Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / Trump ve Kim, Tarihi Bir Zirve Toplantısı Planlıyorlar

Trump ve Kim, Tarihi Bir Zirve Toplantısı Planlıyorlar

Almanca aslından çeviren: Esra Sümeyra BİLGİN

ABD Başkanı ve Kuzey Kore Lideri, nükleer anlaşmazlığa yönelik bir çözümü görüşmek üzere en geç Mayıs ayında bir toplantı almak istiyorlar. Ancak hızlı bir uzlaşma için gerçekten her hangi bir şans var mı ?

Birbirlerine karşılıklı hakaret ettiler ve birbirleriyle alay ettiler, fakat şimdi ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un, en geç Mayıs ayında, yakın tarihin muhtemel en olağanüstü zirvesinden birinde buluşacaklar.

İlk kez, iki düşman devletin liderleri Kuzey Kore üzerindeki on yıl süren çatışmada olası bir barış çözümü hakkında birbirleriyle doğrudan görüşmek istiyorlar. Bu görüşme, birçok gözlemcinin birkaç gün öncesine kadar asla düşünemeyeceği iki sivri karakterin buluşması olacak. Böyle bir zirvede her şey mümkün görünüyor: hızlı ve kapsamlı bir barış çözümünden diplomatik bir skandala kadar.

Beyaz Saray’a göre, toplantının tam olarak gerçekleşeceği yer henüz net değil. 1950’lerde Kore Savaşı’nın sona ermesinden bu yana Kuzey ve Güney Kore arasındaki sınırı gösteren Pyongyang, Seul ya da askerden arındırılmış bölgede bir toplantı yapılması düşünülebilir.

ABD Başkanı Donald Trump da zirvenin kesin yeri veya içeriği ile ilgili bugüne kadar hiç ayrıntı vermedi. Ancak, Twitter üzerinden Kim Jong Un ile tanışma niyetini doğruladı. Gece twitter üzerinden “Toplantı planlandı,” mesajını paylaştı.

İkilinin zirve duyurusu tamamen sürpriz olarak geldi. Kim Jong Un, Salı günü Güney Kore’den üst düzey temsilcilerle yaptığı görüşmelerde Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae In ile görüşmeyi kabul etmişti. Ancak ABD ile olası görüşmelerin sadece belirsizliği vardı.

Şimdi ise Güney Kore’nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Chung Eui Yong, Trump’ın Washington’daki oval ofisinden kişisel bir davetiye gönderdiğini belirtti. Aynı zamanda Kuzey Kore liderinden Trump’a (burada okunan metindeki Chung’un ifadesi) başka mesajlar gönderdi. Kim Jong Un bu nedenle üç önemli taviz için hazır:

• Kore yarımadasının tam denükleerleştirilmesi hakkında Trump ile konuşmak istiyor. Başka bir deyişle, nükleer silah potansiyelini azaltmaya istekli olacaktı. Bu, Amerikalıların temel gerekliliğidir.
• ABD ve Güney Kore ile yapılan görüşmelerde tüm nükleer ve füze testlerini durdurmaya hazır.
• ABD ve Güney Kore’nin, Güney Kore’de askeri tatbikatlar yapmaya devam etmelerini kabul ediyor. Şimdiye kadar Kuzey, bu alıştırmalar için her zaman görüşmelerin ön koşulu olmuştur.

Trump adına, Kim Jong Un ile bir görüşme şans ama aynı zamanda da risk teşkil ediyor. Tarihi bir barış gerçekleşirse eğer, bu ABD için büyük bir dış politika başarısı olacaktır, ama özellikle kendisi için. Kuzey’e karşı sert yaptırımlar ve yüksek tehditler ile baskı yapma stratejisi daha sonra işe yarayacaktır.
Kuzey Kore ile ilgili gerçekler

Kim Jong Un için bu toplantı, kendisini ABD başkanına eşit şartlarda müzakere eden güçlü bir lider olarak sunma fırsatıdır. Bu tek başına onun için bir başarıdır.

Aynı zamanda Trump’ı, nükleer potansiyeli üzerindeki gücü azaltmak için güvenilir tavizler vermeden, çökmeye yakın olan ekonomisine yönelik yaptırımlar ve milyar dolar yardımı ile rahatlatmak için ikna etmeye çalışabilir. Kim ayrıca Trump’ın, deneyimsizliğin ya da kibirliğin dışında, zirveyi bir başarıya dönüştürmek için kendiliğinden ona yaklaştığı konusunda muhtemelen spekülasyon yapmakta. Çin’in yaptırımları rahatlatmak için Trump’a baskı yapacağını ümit ediyor. Eğer Trump bunu kabul ederse, ABD için pek bir şey kazanılmış sayılmayacak.

Ancak ABD tarafından, herhangi bir koşulda zayıf bir anlaşmanın kabul edilmeyeceği vurgulandı. Başkan Trump Beyaz Saray’da, müzakere etme isteği olsa dahi Kuzey’i ödüllendirmeyeceğini söyledi. Bu hatanın Amerika tarihinde birçok kez yapıldığını fakat hiçbir sonuç vermediğini ekledi. Bu nedenle, devam eden tartışmalar sırasında baskı ve yaptırımların korunması gerektiğini vurguladı.

ABD’nin amacı Kuzey Kore nükleer potansiyelinin tamamen azaltılmasıdır. Bunun fiilen uygulanabilmesi için Pyongyang’ın düzenli olarak uluslararası denetimleri kabul etmesi gerekmektedir. Buna karşılık, ABD ve Güney Kore, Kuzey için güvenlik garantileri sağlayabilir ve ekonomik yardım vaat edebilir.

Beyaz Saray’da özel olarak, bu sıralar daveti kabul etmenin doğru olup olmadığı konusu tartışıldı. Sonuç olarak diğer diplomatlar ile birlikte görüşme yapılması için Kore’ye yalnızca bir diplomat heyeti göndermek de düşünülebilirdi.

Fakat sonradan Trump, doğrudan toplantı yapılmasının daha doğru olacağına karar verdi. Kuzey Kore’de Kim Jong Un, her şeyi kendi başına belirleyen adamdır, bu yüzden çözümler hakkında doğrudan konuşmak, Beyaz Saray’ın düşündüğü ve istediği sonuçtur.

Kendini açıkça “ anlaşma yapıcı “ olarak ilan eden Trump, zirvede elde edeceği başarının, Amerika’daki sorunlu popülaritesini desteklemesine yardımcı olacağını ümit ediyor. Şimdiye kadar gerçek bir dış politika başarısı gösteremedi. Washington’daki bazı insanlar, bu zirvenin onun için fırsat olup, Trump hakkında da “Nixon Çin’e gider” durumu benzetmesi yapmalarına sebep olmuştur.

1970’lerde, ABD Başkanı Richard Nixon, hiç beklenmedik bir zamanda Pekin’e uçtu ve böylece o zamanki düşman Halk Cumhuriyeti ile aralarındaki buzları eritti. Nixon’un bu davranışı, popüleritesini arttırmasına yardımcı olmuştu. Watergate olayı patlak verene kadar.

Kaynak: http://www.spiegel.de/politik/ausland/nordkorea-konflikt-donald-trump-kim-jong-un-und-ein-historisches-treffen-a-1197209-amp.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=%5Bfacebook%5D&utm_campaign=%5Bspontop%5D&__twitter_impression=true

Çevirmen Hakkında

Esra Sümeyra Bilgin / TESA Almanca Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Mezunu

TESAD

Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir