Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Trump
Kaynak: Mandel Ngan/ AFP / Getty Images

Trump, 2020 Seçimlerinden Önce ‘Mali Tablo’ Yayınlayacak

ABD Başkanı Donald Trump, vergi beyannamelerini ve diğer finansal bilgilerini yayınlaması için davalar ve siyasi taleplerle karşı karşıya kalırken, Perşembe günü yaptığı açıklamada, başkanlık seçimlerinden önce mali durumuyla ilgili bir beyanda bulunacağını söyledi ve bu beyanın kendi fikri olduğunu belirtti.

Trump, servetinin kaynağı hakkında bilgi vermediği tweetinde “Temizim ve seçimden bir süre önce mali beyanımı (kendi isteğimle) yayınladığımda, sadece tek bir şey göstereceğim – insanların düşündüğünden daha zengin olduğumu – Ve bu iyi bir şey.” dedi.

Trump, seçimlere Rus müdahalesini iki yıl süreyle soruşturan ve eski danışmanı Roger Stone’un cezai mahkumiyetine yol açan Özel Danışman Robert Mueller’in mali durumunun düzenli olduğunu söylediğini de belirtti.

“Mueller tüm mali işlerimi ve vergilerimi araştırdı ve hiçbir şey bulamadı. Cadı Avı, şimdiye kadar yaptığım her finansal anlaşmayı araştıran yerel New York Demokrat savcılarıyla devam ediyor. Bu daha önce hiçbir Başkanın başına gelmedi. Yaptıkları yasal değil.” diye yazdı Trump.

Uluslararası bir otelci ve eski TV şov yıldızı olan Trump, 1976’da Gerald Ford’dan bu yana vergi beyannamelerini açıklamayan ilk parti başkan adayı.

Geçen hafta bir federal yargıç, New York’un genel avukatı ve eyalet vergi komiseri, Trump’ın kongre komisyonunun New York eyaletinin vergi beyannamelerini almasını engellemek isteyen davalarında sanık olarak görevden alındı. New York, bu yılın başlarında komitenin Trump’ın vergi beyannamelerine erişilmesine izin verecek bir yasa çıkardı.

Bu arada New York’ta bir temyiz mahkemesi, Trump’ın uzun süredir devam eden muhasebe şirketinin sekiz yıldan fazla bir sürelik vergi iadesi belgelerini New York savcılarına vermesi gerektiğine hükmetti.

Kaynak: https://www.theglobeandmail.com/world/us-politics/article-trump-tweets-he-will-release-financial-statement-before-202/