Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / Trump’a, Doğu Yakasından “Merhaba”

Trump’a, Doğu Yakasından “Merhaba”

Rusça aslında çeviren: Zelina ÇEPER

ABD’nin en zengin ve en kalabalık şehirlerinden biri olan Kaliforniya’nın Valisi, çevre hakkında konuşmak için Doğu Ekonomik Forumu’na katıldı. Konudan ziyade, Rusya ile işbirliği yapma isteği ve ziyaretinin asıl sebebiyle alakalı açıklamalarda bulundu. Peki, Jerry Brown, Trump’a ne demek istedi?

Bu yıl Vladivostok’daki Doğu Ekonomik Forumu (WEF), sadece Kore krizini değil, akut uluslararası politika konularının tartışıldığı yer haline geldi denilebilir. Forumun önemli konuları, konsoloslukların kapatılması ön planda olmak üzere, Birleşik Devletlerdeki Rusya ticaret hedeflerinin arka plana atılmasıydı. Zengin ve özgürlük seven ülkenin, son derece renkli lideri Kaliforniya Valisi Jerry Brown’un gelişi de oldukça dikkat çekti.

Bu yıl 6-7 Eylül tarihlerinde 57 ülkeden 1.900’den fazla kişinin katıldığı WEF toplantısı, “Rusya-Çin-Japonya-ABD Dörtlüsü: İşbirliği Fırsatı Var mı?” şeklinde adlandırılmaktadır. Bu nedenle, etkinlik teması gereği California Valisi’nin ziyareti uygun. Ve kendisi de Rusya ile işbirliği yapmanın son derece karlı gördüğünü saklamıyor. Belki Washington için değil ancak kendi şehri için kesinlikle kârlıdır.

Brown’a göre, sera etkisi ve ardından gezegenin ısınmasını önlemek için Rusya ile yeni fırsatlar oluşturmak gerekli. Özellikle emisyon kontrolü alanında Rusya ile işbirliği şart.

Bilindiği gibi, birçok ülkede ortalama yıllık sıcaklığın gözle görülür şekilde artması, okyanus sularının yükselmesi gibi geri döndürülemez değişikliklere neden olmaktadır. Buna karşılık, su seviyesini bir metreden fazla artması (bu, 2050’ler için meteorologların tahmini), kaçınılmaz olarak kıyı bölgesinden 100 milyondan fazla insanın tahliye edilmesine yol açacak ve buna ek olarak, sıcaklığın artması, BM’ye göre zaten Üçüncü Dünya ülkelerinde bir milyardan fazla insanın maruz kaldığı içme suyu sorununu sıklaştıracaktır.

Jerry Brown’ın girişimi, çok yönlü, ilginç ve olağandışı. Forumun başlangıcında vali, ilk olarak görevini ifade etti. Web sitesinde, “Trans Pasifik işbirliğinin” yaygınlaştırılmasına yönelik politika pozisyonu şu şekilde belirtti: “Rusya, Kaliforniya, Amerika ve Pasifik bölgesinin diğer devletleri arasındaki işbirliği fırsatlarını büyütmek istiyorum.”

Kaliforniya, egemen konular listesinde, sanki uluslararası hukukta bağımsız bir birimmiş gibi görünüyor. İşin garibi, bunun için objektif ön koşullar vardır: Washington, devletlerin nasıl değerlendirileceğine çok uzun süre karar veremedi. Birçok yerel siyasetçi, ABD Anayasasına göre ABD’nin aslında bir konfederasyon olduğuna ve her eyaletin Devlet Capitol’ünü (Eyalet meclis binasını) her an terk edebileceğine ve genel devlet alanından çekilebileceğine dikkat çekti. Bu, Güney ve Kuzey Savaşı sırasında güneylilerin yasal duruşuydu.

Kaliforniya, Birleşik Devletler’in Doğu Sahili’nde olmayan özyönetim unsurlarını korur. Yerel siyasetin bir dizi sorunu, genel referandumda devletin sakinleri tarafından çözülür (benzer bir uygulama yalnızca İsviçre’de geçerlidir).

Hem Kaliforniya hem de Teksas, çoğu zaman açık bir şekilde Washington’a itaatsizliklerini gösteriyor ve haklarına saygı gösterilmesi için ısrar ediyor. İkinci valilik görevi için 2014’te tekrar seçilen Demokrat Jerry Brown, genel olarak renkli bir kişidir. Zen Budizmiyle, saf enerjiyle ilgilenmektedir, LGBT’ye destek vermektedir. Ayrıca gençliğinde neredeyse Katolik bir rahip oluyordu. İbadet, onu daha çok Latin Amerika devletinin nüfusuna yaklaştırdı.

Aslında Washington, Kaliforniya’nın özel statüsünü uzun süre önce kabul etti: belki de Amerika’nın en zengin ve en kalabalık yeridir (Yaklaşık 34 milyon kişi). Ayrıca, İspanyollar, “gringo” dan (beyaz Amerikalılar) sonra ikinci en büyük gruptur: % 37.6. Parti yönlendirmesiyle, nüfusun çoğunluğu da demokratlardan oluşmaktadır.

Yerel cephe, ayrılıkçılığa ulaşmamakla birlikte federal merkezin kararlarına sürekli olarak sağır tutum içindedir. Ve Kaliforniyalılar, 2 Eylül’de San Francisco’daki Rus konsolosluğunun kapatılmasından hoşlanmadılar. Ayrıca Beyaz Saray’ın, diplomatik tesislerin “ihraç edilmesi” konusunda Viyana Sözleşmesini ihlal etmesini de onaylamadılar.

Kaliforniya halkının kilometrelerce uzağa, Rusya’ya akın ettiğinden değil. Ancak aralarında ülkeyi ziyaret etmek isteyenler oluyor. Ki konsolosluğun kapanmasından sonra halk vize alabilmek için evden yine kilometrelerce uzakta, ABD’nin başka bir şehrine gitmek zorunda kalıyor. Uzun süredir özyönetime eğilimli olan devletin nüfusu, bu can sıkıcı kısıtlama ile kendi içinde ayrışmaya neden olduğu bir gerçektir.

Jerry Brown’ın cesur tavrının Washington’a karşı örtülü yanıtı ve Donald Trump politikasına karşı son derece memnuniyetsizlik içermektedir. Aslında Kaliforniya valisi kendi konuşmalarının ve davranışlarının, Beyaz Saray’ın Rusya üzerinde uyguladığı yaptırım politikasına aykırı olduğunu açıkça vurgulamaktadır. Bu arada Brown, uluslararası silah gündemine, özellikle de Kuzey Kore nükleer programı yüzünden Kore krizi hakkında yorum yapmaktan kaçınmadı.

Açıkçası iklim kontrolü, keskin bir siyasi jest için sadece bir mazeretti. Sonuçta Birleşik Devletler, Aralık 1997’de sera gazı emisyonlarının azaltılması ya da stabilize edilmesi hakkındaki Kyoto Protokolü’nü hâlâ onaylamadı. Bu süper güç, sadece 2016 Paris İklim Anlaşması çerçevesinin onaylanmasıyla (ve boşuna kabul edilene kadar) sınırlıydı. Bu nedenle, zararlı emisyonları kontrol etmeyi reddeden bir devletin temsilcisinin ısınmayı önleme hakkında konuşmak için Rusya’ya gitmesi oldukça gariptir.

Genel olarak birtakım bilim insanı, insanlığın Dünya’yı “ısınma” gibi küresel süreçleri etkileyemeyeceğine inanıyor. Değişiklikler evrensel bir ölçekte ve muhtemelen belli bir doğal sarkmaya tabi tutuluyor – yani, ısınma kaçınılmazdır ve yeni bir buzul çağına tabi tutuluyoruz.

Bu nedenle, California valisinin beklenmedik eyleminin, iklimle değil, politik davranıştır. Washington’un Rusya ile olan ilişkilerinin sıkılaştırılmasına karşı, Kaliforniya’nın Rusya ile açık olarak işbirliği oluşturmak istediği ve birliktelik ortaya koyduğu açıktır.

Köşe yazarı: Aleksander Artamonov

Kaynak: https://www.pravda.ru/authored/07-09-2017/1347820-brown-0/

Çevirmen Hakkında:

Zelina ÇEPER

İstanbul Üniversitesi/ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir