Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Belaruslular
Kaynak: AP Photo

Tikhanovskaya, Belarusluların Cesaretini Övdü

Belaruslular, bu pazar günü de dahil olmak üzere, aylardır Başkan Aleksander Lukaşenko’ya karşı sokaklara döküldü. Muhalefet lideri Svetlana Tikhanovskaya ise yurttaşlarını pes etmemeye çağırıyor.

Sürgündeki muhalif siyasetçi, komşu Litvanya’da yaptığı açıklamada halkın cesaretini övdü. Tikhanovskaya Telegram haber kanalında, “Tutuklamalara ve polis şiddetine rağmen protesto artık birçok insan için günlük yaşamın bir parçası haline geldi.” dedi. “Zafere kadar böyle de kalacak.”

Çok Şey Başarıldı”

AB yaptırımları var ve Aleksander Lukaşenko artık Batı tarafından Devlet Başkanı olarak tanınmıyor. Siyasal baskı gören ve tutuklanan insanlar, demokrasi hareketine yardım etmeye geri dönebilirler. Her şeyden önce, insanlar birlikte insan hakları için ayağa kalkacak ve artık bu baskıya boyun eğmeyeceklerdi. “Belaruslu olduğumuz için gurur duymayı öğrendik. Muhalefet şimdiden çok şey başardı.” Tikhanovskaya, her pazar yürüyüşünün yeni bir uyarı olduğunu ve pes etmemek gerektiğini hatırlattığını söyledi. “Haklarımızın elimizden alınmasına ve gözümüzün suça kapanmasına izin vermeyeceğiz.”

Başkent Minsk’te ve ülkenin diğer şehirlerinde, gösterilerin yasaklanmasına rağmen, çeşitli Telegram kanallarından görüldüğü gibi insanlar tekrar toplandı ve protesto yürüyüşleri düzenledi.

Yüzlerce Tutuklama

Balaclavas’taki güvenlik güçleri, muhaliflere karşı bir kez daha şiddetli eylemde bulundu. Polis, göstericileri izlemek için sivil araçlarla sokaklarda devriye gezdi. Önceki haftalarda olduğu gibi, internet kısıtlandı ve yeraltı istasyonları kordon altına alındı.

Wesna İnsan Hakları Merkezi, tutuklanan 200’den fazla kişinin adını listeledi. Polis 300’den fazla tutuklamadan söz ediyor. Belarus İçişleri Bakanlığı, halkın toplanma yasağını ihlal ettiği ve izinsiz semboller taktığı için gözaltına alındığını söyledi.

Önceki pazar gösterilerinde olduğu gibi, insanlar çeyrek asrı aşkın süredir iktidarda olan Devlet Başkanının istifasını talep etti. Birçok kişi, muhalefetin beyaz-kırmızı-beyaz bayraklarını taşıdı. 66 yaşındaki Lukaşenko, “Avrupa’daki son diktatör” olarak kabul ediliyor. Manipülasyon iddialarının gölgesinde kalan Ağustos ayındaki seçimden sonra yüzde 80,1 ile kazanan ilan edildi.

Kaynak: Deutsche Welle