Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Trump’ın Damadı Jared Kushner Baş Danışman Olarak Belirlendi

Trump’ın Damadı Jared Kushner Baş Danışman Olarak Belirlendi

Çeviren: Ali Ersal Kaçan

Seçim kampanyasında büyük bir rol üstlenen 35 yaşındaki Kushner’ın Beyaz Saray’da başlayacağı, işi iç ve dış politikaları kapsayacak.
Ivanka Trump ile evli olan Bay Kushner, geniş bir ticari nüfuza sahip emlak geliştiricisidir.
Demokratlar, hemen akraba ayrımcılığı yasasına ve potansiyel çatışmalara atıf yaparak, atamayı gözden geçirme çağrısında bulundu.
Meclis Yargı Kurulu üyeleri, Adalet Bakanlığı ve Hükümet Etik Ofisi’ne konuya dahil olmaları yönünde çağrıda bulundu.
Daha önce, Trump damadını ”muazzam bir varlık” olarak selamlamış ve ona yönetimde ”kilit liderlik” sunmaktan gurur duymuştu.
Trump 45. ABD başkanı olarak 20 Ocak’ta göreve başlayacak.
Trump’ın ekip üyeleri, yetkililerin devlet görevlerini akrabalarına vermesini yasaklayan bir yasanın Beyaz Saray’daki mevkiler için geçerli olmadığını savundu.
Ayrıca devlet çalışanlarının herhangi bir ticari işletmeden kar sağlayamayacağı anlamına gelen federal etik yasaları da mevcut.
Kushner’in avukatı, Beyaz Saray’daki işi kabul etmesi halinde emlak alanında başında bulunduğu aile şirketinden ayrılacağını ve bir kısım mal varlıklarından kurtulacağını belirtti.
Wilmer Hale hukuk firmasından Jamie Gorelick, Kushner’in federal etik yasalarına uymaya kararlı olduğunu ve atacağı adımlar için Hükümet Etik Ofisi’ne danıştığını söyledi.
Kushner, seçim kampanyası sırasında çoğunlukla kayınpederinin yanında görüldü ve dijital stratejisine büyük katkı sağladı.
Her ne kadar Kushner başkanlık kampanyasında Trump’a yakın olmuşsa da, Trump yönetimi içerisindeki resmi bir konum birçokları tarafından 1960’lardan kalma akraba ayrımcılığı yasasına aykırı olarak düşünüldü.
Ancak basında çıkan haberlere göre, Trump ekip avukatları konuyla ilgili yasakların sadece devlet organlarını kapsadığına, Beyaz Saray ofisini kapsamadığına inanıyorlar.
Ayrıca, Kushner’ın hükümet maaşı almadan Beyaz Saray’da çalışabileceği yönünde haberler var.
Trump gibi ağırlıklı olarak New York’ta emlak işi yapan Kushner, olası bir etik inceleme için bazı ticari sorumluluklarını bıraktı.
Ancak, ailenin ABD’ye yatırım yapan yabancı ülkelerle olan bağları da içeren geniş gayrimenkul varlıkları göz önüne alındığında bunun söylenmesi yapılmasından daha kolay gözüküyor.
Kushner’ın seçim kampanyasında geçiş ekibinde bulunan New Jersey Valisi Chris Christie’nin görevden alınmasında rol oynadığı da söyleniyor.
Chris Cristie, New Jersey’de hükümet avukatıyken, Kushner’ın babasına vergi kaçakçılığı ve tanıklara müdahale edilmesi nedeniyle dava açmış ve hapse mahkum edilmesini sağlamıştı.
Kushner ayrıca kabine görüşmelerinde ve yabancı liderlerle yapılan önemli görüşmelerde de Trump’ın yanında yer aldı.
Kendisinin 666 Beşinci Cadde’de Trump Tower’dan birkaç sokak aşağıda bulunan bir gökdeleni ve 25 yaşında satın aldığı New York Observer Gazetesi bulunmakta.
Trump’ın kabinesine seçtiği birkaç kişi iş dünyasında öneme sahip kişiler ve bunlar bu hafta yapılacak onay oturumlarında dikkatlice incelenecek.
Kayırmacılık Yasası Nedir?
-Kamu görevlilerinin akrabalarını terfi ettirmelerini önlemek ”görev yaptığı kurumda sivil bir pozisyona veya üzerinde yargılama ve kontrol yetkisi bulundurduğu”
-1967’de Başkan Lyndon Johnson tarafından kanun haline getirildi. -1960’da John F. Kennedy’nin kardeşi Robert Kennedy’yi eyalet avukatlığına atadığında gündeme getirildi.
-Kanun bir Başkan’ı bir akrabasına Kabine’de görev vermesini engeller.
-Ancak kabine dışı olan danışmanlarda kanunun geçerliliği sorgulanmamıştır.
Çeviren Hakkında
 
Ali Ersal Kaçan
İstanbul Üniversitesi
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler
Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir