Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Trump Israil’e, Filistin Yönetimi ve Arap Devletleri arasındaki Yeni Barış Kampanyası İçin Heyet Yolluyor

Trump Israil’e, Filistin Yönetimi ve Arap Devletleri arasındaki Yeni Barış Kampanyası İçin Heyet Yolluyor

İngilizce aslından çeviren: Atilla Arda Beşen

U.S. President Donald Trump and Israel's Prime Minister Benjamin Netanyahu wave after delivering a speech at the Israel Museum in Jerusalem on May 23, 2017.

Üst düzey bir İsrail yetkilisine göre, heyetin Ağustos ayının son haftasında varması kesin olarak bekleniyor.
Beyaz Saray’dan bir yetkili, heyetin başkanın barış sürecindeki elçisi Jason Greenblatt ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Vekili Dina Powell’ın katılımıyla gerçekleşeceğini ve heyetin Trump’ın danışmanı ve damadı Jared Kushner tarafından yönetileceğini söyledi.

Yetkili ,Trump’ın İsrail-Filistin barış sürecini ilerletmeye kararlı olduğunu ve Harem-i Şerif krizinin yayılmasının ardından cumhurbaşkanının göreve başladıktan kısa bir süre sonra başlattığı çabaları sürdürecek yeni bir fırsat olduğuna inandığını söyledi.

“Başkan Trump daha önce İsrail-Filistin barışının kalıcı bir şekilde sonuçlandırılmasının zor olacağını ancak barışın mümkün olduğunu umduğunu belirtti” dedi. Barış için fırsatlarını çoğaltmak adına tüm tarafların uzlaştırıcıları ve kolaylaştırıcıları anlaşma sağlaması gereken zamanı ve mekanı sağlayarak barış yapmaya elverişli bir ortam yaratmaları için gayret sarf etmeleri gerek “dedi.

Yetkili, geçtiğimiz haftalarda Trump, İsrail-Filistin konusunu Sekreteri Rex Tillerson, Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly, Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R McMaster, İsrail Büyükelçisi David Friedman ve Greenblatt ile görüştü.
Görüşmelerden sonra, Ortadoğu’ya Suudi Arabistan, BAE, Katar, Ürdün ve Mısır’daki üst düzey yetkililerin yanı sıra İsrail ve Filistinlilerle görüşmeler yapmak üzere bir heyet göndermeye karar verdi.

“Başkan, bu tartışmaların İsrail-Filistin barış görüşmelerinde aşırılıkçılığa, Gazze’deki duruma, orada insani krizin hafifletilmesinin, bölgesel ortaklarla olan ilişkilerin güçlendirilmesi ve mümkün olan ekonomik adımların atılması da dahil olmak üzere şimdi ve daha sonrasında bölge için güvenlik, istikrar ve refah sağlamak adına barış anlaşması imzalandı. “dedi.

“Bölgesel görüşmeler önemli rol oynamakla birlikte, Başkan İsraillilerle Filistin arasındaki barışın ancak doğrudan iki taraf arasında müzakere edilebileceğini ve ABD’nin bu hedefe doğru ilerleme kaydedebilmesi için taraflarla yakın bir şekilde çalışmaya devam edeceğini tekrar ediyor.”

Kaynak: http://www.haaretz.com/amp/israel-news/1.806327

Çevirmen Hakkında

Atilla Arda Beşen

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir