Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.

Trump, Sınıra 5.200 Birlik Göndererek Göçmenlik Korkusu Yaratmakla Suçlandı

  • Eleştirmenler askeri gücün kötüye kullanılarak ‘’anti- göçmen gündemini ‘’ ileri sürdüğünü ileri sürüyor.
  • Trump, ara seçimlerden önce ‘’ Ordumuz sizin için bekliyor’’ diye tweetledi.

Donald Trump, 5.200’den fazla birliği Meksika sınırında konuşlandırdı. Bir haklar örgütü bu hareketi ordunun kötüye kullanılarak “göçmen karşıtı korku ve bölünme gündeminin” perçinlenmesi olarak belirtti.

Ara seçimlerden önceki günlerde yapılan duyuruya göre Meksika onların kendi güney sınırını geçmeye yeltenen göçmenlere karşı yumuşak olan tavrı sonlandırıp daha sert bir tutum izleyeceklerini açıkladı.

ABD Kuzey Komutası başkanı General Terrence O’Shaughnessy,  800 birliğin zaten Texas sınırı rotasında bulunduğunu ve 5.200 tanesinin de hafta sonuna kadar Güneybatı bölgesinde konuşlanacağını söyledi. Bu rakam 800 – 1000 başlangıç rakamından tahmin edilenden çok daha yüksektir.

Daha yaşlıları ve bütün aileyi de kapsayan birkaç bin merkezi Amerikan göçmeni kafilesi ekimin ortasından beri kuzeye ilerliyorlardı ve şimdi güney Meksika’dalar. Hala yoldan 2.000 mil ve kanunlara göre en çok geçiş izni beklenen yer olan ABD girişinden de haftalarca uzaktalar.

Ancak Trump,  2016 seçimlerini kazanmasını sağlayan yasa dışı göç konusunda öfke ve korkuyu topluyor, Bir sonraki hafta gerçekleşecek olan ara seçimlerin kampanyası hakkında bir kafile topladı ve ana desteği sayesinde problemin tekrardan alevleneceğini umuyor.

Trump, Pazartesi günü atığı tweet ile şöyle uyardı : “Birçok çete üyesi ve bazı çok kötü insanlar, Güney sınırımıza doğru olan kafileye karışmışlar. Lütfen geri gidin, Yasal süreçleri geçemediğiniz sürece Amerika’ya giremeyeceksiniz. Bu bizim ülkemiz için bir saldırıdır ve ordumuz sizin için bekliyor!’’

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği, son hamleyi bir politik fırsatçılık olarak suçladı.

Teksas, El Paso’daki haklar merkezi politika danışmanı Shaw Drake, “Başkan Trump, göçmen karşıtı korku ve bölünme gündemini ilerletmek için orduyu kullanmayı tam da ara seçimlerden önce seçti ama bu şiddetli hareket Trump’ın, çocukları bizim korumamızı bekleyen göçmen ailelere karşı olan öfkesinden fazla bir şey değil. Bu göçmenlerin askeri bir bölünmeye değil; suya, beze ve temel ihtiyaçlara ihtiyacı var.” dedi.

Drake şunları da ekledi: “Aktif askeri gücü bizim güney sınırlarımıza yollamak yalnızca vergi verenlerin paralarının boşa harcanması değil buna ek olarak sınırlarımızdaki ortaklıkları daha çok korkutan ve askerileştiren gereksiz bir hareket. Askeri personellerin göçmenlik uygulamalarında yer alması yasaktır ve ortada bu ani gelişmeyi meşru kılacak karşılıklı çıkarların aciliyet gibi bir durum yoktur.”

Bunlar esnasında Meksika ayrıya göçmenlerin Suchiate nehrini geçmek için sıklıkla sallar kullandıkları güney sınırının güvenliğini sıkılaştırmakta.

Pazartesi günü, Meksikalı denizciler insanların yüzerek karşıya geçmeye çalıştığı nehirde devriye gezdi.

Guardian’da paylaşılan videoda devriye botundaki bir denizci megafona şöyle bağırmaktadır: “Bu insanların hayatlarını koruyabilmek ve insani yardım sağlayabilmek içindir. Nehir şartları karşıya yüzerek geçebilmek için uygun değildir.”

Sosyal medyada paylaşılan başka bir videoda da yönetimin helikopteri nehrin yüzeyinde çok yakın uçarak karşıya geçmeye çalışan göçmenler için nehirde akıntı yaratıyor.

Pazar günü, Meksika federal polisi, uluslararası köprüden ülkeye girmeye çalışan göçmen grubuna karşı cevap verirken bir göçmen ateşlenen plastik mermiyle vurularak öldü.

Meksika İçişleri Bakanı Alfonso Navarrete, Pazar gecesi göçmenler kaya, şişe ve havai fişekleri fırlatırken, polis silahlı ekipmana sahip değildir ve saldırıya uğramıştır, dedi. Guatemala’nın İçişleri Bakanı, sınırı geçmeye çalışan grubun Guatemalalı polisleri yaraladığı ve çocukları insan kalkanları olarak kullandıklarını iddia etti.

Meksika sürekli olarak, Amerika’da uygunsuz evraklara yaşayan, göz altına alınan ve 2014’ten bu yana sınır dışı edilen çok sayıda Orta Amerikalı vatandaşlarının tehditlerinden şikayetçi.

ABD Gümrük ve Sınır Birliği istatistiklerine göre yasa dışı sınır geçişleri özellikle yüzyılın erken yıllarından beri daha yükselmektedir.

Geçen yıl, 396.579 belgesiz insan, ABD’ye yasa dışı girdikten sonra yakalandı. 2000’de 1.6 milyondan fazla yasa dışı sınır geçişi yapan kişi yakalandı.

[toggle title=”Kaynakça” state=”close”]

Kaynak: https://www.theguardian.com/us-news/2018/oct/29/trump-immigration-troops-border-midterms

[/toggle]