Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.

Trump ve Putin Arasında Görüşme: Önemli Olan Doğru Tonu Bulmaktı

Çeviren: Özcan Kuzulu

Finansal Analist Earl Rasmussen sürecin kolay olmayacağını belirtmesine rağmen, Amerika ve Rus başkanları arasındaki görüşme yapıcı ve ikili ilişkilerde doğru adımların atılmasına sağlayacak.

RT; Yakında iki lider arasında bir telefon görüşmesi yapıldı. Öyle görünüyor ki, iki lider de bazı konularda benzer görüşler içerisinde. Sizce, Amerikan – Rus ilişkilerinde yeni bir işbirliği dönemi mi başlıyor yoksa bu, Trump‘ın başkanlığının başlangıcında zorunlu bir diplomatik jest mi?

ER: Yapıcı bir görüşme olduğuna inanıyorum, zira gelecek görüşmeleri ve diyaloğu ilerleteceği mesajını verdi. Fakat adaylığı esnasında yaptığı bazı yorumlardan kaçınarak yaptı bunu. Görevi kolay olmayacak. Her iki tarafın kendi partileri ve muhalefetleri tarafında önemli dirençler var.

Önemli olan ilerlemenin sağlanabilmesidir. Liderler, özellikle terörizm ve aşırıcı gruplarla savaş konusunda işbirliği olanaklarının olduğunu biliyorlar. Bunun, ortaya konulan doğru yol olduğunu düşünüyorum. Bu bir meydan okuma olabilir, ama gelecekteki işbirliğinin farklı yönlerine bakıyorsanız bu size izleyeceğiniz yolu gösterecektir.

RT: Trump’ın ekibinde bazılarının Rusya karşısında yeterince düşman tavır içerisindeler. Bazı cumhuriyetçiler, özellikle senatör John McCain, Putin’i katil ve eşkıya olarak değerlendirdi. Trump’ın buna tavrı ne olacaktır?

Terörizme karşı yapılacak işbirliğinde göz önüne alınacak birçok farklı yön var. Her şeyden önce, bu savaş bizim ortak çıkarımızdır, diyebilmeyi başarmak. Özellikle Suriye konusunda ve bu tartışmada sözü olan hatta Türkiye ve bu bölgedeki diğer grupların, bütün tarafların niyetlerinin geçerli ve yasal olmasını sağlayarak, askeri işbirliğini resmileştirmek söz konusu. Bu konu çok yakında Astana’da tartışıldı ve bu soruna önem verilmeye devam edilecek.

Güvenli bölgeler konusunda yasal olan amaç ve niyetlerini anlıyorum, fakat burada birçok sorun ve zorluk var. Güvenli bölgeler kurulması gerekecek, zira birçok insan kültürel ortamları farklı bir yerden diğerine yer değiştirmekteler ve bu bölgelerin güvenliğini sağlamak gerekecek ve bundan kim sorumlu olacak? ABD mi? ya da Suriye, Rus ve ABD ortak güçleri mi? Onların bakış açısıyla tartışılması gereken birçok problem var.

RT: Bu görüşmede, İki lider hangi noktada kişisel olarak yer alıyor? Kişisel görüşleri karar almalarını etkileyebilir mi?

Şurası açık ki, Putin, Trump’a göre bir politikacı olarak diplomatik düzeyde daha şeffaf bir etkiye sahip. Konudan sapmıyor ki bu Trump’ın karakteristiği. Ama esasen birçok benzerlik var. Ülkeleri, ulusal niyetleri için derin kaygı duyuyorlar. Çatışmaya girmek istemiyorlar, başkalarının işlerine karışmak istemiyorlar, ekonomik ortamı düzeltmek istiyorlar. Hatta Trump’ın ticari ilişkileri düzeltmek için dış siyasetini istikrarlı hale getirme arzusu taşıdığını tahmin ediyorum. Bu durum, Putin tarafında, BRICS ülkeleri içindeki rolüne, Şanghay İşbirliği Örgütü’ndeki rolüne ve İpek Yolu’nun yeniden geliştirilmesindeki rolüne bakılırsa da görülüyor. Ve her ikisi de halkları için yeni fırsatlar yaratmak istiyorlar. İşte bunlar onların ortak noktaları.

 

KAYNAK: https://francais.rt.com/opinions/33230-conversation-entre-trump-poutine-important-bon-ton

 

Çeviren Hakkında

Özcan Kuzulu 

Finans, Finansal Analiz ve Ticari Krediler Uzmanı

Finans Doktorant, Çukurova Üniversitesi