Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Asya / Ticaret Savaşı Nedir? Çin İhracatı Büyüyor… Şimdilik

Ticaret Savaşı Nedir? Çin İhracatı Büyüyor… Şimdilik

Çin’in devasa ihracat makinesi ticaret savaşının etkilerinden kendini kurtarıyor. Ancak bu durumun ne kadar daha sürdürülebileceği hakkında şüpheler var.

Cuma günü paylaşılan resmi verilere göre, eylül ayındaki Çin ihracatı geçen yılın aynı ayına kıyasla yaklaşık %15’lik bir artış gösterdi. Geçen aydan daha başarılı olan bu performans, analistlerin tahminlerini aşmış oldu.

Kaydedilen bu artış, 50 milyar dolarlık Çin ihracatına karşı Trump yönetiminin bu yaz uygulamaya soktuğu yeni tarifelerin ilk dalga etkilerini Çin’in bertaraf ettiğini gösteriyor.

Araştırma şirketi Capital Economics’in kıdemli Çin ekonomisti Jullian Evans-Pritchard cuma günü  müşterilerine verdiği bir notunda şunları söyledi:” Büyük resim gösteriyor ki Çin ihracatı uluslararası ticarette tırmanan gerilim karşısında şu sıralar iyi bir direnç gösterdi.”

Ülkenin döviz kurunda yaşanan düşüş Çin ihracatınına fayda sunuyor. Yatırımcıların Çin ekonomisinin durumu hakkında daha endişeli bir hal aldığı geçtiğimiz altı ay boyunca Çin Yuanı yaklaşık  %9 oranında değer yitirdi. Daha zayıf döviz kuru rakip ihracatçılar karşısında Çin mallarını daha rekabetçi hale getirdi.

Döviz kurunda yaşanan bu durum; Çin ekonomisinin Amerika ile olan ticaretindeki dış ticaret fazlasının, eylül ayında 34 milyar dolar ile rekor seviyeye sıçramasına yardım etmiş olabilir. Bu devasa fazlalık yaşanan ticari gerilimde ABD başkanı Donald Trump’ın baş belalarından biri durumunda.

Araştırma şirketi Oxford Economics’in baş Asya ekonomisti Louis Kuijs’ın ifadesine göre Çin ihracatı ayrıca ay sonunda uygulamaya konulmuş olan yeni dalga Amerikan tarifeleri öncesinde artacak ithalat maliyetine karşı normalin üstünde bir sipariş toplamış olabilir.

Birleşik Devletler 24 Eylül’de ilave 200 milyar dolarlık Çin mallarına yönelik %10’luk yeni tarife uygulamıştı.

Önümüzdeki Sert Aylar

Bu yeni önlemler Çin ihracatçılarını eylül ayındaki güçlü performanslarını sürmesini zor hale getirecek.

“Önümüzdeki çeyreklerde küresel büyümedeki olası soğumalar ve Amerikan tarifelerin daha caydırıcı hale gelmesi durumunda son zamanlardaki ihracat elastikiyetinin sürdürülebilmesi muhtemel değil” diyor Evans-Pritchard.

Ayrıca Çinli yetkililer daha çetin ayların başında olduğumuzu kabul ediyor.

Cuma günündeki bir konferansta Çin gümrük ajansının sözcüsü Li Kuiwen, ihracattaki büyümenin yılın son üç ayında yavaşlayabileceğini söyledi.

“Uluslararası çevrelerde bir çok belirsiz ve kırılgan faktörün varlığı yanısıra Çin-ABD ticari gerilimini sürekli tırmanıyor” diyor Li Kuiwen.

Trump yönetimi yıl sonunda 200 milyar dolarlık Çin mallarına yönelik tarifelerini %10’dan %25’e çıkarmayı planlıyor. Trump, geçen yıl 500 milyar dolara ulaşan Çin ithalatının tümünü etkin bir şekilde kapsamak için tarifeleri genişletmeye hazırlandığını söylemişti.

Kaynak: https://edition.cnn.com/2018/10/12/economy/china-exports-trade-war/index.html

Çevirmen Hakkında

Muhammed Recep Öztürk / TESA İngilizce Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

İktisat Bölümü Mezunu

TESAD

Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir