebilirim ki; ‘Yanıldım.’ Bunu kabul etmeyeceğimi biliyorum ama nazik bir mazeret bulacağım.” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Kaynak: https://www.politico.com/story/2018/06/12/trump-north-korea-denuclearization-timeline-641672

Çevirmen Hakkında

İlkay Türkeş

İstanbul Üniversitesi / TESA Çeviri Birimi Yardımcı Direktörü / Siyaset Masası Araştırmacı Yazarı

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir