Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / TPO Ortakları, Pasifik Ticaret Anlaşmasının “Temel Unsurları” Konusunda Anlaşmaya Vardılar

TPO Ortakları, Pasifik Ticaret Anlaşmasının “Temel Unsurları” Konusunda Anlaşmaya Vardılar

İngilizce aslından çeviren: Ali Ersal KAÇAN

Avustralya ve Yeni Zelanda’daki haberler Kanada’nın ticaret görüşmelerinin gecikmesinden sorumlu olduğunu gösteriyor.

11 Trans-Pasifik Ortaklığı ülkesi, ticaret anlaşmasının “temel unsurları” konusunda bir anlaşmaya vardı. Tüm ülkeler katı çalışma ve çevre standartları kurallarına uyacak. Kanada’nın, Cuma günkü görüşmeler sonrasındaki öncülüğü önemli bir atılım olarak değerlendiriliyor.

Ülkelerin bütün şartlarda konsensus sağlayamamış olmasından dolayı anlaşmanın son hali hala hazırlık aşamasında bulunmakta.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerika’yı anlaşmadan çekmesini takiben şu an yeniden müzakere edilen orijinal TPO, tüm üye ülkelerin çocukları ve zorla çalıştırma eylemlerini ortadan kaldırmasını, “kabul edilebilir çalışma şartlarını” düzenleyen yasaları kabul etmesini, uygulamalarını ve sürdürmesini talep eden güçlü hükümler içeriyordu.

Ancak Malezya ve Vietnam da dahil olmak üzere bazı ülkeler müzakereler sırasında Kanada’nın tartışılmasından bile rahatsızlık duyduğu bu tür hükümleri kaldırmaya çalıştılar.

Uluslararası Ticaret Bakanı Philippe-François Champagne, söz konusu ülkelerin şimdi geri döndüğünü ve orijinal TPO’nun şartlarını kabul ettiğini söyledi. Philippe-François ayrıca, “Kanada için daha iyi bir anlaşma yaptık. Başbakan’ın 21. yüzyılda daha önce yapıldığı gibi ticaret yapılmadığını söylemesi işleyişi geliştiren unsur oldu.” dedi.

Bütün ülkeler şimdi asgari ücret, çalışma saatleri ve mesleki güvenlik ve sağlık konularında, orijinal TPO’nun içeriğindeki düzenlemeleri uygulamaya karar verdiler.

Champagne’nin dediğine göre eğer bir ülke sözleşmedeki bu gerekliliklere uymazsa, herhangi bir ülke bir ticaret mahkemesinin önünde bir diğer ülkeyi suçlayabilir ve anlaşmazlık çözüm sürecine tabi tutulur.

11 ortak ülke şimdi bir anlaşma imzalanmadan önce otomotiv parçaları içeren menşe kurallarına ilişkin bölüm başta olmak üzere müzakerelere devam edebilmek için “dört özel madde” koydu.

Champagne, “Bugün elde ettiğimiz şey, işin yapılması gereken alanları belirlemek” dedi.

Fikri Mülkiyet Hükümleri ‘Askıya Alındı’

Fikri mülkiyetle ilgili bölüm “askıya alındı”, yani açık bir şekilde, yeniden müzakere edilen TPO’nun bir parçası olmayacak. Kanada dahil birçok şirketin yanı sıra Blackberry’nin eski CEO’su Jim Balsillie’nin bu konu hakkında endişeli olduğu görüldü. Esasen ABD patent yasalarını diğer üye ülkelere uygulayan fikri mülkiyet bölümü ilk olarak eski Obama yönetimi tarafından talep edilmişti.

Kanada aynı zamanda ortaklık kültürüne ilişkin hükümleri değiştirmeye zorluyor. Kanada, diğer 10 ülkenin “her bir partinin kendi kültür politikalarını korumaya, geliştirmeye ve uygulamaya koyma hakkını teyit etti” dedi ancak ayrıntılar henüz kesinleşmedi.

Champagne, “Hepimiz kültür konusunda daha fazla şey yapmak zorunda olduğumuzun farkındayız, Kanada’nın da en az diğer ülkeler kadar istekli olacağını söyledim, Kanada kültürü için çabalamak benim için şarttı.” dedi.

Bazı gözlemciler, eski Muhafazakâr Hükümet tarafından müzakere edilen ve sonunda Liberallerin imzalamış oldukları orijinal TPO metnini uyararak; federal hükümetin, sanatçılar için kaynak sağlama, kamu yayıncılığı ve film üretimi, süreli yayınlar için maddi destek yoluyla kanada kültürünün tanıtımını zayıflattığı belirtildi.

Orijinal TPO anlaşması, NAFTA ve CETA, Kanada-AB serbest ticaret anlaşması da dahil olmak üzere kültür endüstrileri için daha zayıf koruma önlemleri içeriyordu.

TPO’nun ön sözü, ülkelerin belirli sektörleri –sağlık sektörünü, halk sağlığı, emniyet ve çevre– düzenleme haklarını tanıdı. Özellikle de kültür endüstrilerini listeden çıkardı. Kanada, tüm siyasi çizgilerin hükümetleri altında bir ticaret mahkemesinde güçsüzlük korkusu olmaksızın federal ve eyalet hükümetleri için kültür endüstrilerini destekleme özgürlüğü konusunda çok yol katetti.

Gecikme İçin Kanada Suçlandı

Cuma gününün erken saatlerinde, TPO ülkelerinin planlanan bir toplantısı, Başbakan Justin Trudeau’nun, Japon mevkidaşıyla olan ikili görüşmelerinde yaşanan anlaşmazlık nedeniyle toplantıya katılmaması sonucu iptal edildi.

Liberal hükümet yetkilileri, Kanada’nın tek başına gecikerek TPO görüşmelerinin ertelenmesinden sorumlu olduğunu ileri süren uluslararası raporları (özellikle Avustralya ve Yeni Zelanda’daki haberler) reddetti.

Toplantı zamanı, başbakan sözcüsü, 11 üye ülke arasında herhangi bir görüş birliği bulunmadığını söyledi.

Japonya, geçtiğimiz yıl ticaret hacimleri 356 milyar dolara ulaşan 11 devletten oluşan bloğun,  sanayi ve çiftlik ürünlerinin tarifelerini ortadan kaldırmayı amaçlayan TPO anlaşması için çok lobi faaliyetinde bulundu.

Japon Ekonomi Bakanı Toshimitsu Motegi Cuma günü geç saatlerde yaptığı konuşmada, 11 ülkenin hepsinin ilerleme planını kabul ettiğini söyledi.

Japonya’dan sonra kalan TPO ülkeleri arasında ikinci en büyük ekonomiye sahip olan Kanada, iş imkanlarını koruyacak bir anlaşmayı sağlamak istediğini ve bu konuda acele etmediğini belirtti.

Kanada’nın konumu, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nı (NAFTA) Trump yönetimi ile eş zamanlı olarak yeniden müzakere etmesiyle daha da karmaşık bir hal aldı.

Danang’da yapılan bir konuşmada ticaretle ilgili güçlü ve açık bir mesaj veren Trump; yalnızca ABD’yi dezavantaja düşürmeyecek olan Asya’daki ikili anlaşmalarla ilgilendiğini belirtti.

 

Kaynak: http://www.cbc.ca/news/politics/tpp-apec-summit-talks-1.4396984

 

Çevirmen Hakkında

Ali Ersal Kaçan / TESA İngilizce Çevirmeni 

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir