Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Afrika / Trump Sayesinde Putin Mısır’ı Ele Geçiriyor

Trump Sayesinde Putin Mısır’ı Ele Geçiriyor

Rusça aslından çeviren: Zelina ÇEPER

Muhtemelen bu bir raslantı ancak Rusya’nın Suriye’deki teröristlere karşı zaferini ilan etmesinin ertesi günü, ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etti. Her halükarda, bu iki durum Rusya Federasyonu’nun Ortadoğu’daki rolünü büyük ölçüde güçlendirmektedir. Washington’un bu ihanetinden rahatsızlık duyan Arap dünyası ise gözlerini Moskova’ya çevirdi. Ve şimdi Rus lider Vladimir Putin, Mısır ile stratejik ittifakı güçlendirmek adına Kahire’ye ziyaret etti.

Muhtemelen bu bir raslantı ancak Rusya’nın Suriye’deki teröristlere karşı zaferini ilan etmesinin ertesi günü, ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etti.

Soğuk Savaş dönemi boyunca Mısır, SSCB için öylesine bir ortak değildi. Kremlin, yirminci yüzyılın ortalarında İsrail’e ve Batı’ya karşı bir genç cumhuriyeti destekledi. Fakat Eylül 1970’ün sonlarında iktidara Moskova’dan uzaklaşan ve Washington ile yakınlaşan Enver Sadat geldi. 27 Mayıs 1971 tarihinde Kahire’de Sovyet-Mısır dostluk ve işbirliği antlaşması imzalanmasına karşın, 70’lerin ortalarından itibaren beri iki ülke arası ilişkiler limoniydi. Bunu kanıtlar nitelikte duruma bakacak olursak 1975’ten beri Sovyet ve Rus liderler Mısır’ı hiç ziyaret etmemiştir. Kahire’yi 2005’te ziyaret eden Vladimir Putin bu geleneği kırmıştır.

2011 yılında Hüsnü Mübarek’in devrilmesiyle ve Başkan Abdülfettah el-Sisi’nin seçilmesiyle  Rusya, yeni hükümetle yapıcı ilişkiler kurmak için adım adım ilerlemeye başladı.  Vladimir Putin, Rusya’nın kısa sürede müthiş bir askeri başarıyı kutladığı Suriye ziyaretinden hemen sonra Mısır topraklarında tekrar bulunmuştur. Kahire’de çok sıcak karşılanmıştır. Mısır meslektaşı şahsen havaalanında bir araya gelerek arabası ile başkanlık sarayına gitti. Konvoyu ülke sakinleri ellerinde posterlerle: “Dünyada Mısır’ın gerçek dostu Rusya Federasyonu Başkanı hoş geldiniz” sloganlarıyla karşıladı.

Putin’in ziyareti için Mısır medyası hazırlandı: Ülkenin bütün büyük yayın kuruluşları, yüksek rütbeli bu konuğun geldiği gün “Sayın Başkan, Rus turizmi Mısır’a ne zaman dönecek?” başlıklarıyla manşetleri doldurmuştur. Bu soru müzakereler boyunca en zor soru haline geldi.

2015 yılında Sina Yarımadası’ndaki “Kogalymavia” uçak kazasından sonra ülkeler arası uçuşlar Moskova tarafından askıya alınmıştır. O zamandan beri Mısırlılar birçok iş yaparak havaalanlarının güvenliğini arttırmak için Rusların belirttiği koşulları yerine getirmişlerdir. Ancak Rusya Federasyonu’ndan bir komisyon ülke girişlerinde sürekli olarak birtakım kusurlar tespit etmiştir. Son zamanlarda konu, nihayet, şartların tamamen yerine getirilmesine gelmişti. Elbette ki Kahire, Putin’in kişisel kararıyla, neredeyse ziyaret sırasında havayolları ve tur şirketleri için bir şans vereceğini umuyordu.

Mucize gerçekleşmedi, ancak Mısırlılar için hala Rus liderin gelişine sevinecek şey vardı: Abdülfettah el-Sisi ile görüşmesi ardından, yetkililer havaalanlarında güvenlik seviyesinin yükselttiğini belirtti. Putin adına açıklamayı kendisiyle eş zamanlı Mısır’a gelen Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov vermiştir. Ona göre, belirli formatları düzene sokmak gerekmektedir. Halledildiği takdirde 2018 Şubat’tan itibaren Kahire “ilk işaretleri” bavullarıyla bekleyebilir. Elbette ki yeni yıl tatilinde Kızıl Deniz’e uçmayı hayal edenler üzülmüşlerdir. Ama ne yapılabilir ki?

Evet, Putin Kahire’yi ziyaret eder elbette, sadece turizm konuşması için de değil. Konuşmanın ana konusu: Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak Donald Trump ve Arap dünyasında yarattığı öfke dalgasıydı. Mısır da benzer şekilde köpürdü. Ve şimdi Rusya Federasyonu Başkanının kendisine edindiği görev bu önemli tarihsel anlaşmazlıkta hakem rolü oynamaktır.

Kahire, Filistin tarafında duruyordu. Bu nedenle, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız devletin kurulma hakkını tanıdı. ABD cumhurbaşkanının kararı bu planlara bir son vermiştir. PNA ile  Mısır,  Putin’in kendi etkisini kullanarak ve Filistinlilere bir başka şans verebileceğini düşünüyor.

Arap Dünyası Rusya’nın Suriye zaferiyle fark etmiştir ki, bundan sonra ABD aldığı kararlarda Moskova’nın Ortadoğu’daki konumunu da hesaba katmak zorundadır. Mısırlı yetkililer her ne kadar Trump’ı açıklaması nedeniyle eleştirseler de Beyaz Saray ile yüzleşmeyeceklerdir. Haziran 2017’de Kahire, Arap Dünyasında Katar ile diplomatik ilişkileri noktalayan 7 Washington müttefiki arasında yer aldı.

Ancak Rusya, ABD’nin Mısır üzerindeki etkisini sistemli b ir şekilde üzerine alıyor, kazanıyor. Örneğin şu an ülkenin kuzeyinde, Al-Dabaa’da, Rus teknolojileriyle 4800MW’lık ilk milli nükleer enerji tesisi inşa ediliyor. Bu 7 yıllık projeye Moskova’nın ihracat kredisi vermesi bekleniyor.

Ancak iki ülke arasındaki işbirliği bununla bitmiyor . Savunma Bakanı Sergey Şoygu, geçtiğimiz ay sonunda Kahire’yi ziyaret ederek terörle mücadele ve askeri-tekniki işbirliği konularında fikir alışverişinde bulundu. Bu yıl Rusya Mısırlı helikopter taşıyıcısı Ka-52A “Katran” ve güverte helikopteri “Mistral” tedarik ihalesini kazandı. Rusya bu yıl ;Ka-52 kara versiyonunu,  aynı şekilde Suriye’de iyi çalışan, ünlü ”Alligator’u” da satın alma olasılığını görüştü.

30 Kasım günü, Rus Hükümeti, askeri görevler için VCS Rus uçaklarının Mısır havaalanlarının kullanılması konulu ikili andlaşmanın taslağını onayladı. Putin’in Mısır ziyareti esnasında, Rusya’nın Akdeniz’deki pozisyonunu güçlendirecek nitelikte bir Rus askeri üssünün kurulması üzerinde anlaşmaya varmaları olağandır.

Yazar: Aydın Mehdiyev

Kaynak: https://www.pravda.ru/authored/11-12-2017/1360198-egypt-0/

Çevirmen Hakkında


Zelina Çeper / TESA Rusça Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir