Trump
Kaynak: Darren Hauck/Getty Images

Trump’ın 2020 Kampanya Başlangıcı: Ana Konular

Muhabir: Adam Gabbatt (Orlando)

Görevindeki iki buçuk yıl sonrası Trump, aynı ihtilaflara ve başarılara sabitlenmiş durumda.

Donald Trump, 2016 başkanlık kampanyasını 16 Haziran 2015’te Trump Tower’da küçük bir kalabalığın önünde bir asansörden inerek başlatmıştı. 4 yıl sonra 2020’de tekrardan Beyaz Saray’a seçilmek için yağmurlu ve nemli bir Florida gecesinde Orlando’daki Amway Center’da kampanyasını başlattı.

Trump, ekonominin tıkırında gittiği ve işsizlik oranının son 50 yıldır en düşük seviyede olduğu bir zamanda ikinci dönem için yarışıyor. Buna rağmen skandallar ve birçok başkanlık geleneğini yıkması dolayısıyla kampanyasını tarih boyunca popülaritesi en düşük başkan olarak yürütüyor. Amerikalıların sadece %42,5’i Trump’ın performansını onaylıyor, buna karşın %53,1’i onaylamıyor.

Şimdi kampanyadaki ana konulara gelelim:

Sosyalizm, 2020’de en önde ve merkezde olacak

Mike Pence Trump’ı tanıttı ve Demokratları kötülemek için Trump’ın konuşmasını kullandı. Demokratları sürekli “sosyalist” olmakla suçladı.

Pence, konuşmasında “Köleliği [ve] iki dünya savaşını sona erdiren özgürlüktü, sosyalizm değil.” ifadelerini kullandı. Nasıl yorumlarsanız yorumlayın ama bu çizgi, Cumhuriyetçilerin Demokratları deli ve komünist olarak resmetmek için üzerine basa basa vurgulamak istedikleri bir çizgi haline gelmiş görünüyor. Trump, konuşmasında Amerikalıların sosyalizme inanmadıklarını, aksine “özgürlüğe inandıklarını” söyledi. Kasım 2020’ye doğru bu tarz ifadeleri çokça duyacağız.

Orlando’da büyük kalabalıklar…ama erken ayrılışlar

Trump, 20.000 kişinin biraz altında kapasiteye sahip Amway Center’ı dolduracağını söylemişti ve doldurdu da. Konuşmaya çıktığında kalabalık çılgınca bağırdı ve en çok alkış aldığı konularda – medya eleştirisi ve duvar inşası konusundaki yanlış ifadeler – çok büyük bir sevinç vardı. Ama Trump bir buçuk saat konuştu ve haliyle bazı insanlar erkenden çıkmaya başladı. Erkenden ayrılmalardan anlam çıkarmaya çalışmak çok mantıksız olur ama gücünü kişisel çekiciliğinden alan bir başkan için insanların erkenden ayrılmasını görmek çok iyi bir işaret değil.

Trump’ın ilerisi için planları yok

Konuşmasının çoğu iki yıl önce de yapılabilirdi – bazı yerleri de dört yıl önce. Teoride kampanyasını başlatması, Trump’a temiz bir başlangıç ve ikinci bir dönem için yeni hedefler koyma şansı verdi. Onun yerine Hillary Clinton’ın e-postalarından bahsederken – “Onu hapse tıkın!” sloganı bu sırada ortaya çıktı – ve 2016’daki zaferi hakkında konuşurken çok mutlu göründü. Konuşması, görevindeki iki buçuk yıl sonrasında Trump’ın aynı ihtilaflara ve başarılara sabitlenmiş durumda kaldığını gösterdi.

Ekonomi…

Trump’ın ekonomik başarıları övmesi büyük alkış getirdi ve çoğu ölçüme göre Amerikan ekonomisi tıkırında gidiyor. İşsizlik düşük seviyede ve GSYH artışı da yüksek. Şurası kesin ki Trump ekonomiden bahsettiği zaman, ABD’nin tarih boyunca en düşük işsizlik oranına sahip olduğunu iddia etti ve GSYH artışını abarttı. Ama Trump aynı zamanda ekonomik başarılarından bahsederken dikkati dağıldı ve genel alkış çizgilerine döndü. Trump’tan önceki tüm ön konuşmacılar ekonomiye odaklanmıştı ve Trump’ın kampanya stratejistleri büyük ihtimalle ondan aynı şeyi yapmasını isteyecektir.

Göç bir tartışma konusu olarak kalacak

Başkan, Demokratlara “deli” diyerek saldırdı ve belgesiz göçmenlerin sınıra “aktığını” iddia ederek Demokratları, sınırdaki duruma kayıtsız kalmakla suçladı. Herkesin beklediği gibi sığınak şehirler üzerinden Demokratlara yüklendi ve gelecek yıl sonuna kadar sınır duvarının 400 millik kısmının inşa edileceğini söyledi. Buradaki sorun, yeni duvarın şu anki duvarın yerini alacak olması. Ama destekçileri bu durumu önemseyecek mi?

Trump medyaya karşı da yarışacak

İsimleri oy pusulalarında olmayabilir ama Trump’ın Demokratlar kadar gazetecilere ve medya kuruluşlarına karşı bir kampanya yürütmeye niyetlendiği çok açık. Stadyumun ortasında bir basın mensubuna kalabalığa karşı parmağını doğrulttu, yuhalattı ve kalabalık “Kötü CNN!” diye sloganlar attı.

“Orada (CNN’de) çok fazla yalan haber var.” diye de ekledi.

 

Kaynak:
https://www.theguardian.com/us-news/2019/jun/18/trump-2020-campaign-highlights-key-takeaways-what-you-need-to-know-re-election-launch