Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / Trump, Kim Jong-Un’un Hakaretlerine Alaycı Bir Şekilde Yanıt Verdi

Trump, Kim Jong-Un’un Hakaretlerine Alaycı Bir Şekilde Yanıt Verdi

İngilizce aslından çeviren: Ali Ersal Kaçan

Donald Trump, Asya gezisinde iken Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un’un ‘yok edici’ ve ‘nükleer savaş için yalvardı’ sözlerine alaycı bir şekilde yanıt verdi.

Cumartesi günü Kuzey Kore tarafından yayınlanan bildirimde Trump için ‘bunak’ yakıştırması yapıldı. Bu yakıştırma Kuzey Kore tarafından önceden de yapılmıştı.

Donald Trump, Asya gezisinde iken Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un’un ‘yok edici’ ve ‘nükleer savaş için yalvardı’ sözlerine alaycı bir şekilde yanıt verdi. Cumartesi günü Kuzey Kore tarafından yayınlanan bildirimde Trump için ‘bunak’ yakıştırması yapıldı. Bu yakıştırma Kuzey Kore tarafından önceden de yapılmıştı.

Trump bildirimden bir kaç saat sonra Twitter’dan açıklamalarda bulundu.

Trump attığı tweette, ‘Kim Jong-un neden bana yaşlı diyor? Ben onu asla kısa ve şişman olarak isimlendirmezdim. Onunla arkadaş olabilmek için çok çabalıyorum. Kim bilir belki bir gün arkadaş olabiliriz.’ ifadelerini kullandı.

Vietnam’da Pazar günü yapılan bir basın toplantısında Kuzey Kore Lideri ile arkadaş olabilme ihtimali sorulan Trump bu ihtimali reddetti.

Sorulan soruya Trump, “Hayatta tuhaf şeyler olur, bu gerçekleşen garip bir şey olabilir, ancak kesinlikle bir olasılık”, “Eğer böyle bir şey olsaydı, Kuzey Kore için olurdu, diğer ülkeler için de iyi olur ve dünya daha iyi olurdu.’’ sözleriyle cevap verdi.

Trump’ın iki haftalık Asya turunda ana konu Japonya, Güney Kore ve Çin’i de ilgilendiler Kuzey Kore Nükleer Silah Programı oldu.

Trump, Güney Kore’nin Seul şehrindeki Ulusal Meclisinde Kuzey Kore hakkında şunları söyledi: “Elde ettiğiniz silahlar sizi daha güvenli hale getirmiyor, rejiminizi tehlikeye atıyor.” “Bu karanlık yoldan atılan her adım, karşılaşacağınız tehlikeleri artırır.”

Trump ayrıca Kuzey Kore ile ticaret yapan ülkelerin bunu durdurması gerektiğini de söyledi.

Trump, “Birlikte, bu bölgeyi ve dünyayı bu ciddi nükleer tehditlerden nihayet kurtarmak için elimizde yeterli gücümüz var, ancak barış kazanmak için toplumsal eyleme, toplumsal güce ve toplumsal bağlılığa ihtiyaç duyulacak” dedi.

Kuzey Koreli yetkililer Trump’ın gezisini “ABD savunma sanayii tekellerini zenginleştirmek için bir işadamı tarafından yapılan bir iş gezisi” olarak nitelendirdiler.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı tarafından, ‘Trump, dünya barışını yıkmak için yokedici olan gerçek kişiliğini ortaya çıkararak, Kore yarımadasında nükeer savaş çıkarmak için yalvardı.’ açıklaması yapıldı.

Son zamanlarda iki ülke arasındaki gerilim Kuzey Kore’nin ABD toprağı sayılan Guam’a füze atmakla tehdit etmesiyle arttı.

Trump, Kuzey ve Güney Kore’yi birbirinden ayıran silahsızlandırılmış sınır bölgesine sembolik bir ziyarette bulunacaktı fakat yoğun sis bu ziyaretin iptal edilmesine neden oldu.

ABD, Cumartesi günü Batı Pasifik’te üçlü saldırı gücü tatbikatına başladı. Saldırı gücü ekibi USS Ronald Reagan, USS Nimitz ve USS Theodore Roosevelt’ten oluşuyor. Yapılan açıklamada Salı günü devam edecek olan bu tatbikatta, donanmanın üçlü saldırı gruplarının koordine kabiliyetini gösteren operasyonların yer alacağı bildirildi.

Saldırı güçleri, hava savunma tatbikatlarını, deniz gözetlemeyi, savunma amaçlı saldırı eğitimini ve diğer manevraları yürütmeyi planlıyor.

Donanmaya göre, üç saldırı gücü grubu 2007 yılında Guam sahilinde yapılan bir tatbikattan beri ilk kez çalışacak.

Trump, Pazar günü gazetecilere verdiği demeçte Kuzey Kore için, ‘Bütün dünya bu düzenbaz ülke tarafından kışkırtıldı.’ sözleriyle Kuzey Kore hakkındaki sert sözlerini sürdürdü. Trump, “Kışkırtma değil ilerleme istiyoruz.”, “Biz kışkırtıldık, dünya kışkırtıldı.” dedi.

Ayrıca dünyanın savaşa değil, barışa ihtiyacı olduğunu da ekledi.

Kaynak: http://www.cnn.com/2017/11/11/politics/north-korea-trump-asia-trip/index.html

Çevirmen Hakkında

Ali Ersal Kaçan / TESA İngilizce Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Mezunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir