Trump Uyarısı
Kaynak: Evan Vucci/AP

Trump Uyarısı: Başkan, Tekrar Seçilmediği Takdirde Ekonominin Daha Önce Hiç Görülmemiş Bir Şekilde Çökeceğini Söylüyor

Donald Trump, 2020’de yeniden seçilmediği takdirde “ekonominin daha önce görülmemiş bir şekilde çökeceği” konusunda uyarıda bulundu.

Cumartesi günü Başkan, attığı tweet’te Trump Ekonomisi’nin “rekorlar kırdığını ve daha uzun bir yolu olduğunu” belirtti. “Ancak, 2020’de benden başka biri devralırsa (rekabeti çok iyi biliyorum), daha önce hiç görülmemiş bir pazar çöküşü yaşanacak!” diye de ekledi. Newsweek’e göre, işsizlik ve iş büyümesini içeren bir dizi geleneksel ekonomik gösterge, Trump yönetiminin başarılı olduğunu gösterdi.

Buna ek olarak, Bankrate.com’da yapılan ankette, Amerikalı yetişkinlerin neredeyse yarısı – yaklaşık 47 milyon insan – Büyük Buhran’da olduğundan daha kötü durumda olduklarını hissediyorlar.

Ankette, nedenlerden birinin ücretlerin yetersizliği olduğu belirtildi.

Ankete katılanların yüzde 55’i, ekonomik çöküşten önce ya 2007’de kazandıklarının daha azını ya da aynısını kazandıklarını söyledi.

Trump yönetiminin kurumlar vergisi indirimine rağmen, büyük işletmeler tarafından tasarruf edilen paranın çoğu şirket içerisinde kalıp çalışanların ücretlerine yansıtılmadı.

Kentsel Enstitü Vergi Politikası Merkezi’nden kıdemli uzman Steven Rosenthal, Şubat 2018’de “büyük ABD şirketlerinin, yeni tesislere ve ekipmanlara yatırım yapmak veya işçilerine daha fazla ödeme yapmak yerine stoklarını geri almak için 1.1 trilyon dolardan fazla harcadığını” söyledi.

Vox ayrıca federal hükümetten gelen en son iş verilerini de analiz ederek, işsizliğin düşük bir seviyede kalırken “mevcut çalışanların hala çok daha yüksek ücret alamadığı” sonucuna vardı.

“İşçiler, bir ay önce aldıkları aynı artışla Mayıs ayında ortalama saat başı 6 cent artış elde ettiler.”

Bu ayın başlarında, 2017 vergi kesintisi faturasını hazırlayanlardan biri olan Kongre Üyesi Kevin Brady, vergi kesintilerinin yüzde kaçının maliyeti karşılayabileceğini hesaplamanın zor olduğunu belirtti.

Bu hafta Hazine Bakanlığı, kesintilerin başlangıçta beklenenden daha az kurumlar vergisi geliri ile sonuçlanacağını açıkladı.

Ajans, geçtiğimiz yıl kurumlar vergisi gelirinde yüzde 31’lik bir düşüş yaşandığını bildirdi, ki bu yaklaşık olarak tahmin edilenin iki katı.

Trump’ın bu hafta seçim kampanyasını Florida’da başlatması bekleniyor.

Bu sefer, 2020 parti adaylığı için uğraşan birçok Demokrat tarafından zorlanabilir.

[toggle title=”Kaynak” state=”close”]
https://www.express.co.uk/news/world/1140984/donald-trump-news-latest-update-US-market-crash-president-democrat-2020-campaign
[/toggle]