Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Amerika / Trump ile Çin Arasındaki Ticaret Savaşı

Trump ile Çin Arasındaki Ticaret Savaşı

Rusça aslından çeviren: Zelina ÇEPER

ABD Başkanı Donald Trump’ın “Çin’in Ekonomik Saldırganlığıyla Mücadele” konulu bir anlaşmayı imzalaması, Washington ile Pekin arasındaki ticaret savaşının başlangıcı anlamına geliyor. Ancak uzmanlara göre, ithalat vergileri ABD’nin Çin ile ticaret dengesini değiştirmeyecek.

Perşembe günü Donald Trump, Çin’den gelen ürünlere kısıtlamalar koyulmasına izin veren bir antlaşma imzaladı. Trump’ın kendi sözlerine göre bu antlaşma Çin’e 60 milyar dolara mal olabilir.

Trump, yaptırımların “Amerika’nın ulusal güvenliğini korumak için” konulduğuna dikkat çekti. Buna cevaben Pekin, Washington’a mümkün olan en kısa sürede hem diğer ülkelere hem de ABD’nin kendisine zarar veren çelik ve alüminyum üzerine getirilen sınırlandırmaları kaldırmaya çağırdı. Çin Ticaret Bakanlığı’nda hak ve çıkarlarını korumak için uygun önlemleri alacaklarını açıkladılar.

Çin ABD’den ithal malların 128’ini içeren bir liste yayınladı. Özellikle taze meyve, kurutulmuş meyve, domuz eti, şarap ve fındık dahil olmak üzere % 15 ve % 25 oranında vergi uygulanacak. Aynı zamanda Pekin ile ABD arasında anlaşmaya varılamaması halinde, üç milyar dolar değerinde Amerikan malına tarife uygulanacağı belirtildi.

Ticaret Savaşı

Tarifelere ek olarak, ABD yeni yatırım kısıtlamaları getirmeyi ve Dünya Ticaret Örgütü de Çin aleyhine harekete geçmeyi planlıyor. ABD Hazine Bakanlığı da ek tedbirler önerecek. Tepki zamanlamasına rağmen, Çin Ticaret Bakanlığı önlemleri Perşembe günkü Trump yönetimine doğrudan bir misilleme değildi. Defalarca bir ticaret savaşı istemediğini belirten ancak gerekirse “sağlam ve gerekli” önlemler alacağı konusunda uyaran Çin’in kararı, Trump yönetiminin mart ayında çelik ve alüminyum ithalatına uygulanan tarife uygulama kararına dayanmaktadır.

New Paltz’daki New York Eyalet Üniversitesi’nde iktisat profesörü olan Sara Hsu’ya göre, Trump’ın kararı Washington ve Pekin arasındaki ticaret savaşının “ilk salvo” sudur. Çin’in bu önlemleri, özellikle ABD tüketicilerini ve kurumlarını vuracak, sıradan emtia fiyatlarının artışı olacaktır.

RIA Novosti uzmanı, Amerikan tarımına karşı alınan önlemlerin ABD’de sert şekilde etkileneceğini söyledi. Ona göre, her iki taraf da ticaret savaşından acı çekecek. “ABD’nin Çin’den yaptığı ithalat 2017’de 506 milyar dolar oldu ve tarifeler bu hacmin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Hem ABD hem de Çin ticaret savaşından kaybedecek ”dedi.

Değişmeyen Bakiye

2017 yılında ABD dış ticaret açığı % 12.1 oranında artmış ve son dokuz yılın en büyük rakamına ulaşılmıştır: 566 milyar ABD doları. Buna karşılık, Londra İktisat ve Siyaset Bilimi Okulu’nda Ekonomi Tarihi Profesörü Kent Deng, ABD’nin çelik üzerine % 25 ve alüminyum üzerindeki % 10’luk gümrük vergisinin, Washington’un Pekin ile olan ticaret dengesini değiştiremeyeceğine inanmaktadır.

“Çin kendi çelik ve alüminyumunun % 10’dan daha azını Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç etmektedir. Aslında bakıldığında metallerinin ana ihracatçıları Güney Kore ve AB’dir. Diğer bir deyişle, ABD tarifeleri Çin ile mevcut ABD ticaret açığını düzeltmek için yetersiz kalacaktır” dedi. Uzmana göre Pekin, Çin’de et ve mısır için yerli üretiminin canlandırılmasıyla, ABD’nin et ve mısır ithalatına ve ABD tarifelerine yanıt vermiş olur.

Buna karşılık Amerikan Girişim Enstitüsü’nün (American Enterprise Institute) analistlerinden Derek Scissors’un da belirttiği üzere, yeni ABD tarifelerinin Çin’e zararı yaklaşık 20 milyar olacak, ki bu miktar Beyaz Saray’ın beklediğinden çok daha azdır.

“Çin, hızla değiştirilemeyen tedarik zincirlerinde, büyük ölçekli, lojistik fırsatlar sunuyor. Ve bu 50 milyarı engellemekten ziyade 20 milyar civarına mal olacaktır. Buna karşılık, Çin’den geçtiğimiz yıl yaptığımız ithalatlar ile kıyaslarsak 45 milyar arttı” şeklinde belirtti uzman.

“Uzun vadede ABD yönetimi, Çin ithalatının büyük bir kısmının artık ABD üretimi ürünlerine ait değil de, diğer ülkelere ait olacağını fark edecektir. Tarifeler bu şekilde devam ederse, iki taraflı bütçe açığı birkaç yıl içinde azalmaya başlayacaktır ancak temel hatlarıyla bu bütçe açığı kalacaktır.” diye de ekledi, Scissors.

Kaynak: https://ria.ru/economy/20180323/1517115726.html

Çevirmen Hakkında

Zelina Çeper / TESA Rusça Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir