Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Trump'ın danışmanları
Kaynak: CNN

Trump’ın Danışmanları Ciddi Bir Fikir Ayrılığı Yaşıyor

Trump’ın en üst danışmanları ve müttefikleri, George Floyd’un ölümünün ardından ulusal çapta gerçekleşen protestolar ile isyanları Başkan’ın nasıl ele alması gerektiği konusunda ciddi bir fikir ayrılığı yaşıyor. Bazı danışmanları Trump’ın ulusa resmi bir şekilde seslenmesini ve halkı sakinleştirmesini önerirken, bir diğer grup ise isyanları ve yağmalamaları, Kasım ayında düzenlenecek olan seçimde ılımlı politika yanlısı seçmenleri kaybetme uğruna kınaması gerektiğini söylüyor.

Trump’ın gösterilere dair verdiği cevaplar değişkendi. Bazı yerlerde sakinleşme çağrılarında bulunurken, Twitter’da keskin bir hitabet ile destekçilerinden Beyaz Saray’ın dışında karşı gösterilerde bulunmalarını önerdi.

Olayların gerçekleştiği hafta sonunda Trump’ın bazı yardımcıları, Trump’ın Twitter’da sivri bir dille yazdıklarının başkanlık makamına yakışır olmadığını, yangına körükle gitmekle eş değer olduğunu belirtti ve söylemini yumuşatması gerektiği konusunda Başkan’ı ikna etmeye çalıştı. Trump Twitter’da şunları yazmıştı: “Yağma başladığında silah da başlar.

29 Mayıs tarihindeki çalışan toplantısında Trump’ın iç işleri politika yardımcısı Brooke Rollins, isyanlara ölçülü bir müdahalenin gerçekleşmesi gerektiğini savundu. Bu tavsiye Trump’ın damadı Jared Kushner tarafından da onaylandı. Bazı danışmanlar da bir diğer “Charlottesville” olayının gerçekleşmesinden korktu. Trump 2017’de Charlottesville olaylarında yer alan Nazi çetelerinin arasında “gerçekten iyi insanların” olduğunu ifade ettiği için eleştirilmişti. Başkan Charlottesville’deki şiddet olaylarına dair ilk açıklamalarını yaparken, bu olaylarda “pek çok tarafın” kusuru olduğunu belirtmişti.

Kanun ve nizamdaki duruşunun onun seçilmesine yardımcı olduğunu düşünen Trump, gündemde olan şeyleri hemen anlayışla karşılamadı. Ancak daha sonra yağmacılara karşı silahlı kuvvetlerin kullanılacağı mesajının tehdit olarak algılanmamasını isteyerek söylemlerini yumuşatmaya çalıştı.

Bir sonraki gün ise danışmanlarının söylemini yumuşatmasına dair aldığı tavsiyelere rağmen, Trump şiddet söylemini “Beyaz Saray’ın içinde hazır bekleyen silahlar ve köpeklerin” olduğunu söyleyerek tazeledi.

Kushner gibi bazı yardımcılar, Başkan’ı daha ölçülü bir cevaba yönlendirirken diğer bir güruh ise 46 yaşındaki siyahi Floyd’un ölümünü takiben gerçekleşen protestoların kınanmadığı takdirde, Kasım ayındaki seçim stratejisinde önemli bir yere sahip olan kesimi kaybedebileceğini Trump’a belirtti. Trump’a, binaları sprey boya ile boyayanları, yağmacıları ve şehri yakıp yıkanları daha şiddetli kınaması gerektiği söylendi. Ancak bu eğilimi şu an için fazla gösterdiği söylenemez.

Yardımcılar durumun nasıl ele alınacağı konusunda tartışırken, bir yetkilinin dediğine göre Trump’ın sert dil ve ölçülü tonlama arasındaki gelgitleri de bu tartışmalar arasında yer aldı. Danışmanlardan bazıları, Trump’ın kışkırtmaya ve gerginliğe olan eğiliminin başkanlığın sakinleşme çağrılarının önüne geçebileceğinden kaygılı.

31 Mayıs tarihinde bir haber sunucusu Trump’ı ulusa seslenmeye davet etti.

Griff Jenkins, “Başkan Trump’ın resmi makamı ile ulusa hitap etmesinin vakti geldiğini düşünüyorum.” dedi.

Ulusal güvenlik danışmanı Robert O’Brien, 31 Mayıs Pazar günü resmi makam hitabı ihtimalinin olduğunu ancak diğer seçeneklerin de hala ihtimal dahilinde olduğunu ayrıca belirtti.

O’Brien Beyaz Saray’daki muhabirlere “ister Oval Ofis’te ister Beyaz Saray’daki podyumda olsun, Başkan her gün sosyal medyada yaptığı gibi Amerikalılar ile iletişim kurmaya devam edecek.” şeklinde bir ifade verdi.

Trump, koronavirüse dair yaptığı en son Oval Ofis hitabında sert eleştiriler topladıktan sonra bir başkasını gerçekleştirmeye tereddütle yaklaşıyor. Trump dakikalar içinde yönetiminin daha sonra açıklığa kavuşturduğu birkaç yanlış iddiada bulundu. Johns Hopkins Üniversitesi’nin en güncel hesaplamalarına göre, Ocak ayından itibaren 103.000’den fazla ABD vatandaşı koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti.

Bununla birlikte, Trump ülke çapındaki protestoları ve şiddeti yönetme şekline dair olan endişeleri işitmiş gibi duruyor. Trump’ın Cumartesi günü Florida’da gerçekleşen uzay lansmanında Minnesota’ya bu kadar uzun süre yer vermesi beklenmiyordu ancak yardımcıları konuşmasına bu konuya dair birkaç dakika daha ekledi.

Trump Cumartesi günü sahnede “Yönetimim çete şiddetini bitirecek, hem de net bir şekilde.” diye söz verdi.

Muhabirler: Kaitlan Collins & Kevin Liptak

Kaynak: CNN International