Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Tillerson,Afganistan Dışişleri Bakanı İle ABD’nin Bu Ülkedeki Stratejisi Hakkında Konuştu

Tillerson,Afganistan Dışişleri Bakanı İle ABD’nin Bu Ülkedeki Stratejisi Hakkında Konuştu

Rusça aslından çeviren: Elif Beygirci


Eyalet Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’nın Afganistan Dışişleri Bakanı Salahaddin Rabbani ile yaptığı görüşmede, ülkedeki yeni ABD stratejisinin konuşulduğunu açıkladı.

Beyaz Saray, Pazartesi akşamı ABD Başkanı Donald Trump’ın, ABD askerlerine ve halka Afganistan’daki ve Güney Asya’daki durum hakkında bir konuşma yapacağını duyurdu. CBS TV kanalı, kendi kaynaklarından Trump’ın Pazartesi günü Afganistan’a dört bin Amerikan askeri göndereceğini duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı, Güney Asya’daki duruma ilişkin Trump’ın yaklaşan konuşmasından önce Tillerson’un Pakistan Başbakanı Şehid Hakan Abbasi, Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj ve Afganistan Dışişleri Bakanı ile telefon görüşmesi yaptığını söyledi.

Nauert, “Konuşma konusu, ABD’in Güney Asya’yı yeni bölgesel stratejisi ile istikrara kavuşturmak için ülkelerle nasıl çalışmak istediğiydi” dedi.

Geçtiğimiz haftanın sonunda, Trump Afganistan’da bir toplantı düzenledi.

ABD, BM güvenlik Konseyi onayıyla Afganistan’da başlatılan terörle mücadele operasyonu sonrasında NATO emrinde uluslararası güvenlik güçlerini (ISAF) görevlendirdi. ABD ve ISAF komutasındaki anti-terörist koalisyon, “Taliban” hareketinin militanları ve ” El Kaide “(Rusya’da boykot edilen) ile mücadele ediyor. 2014’te NATO ülkelerinin askeri birliği Afganistan’dan çekildi ve 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren askeri operasyonun yerini almak için savaşsız bir misyon “cesur destek” geldi.

Kaynak: https://ria.ru/world/20170821/1500814440.html

Çevirmen Hakkında

Elif Beygirci

Beykent Üniversitesi

Rusça Mütercim Tercümanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir