Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Trump Elçiliğin Açılışı İçin Kudüs’ü Ziyaret Etmeyi Planlıyor

Trump Elçiliğin Açılışı İçin Kudüs’ü Ziyaret Etmeyi Planlıyor

Almanca aslından çeviren: Atilla Arda BEŞEN

05.03.2018, USA, Washington: Donald Trump (r), Präsident der USA, gibt Benjamin Netanjahu, Ministerpräsident von Israel, bei einem gemeinsamen Treffen im Oval Office des Weißen Hauses die Hand. US-Präsident Trump hält einen Frieden im Nahen Osten zwischen Israelis und Palästinensern weiterhin für möglich. Netanjahu hat bei dem Treffen in Washington vor allem den Kampf gegen eine Bedrohung aus dem Iran als wichtigstes Nahost-Thema angesprochen. (zu dpa: «Trump: Frieden zwischen Israel und Palästinensern weiter möglich» vom 05.03.2018) Foto: Evan Vucci/AP/dpa +++ dpa-Bildfunk +++

ABD Başkanı Trump Beyaz Saray’da İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile yaptığı görüşmede Mayıs ayında Kudüs büyükelçiliğinin açılmasıyla beraber, Kudüs’ü ziyaret etmeyi düşünebileceğini söyledi.

Mayıs ayında açılacak büyükelçiliğin açılışına Donald Trump katılması ve olası bir Kudüs seyahati mümkün görünüyor. İsrail Başbakanı Netanyahu ile Beyaz Saray’da yapılan görüşmede söylenen sözler bu şekilde olacaktı. Seyahatin netliği hükümetin bu konuyu değerlendirmesiyle belli olacak.

Şu an bulunan başkonsolosluğa ek olarak ABD küçük boyutta bir elçiliği Kudüs’e bir mesaj olarak açmayı planlıyor. Pazartesi günü Trump gazetecilerin sorularına verdiği yanıtlarda açılış seremonisine katılıp katılmayacağı hakkındaki soruya ¨Katılabilirim.¨ cevabını verdi.

Toplantıda Trump Orta Doğu’da hala İsrail ve Filistin halkları arasında barışın olabileceği görüşünde olup ”İnsani açıdan bakıldığında barıştan daha iyi ne var ?” dedi. Bu zamana kadar kimsenin bu Kudüs sorununu uzun süreli çözemediğini ekleyerek ”Biz bu sorunu rafa kaldırdık.” açıklamasını yaptı.

Trump dünyada tartışma yaratan bir kararla Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak görmeye başlamıştı. Bu kararla beraber yıllardır süren ABD politikası da kırılmış olmaktaydı. Bu karar İsrail tarafından büyük alkış alsa da dünyanın geri kalanı tarafından çok eleştirilecekti.

Federal Hükümetin bu konudaki endişeleri hala bulunmakla beraber, İsrail’in yanında Filistin de Kudüs’ün kendi başkentleri olduğu iddiasında bulunmakta. Bu sırada Filistinliler Orta Doğu’daki sorunun çözümünde ABD’yi artık arabulucu olarak görmeyeceklerini açıkladılar.

Netanyahu, toplantının İran’ın tepkilerine ve tehdidine karşı verilen mücadeleyi gösterdiğini söyledi ve Washington’daki toplantıda Orta Doğu’nun en önemli konusu ”İran durdurulması” olarak belirlendiğini ekledi.

Trump Gümrük Planlarını Savunuyor

Toplantının oturum aralarında Trump planlanan ceza tarifelerini de savundu: Trump, Amerika’nın dostları ve düşmanlarının ülkesinin pahasına kendilerini zenginleştirdiklerini söyledi.
Trump alınan tedbirlerden ötürü herhangi bir ticari sorun olacağını düşünmediğini dile getirerek: ” Ticari bir savaşa gireceğimizi sanmıyorum.” dedi. Avrupa Birliği’nin engellerini kendi üzerine inşa ettiğini belirtti.

Trump perşembe günü çelik ve alüminyum ithalatına koruyucu tarifeler getirdiğini duyurdu. Çelik için oranlar %25 alüminyum için ise %10 olacak.

Ekonomi uzmanları uluslararası ticaret savaşına karşı uyarıda bulunuyorlar. Avrupa Birliği ve Çin kendi endüstrilerini Trump’ın tehlikelerine karşı korumak için karşı önlemlerle tehdit ediyorlar.

Kaynak: http://www.spiegel.de/politik/ausland/donald-trump-us-praesident-erwaegt-botschaftseroeffnung-in-jerusalem-zu-besuchen-a-1196606.html

Yazar Hakkında

Atilla Arda Beşen / TESA Siyaset Masası Araştırmacı Yazarı / Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Mezunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir