Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
simpsons
Kaynak: 20thCentFox / Courtesy Everett Collection

The Simpsons’ın Yapımcıları Irkçılık Suçlamalarına Tepki Gösteriyor

ABD dizisi “The Simpsons”da Apu gibi beyaz olmayan figürler beyaz tiyatro oyuncuları tarafından seslendirilmişti. Bu şimdi değişmeli.

The Simpsons dizisinin yaratıcıları, gelecekte beyaz olmayan karakterleri seslendirmek için beyaz ses aktörlerini kullanmayı tercih etmeyecek. Bu karar, ABD yapım şirketi Fox Studios tarafından açıklandı. Ülke çapında ırkçılık karşıtı protestoların ortasında verilen karar, dizinin karakterleri Apu Nahasapeemapetilon ve Dr. Hibbert’i ilgilendiriyor.

Yılın başlarında, Hintli-Amerikalı dükkân sahibi Apu Nahasapeemapetilon’un seslendirme sanatçısı Hank Azaria, film müziği yapımını bırakmak istediğini açıkladı. Daha önce de ırkçılık iddiaları tekrarlanmıştı. Eleştirmenler Azaria’yı Apu Nahasapeemapetilon’u Hindistan aksanını abartmak için klişeleşmiş canlandırmayla suçladı.

Fox Studios’un kararı, beyaz aktör Harry Shearer tarafında uyarlanan doktor karakteri Dr. Hibbert’i de etkiledi. Shearer, kötü şöhretli girişimci Bay Burns ve Simpson ailesinin hareketli komşusu Ned Flanders da dahil olmak üzere diğer birçok Simpsons karakterlerini seslendiriyor.

ABD’deki ülke çapında ırkçılık karşıtı protestolar, ABD toplumunda yapısal ırkçılık ve ayrımcılık konusundaki tartışmaları da körükledi. Protestolar, Mayıs ayının sonlarında Minneapolis’te düzenlenen bir polis müdahalesi sırasında Afro-Amerikan George Floyd’un vahşice ölümü sebebiyle başlamıştı.

Kaynak: Der Spiegel