Trump'ın Konuşmasında Tekrar Uzlaşı Teklifini Demokratlar Reddetti çeviri haber tesad
Başkan Donald Trump hükümetin kapanması, göç ve sınır güvenliği hakkında konuşuyor.

Trump’ın Konuşmasında Tekrar Uzlaşı Teklifini Demokratlar Reddetti

Başkan, kapamaya sebep olma suçundan sıyrılmak istiyor.

Başkan Donald Trump, hükümeti yeniden açma planını Beyaz Saray’ın Diplomatik Resepsiyon Salonunda halka hitap ederek açıkladı. Trump, planında hükümetin kapatılmasının “günlük sıkışıklığı azaltacağını” ve “güney sınırındaki krizi çözebileceğini” söyledi. Ancak, Trump’ın daha önce yaptığı tekliflere benzer olarak gelen Demokratik tepki, Trump’ın iki taraftan da destek alamayacağını gösteriyor.

Bu konuşma da, bir haftadan daha uzun bir süre önce bahsettiği konuları tekrar dile getirdi. Trump , sınırda yaşananları “acil eylem gerektiren insani ve güvenlik krizi” olarak değerlendirdi ve sınırdan geçen uyuşturucular konusunda yanlış anlaşılma ile korku uyandıran istatistikleri açıkladı.

İşte Trump’ın önerileri:

  • İnsani yardım için 800 milyon dolar
  • Giriş limanlarında uyuşturucu algılama teknolojisinin güvenliği için 805 milyon dolar
  • Sınır da istihdam etmek üzere 2.750 yeni sınır güvenlik görevlisi ve uzmanını işe alma fonu .  
  • 75 yeni göçmen yargıç ekibi birikmiş 900.000 adet vakayı azaltmak için çalışıyor.
  • “Fiziksel engellerin stratejik konuşlandırılması ” yani “duvar” sorunu için 5.7 milyar dolar
  • Çocuk Göçmenlere İstisnai Muamele (DACA)’de şu ana kadar 700bin çocuk yaşta insan için 3 yıllık yardım yasası çıkarıldı.
  • Geçici Koruma Statüsü’ne (TPS) sahip insanlara üç yıllık bir uzatma verildi.

Fakat burada yeni bir şey yok. Demokratların zaten reddettiği bir plan ve Demokratların Meclis Başkanı Nancy Pelosi, Trump’ın konuşmasından daha önce cumhurbaşkanının teklifini ‘başlangıçsız’ olarak değerlendiren bir bildiri yayınladı.

“Demokratlar, Başkan Trump’ın hükümeti yeniden açacağına ve sınırı korumak için gereğinden fazla ihtiyaç duyulan görüşmelere devam etmeye istekli olduğuna dair umutluydu. Ne yazık ki, raporların daha önce reddedilmiş girişimlerin bir derlemesi olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

Cumhuriyetçi Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConell konuşmasında, Trump’ın teklifinin Senatodan geçmesini umduğunu ve Temsilciler Meclisine taşınmasını istediğini söyledi. Burada olup biten şey, Trump ve McConell’ın devletin kapatılma durumunu kendi üzerlerinden ve Cumhuriyetçilerden, Pelosi ve Demokratlara atmaya çalışıyor. Beyaz Saray’ın bir zeytin dalı uzattığı algılanması ile belki de  Amerikalılar kızgınlıklarını başkanın duvarına karşı olanlara yönlendirmeliler. Bu riskli ve pek mümkün görünmeyen bir iş ama bu Trump’ı ne zaman durdurur?

 


Kaynak: https://www.rollingstone.com/politics/politics-news/trump-immigration-speech-compromise-781793/

Çevirmen Hakkında

Ebru Çelik

TESA İngilizce Çevirmeni

İstanbul Gelişim Üniversitesi

Siyaset Bilimi & Uluslararası İlişkiler